Skip to main content

Robotlar dünyayı ele geçirir, yapay zeka herkesin işini elinden alır, insanlar sanal gerçekliğe saplanıp kalır… Bütün bu distopik düşünceler yeni nesil teknoloji hakkındaki olumsuz izlenimden doğar. Teknolojinin içinde doğan nesil için hiç de tehlike arz etmeyen dijital gelişim süreci bazı insanları korkutan bir boyuta ulaştı. Dijital medya ile entegre olan yeni nesil teknoloji ürünleri ise ‘karanlık’ bir dünyadan çok, kolay ve rahat bir hayat inşa etmek için kullanılıyor;

  • Yapay zeka,
  • Siber güvenlik,
  • Büyük veri,
  • Bulut teknolojileri,
  • Baskı teknolojileri,
  • Sanal gerçeklik,
  • Blog zincir,
  • Artırılmış gerçeklik kullanımı popüler olan ‘yeni’ teknolojiler arasındadır.

Hayatı daha basit ve bir o kadar da ‘tuhaf’ hale getiren bu teknoloji ürünleri dijital dünyayı daha güvenli ve pratik bir hale getirir. Teknolojinin zararlarından gem vuranlar bile getirdiği kolaylıkları reddedemez. İletişimden sağlığa, ulaşımdan medyaya pek çok alanda kendisini gösteren teknoloji farklı ürünler ile farklı alanlarda hayat bulur. Dijital medya sürecinde ise prodüksiyondan web tasarıma kadar uzanan geniş bir yelpazede yeni nesil imzası olan teknolojiye rastlanır. Nasıl mı? Gelin bunu birlikte öğrenelim!

Yeni Nesil Teknoloji ile Daha Etkileyici Web Tasarıma Merhaba!

Yeni nesil teknoloji

Dijital dünyadaki eviniz olan web siteleri teknoloji ve estetiğin bir araya geldiği ortamlar. Firma ve potansiyel müşteriler arasında bir köprü görevi gören web siteleri detaylı bir tasarım sürecinden sonra ortaya çıkar. Bu tasarıma dahil olan yeni nesil teknoloji ise web sitenin çok daha kullanışlı bir hale gelmesini sağlar.

UX yani kullanıcı deneyimini ön plana alan web tasarımı ‘sanal gerçeklik’i andıran bir teknolojiye sahiptir. Web tasarım ile sanal gerçeklikte olduğu gibi henüz yapımına başlanmamış binaları gözlemleme gibi bir simülasyon yer almaz. Ancak ‘ön izleme’ seçeneği ile zaten gelişmiş son teknoloji ürünü olan web tasarımı onaylamadan kontrol etme şansı bulunur.

Firmanın kimliğini başarılı bir şekilde yansıtan web tasarım hedef kitlenin rahatça kullanacağı bir site düzenine imza atar. Bu site düzeni ise başka yeni nesil teknolojiler ile desteklenir. ‘Siber güvenlik’ bunlardan biridir. Sitenin hem virüslerden hem de dış saldırılardan korunmasını sağlayan bir teknolojidir. Her sitenin aslında ihtiyacı olan fakat pek çoğunun göz ardı ettiği bir teknolojidir bu.

Verilerin güvenliğini sağlayan bu teknolojinin yanı sıra web tasarımın tek başına varlığı da ‘yeni nesil’ olarak değerlendirilir. Ana sayfa, kategoriler gibi bölümlerle donatılmış web siteleri çeşitli interaktif kısma da yer vererek teknolojiye sözcü olmaya başladı. Dolayısıyla da sadece salt bilgi veren web sitelerin ‘eskide’ kalarak yerini ‘yeni’ teknolojiye bıraktığını söylemek mümkündür.

Yeni Nesil İçerik Pazarlama

Yeni nesil teknolojinin en gözde ürününün yapay zeka olduğu reddedilemez bir gerçektir. Belli komutlara ve eğitildiği verilere göre çalışan yapay zeka kendisinden istenen görevi kusursuzca yerine getirir. Bu nedenle de içerik pazarlama alanında dijital zeka eşsiz bir yardımcı olarak görülür. Peki bu zeka aldığı tüm övgüleri hak ediyor mu?

Mürekkep yutmuş kelimeler yerine dijital verilerle yazılmış olan kelimeler son zamanlarda markaların öncelikli tercihiydi. Daha az masraf, daha çok çalışma. Neden bundan faydalanılmasın ki? Ancak popülaritesi oldukça fazla olan yapay zeka kolaylık sağlayan keyifli bir araç olsa da kendi ile çelişmeye başladı. Bunun nedeni ise dijital zekanın beslendiği verilerin büyük bir benzerlik içinde olması.

İçerik pazarlamayı ‘daha masrafsız’ bir şekilde gerçekleştirmek isteyenlerin yapay zekadan aldığı içerikler birbirinin yansıması olmuş durumda. Bu yüzden de beslendiği yer internet olan yapay zekanın ‘yeni’ üreteceği içerikler de cılız bir yansımadan ibaret hale geldi.

Yeni nesil teknolojinin sekteye uğradığı içerik sektöründe geleneksel, elinde kalemi olan yazarların metinleri yapay zekanın taklit metinlerini gölgede bırakır. Web tasarımda elde edilen başarı içerik dünyasında tehlikeli bir hamle olarak kabul edilir. Bu nedenle yapay zeka bir hesaplama aracı ya da sohbet arkadaşı olarak kullanılmalı, komutlarla resim yapmak ile yetinmeli. Konu içeriğe geldiğinde ise başarılı bir pazarlama için mürekkeple işlenen özgün içerikler kullanılmalıdır.

Prodüksiyon ile Yeni Nesil Teknoloji

Teknoloji ve gelecek

Bir ürünün son halini görmek için prodüksiyon sürecinin tamamlanmasını ve ürünün kitlelere sunulmasını beklemek gerekir. Ancak yeni nesil teknoloji ile ürünü üretiminden önce görmek, prodüksiyon süreci esnasında ortaya neyin çıkacağını gözlemlemek mümkündür.

Prodüksiyon; ürünün fikir noktasından başlayıp, işlenip ortaya koyulduğu süreçtir. Uzun ya da kısa metrajlı film çalışmalarında gerçekleşen prodüksiyon senaryo, çekim, montaj gibi aşamaları kapsar. Ürün ise bu aşamaların tamamlanmasından sonra ortaya çıkar.

Fakat ‘sanal gerçeklik’ ile nasıl bir ürün oluşacağını henüz süreç bitmeden görme şansı mevcuttur. Video oyunlarında çok sık kullanılan bu teknoloji sanal prodüksiyon sürecinin bir parçası olduğu gibi sinema, reklam filmi gibi çalışmalarda da kullanılır, ürünün nasıl bir biçim alacağını sergiler.

Dijital Medyada Yeni Nesil Teknoloji

Kusursuz bir geleceğin inşasında kullanılacağına inanılan yeni nesil teknoloji ürünlerinin dijital medyada vuku buluşu kaliteli işlere imza atar. Daha kullanışlı bir web site, daha etkili prodüksiyon. Kolaylığı doğuran ‘yeni’ teknoloji ürünlerinin dijital medya alanında çok daha verimli bir çalışma sunar.

Yeni nesil teknoloji ürünleri distopik önyargılardan sıyrıldığında başarılı bir sonuca daha kolay ulaşmak için kullanılır. Robotlar dünyayı ele geçirmez, yapay zeka işinizi elinizden almaz, sanal gerçeklik sizi ele geçirmez. Doğru kullandığınız sürece ‘yeni’ nesil teknoloji size başarıyı getirir.

Kaynakça: