Skip to main content

SEO destekli metinler arama motorların üst sıralarında yer almaktadır.  Yüksek sayıda kullanıcıyı web sitesine çekmek isteyen işletme sahipleri de SEO destekli metinleri tercih eder. Çünkü SEO içerikli metinler hem güvenilir hem de hızlıdır. İşletmelerin de dijitaldeki en büyük ihtiyacı hızdır. İşletmelerin ihtiyacı olan bu hız seviyesine bir başka destek de CDN aracılığıyla sağlanmaktadır. Web sitesinin yüklenme süresini azaltan bir işlem olan CDN, web sitelerinin arama motorlarındaki performansını artırarak sitelerin daha hızlı yüklenmesini sağlar. Bu hız sayesinde de web siteleri,  arama motorlarında üst sıralara için avantaj elde etmiş olur.

CDN hakkında bilgi sahibi olmayı ve web sitenizin SEO ile üst sıralarda yer almasını istiyor musunuz? Öyleyse bu konuda sizlere yardımcı olmak için içeriğimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

CDN (İçerik Dağıtım Ağı) Nedir ve Nasıl Çalışır?

cdn ve seo ilsikisi

Web sitesinde yer alan içeriği farklı sunuculara dağıtan ve sitenin yüklenme süresini azaltan dizi işlemine CDN denir. Açılım olarak ‘içerik dağıtım ağı’ anlamına gelmektedir;

  • Web siteleri için büyük avantajlar sağlayan içerik dağıtım ağı, çalışma prensibi olarak içeriğinde pek çok yerel sunucu barındırır.
  • Bunun yanı sıra site bağlantısı için sadece ana sunucuların değil yerel sunucuların bağlantısı da önemlidir.
  • Herhangi bir kullanıcı bağlantı noktasını sadece ana sunucudan sağlayamaz.
  • Kullanıcıya en yakın yerel sunucu ile bağlantı kurmalıdır.
  • Bu nedenle de içeriğinde birçok yerel sunucuyu barındıran CDN, tüm web sitesi sahipleri ve kullanıcılar için kaçınılmazdır.

Kullanıcıların DSN adresine göre kendilerine en yakın CDN yerel sunucusu belirlenerek bağlantı gerçekleşir.  Diğer bir ifade şekli ile web sitesi verileri, kullanıcıya yakın sunucular üzerinden bağlanmaktadır. Genel olarak içerik dağıtım ağının çalışma serüveninde uzak mesafelerin yakınlaştırılması söz konusudur.

İçerik dağıtım ağı yeterliliği bu kadarıyla sınırlı kalmaz. Arama motoru optimizasyonu için de avantaj sağlayan bir yapısı bulunmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonunda CDN Neden Önemli

seo

Web siteleri arama motorlarıyla doğrudan bağlantı halindedir. Arama motorları anahtar kelimeler üzerinden dijitalde yer alan ilgili tüm web sitelerini ekrana yansıtır. Web siteleri ise bu sıralamaların en üst basamağında yer almaya çalışır. Çünkü üst sıralarda yer almak çok sayıda kullanıcıyı web sitesine çekmek anlamına gelir. Bu aşamaların gerçekleştiği anda ihtiyaç duyulan en önemli unsur ise hızdır.  Arama motorları optimizasyonunda CDN’yi bu kadar önemli kılan da sağladığı hız kalitesidir.

Kullanıcı deneyiminden olumlu dönütler almalı ve hız noktasında web sitelerini kesintiye uğratmamalısınız. İçerik dağıtım ağı sağladığı avantajlar doğrultusunda bu iki aşamayı gerçekleştirir, SEO üzerinden de iyi bir etki kazanırsınız.

Hızlı Yükleme Süreleri: CDN’in SEO Performansına Etkisi

SEO sonuçlarının üst sıralarında yer almak web siteniz için yeterli değildir. Ziyaretçilerin, URL koduna tıkladığı andan itibaren web sitenizin açılma hızı kullanıcıların tepkisini belirler. Bu nedenle de sitenin açılmasında kaybedilen her saniye kullanıcı sayısında da azalma gösterir. Ayrıca sadece web sitelerinin açılma hızı değil site içerisindeki içeriklerin, görsellerin ve bağlantı ağlarının yüklenmesi de hızlı olmalıdır.

Zaman kaybetmek yerine hızlı etkileşim gösteren siteler arama motorlarının çalışmalarına da katkı sağlar. Çünkü arama motorları da kullanıcılara hizmet sunmaktadır. Ekrana yansıttığı her siteden sorumlu olan arama motoru optimizasyonu (SEO) için sitelerin yüklenme hızı da kullanıcı deneyimini tetiklemektedir.

Daha İyi Kullanıcı Deneyimi

CDN, içeriğinde pek çok yerel sunucu bulundurduğu için kullanıcıların mesafesi artsa da bağlantı kurulacak bir sunucuya ulaşılır. Kullanıcıların web sitesiyle olan bağlantısında sunucu sorunu yaşamamak da siteye hız kazandırır. Hem arama motorlarında hem SEO çalışmalarında sitenin yeri her daim üst sıralar olur. Web sitesi hızdan kaynaklı bir aksaklık yaşamaz. Böylece kullanıcılara verimli bir hizmet sağlanır.

Diğer yandan hız problemi yaşayan web sitelerinin ziyaretçi sayılarında ciddi bir düşüş görülmektedir. Çünkü kullanıcıların web siteleri için belirlediği bekleme süresi ortalama 3 saniyenin altındadır. Daha fazla süren bağlantılarda kullanıcılar, web sitesini tercih etmemektedir.  Rakip siteler için de önemli bir unsur olan kullanıcı deneyimi CDN desteği olmadan avantaj sağlamaz.

Sıralama Faktörleri: CDN’in Arama Sonuçlarına Etkisi

Web siteleri, arama motorlarının sonuçlarında yer almak için bazı unsurlara sahip olmalıdır. Ayrıca web sitelerinin yüksek güvenlik ve performans göstermeleri de gerekir. Elbette tüm bu unsurlar için web sitelerinin içerik dağıtım ağına ihtiyacı vardır. CDN, içeriğindeki sunucularla çok kısa sürede web sitelerini arama motorlarına taşımayı başarır.

Arama motorları da kullanıcılarına en kısa sürede ihtiyaçları olan web sitelerini sıralamak ister. Web siteleri de kullanıcı deneyimini yükseltmek için sonuçların en üst sıralarında yer almayı hedefler. İki dijital verinin istekleri ise en güvenilir performans özelliği olan CDN aracılığıyla gerçekleşmektedir.

CDN Seçimi ve Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

cdn icerik dagıtım agı

İşletmenizin ve marka değerinizin dijital dünyaya en iyi şekilde yansımasını istiyorsanız web sitenize özen göstermelisiniz. Pek çok açıdan avantaj sağlayan CDN seçiminiz ise sitenizin görünürlüğüne büyük katkı sağlamaktadır. Ancak avantajlarından yararlanırken yanlış hamlelerden de uzak durmalısınız;

  • Öncelikle hız bağlantısı olan içerik dağıtım ağı için hız ölçümü yapmayı ihmal etmeyin. İçeriğinde yerel sunucuları zayıf olan ve bağlantı hızını arttıramayan içerik dağıtım ağını kullanmayınız.
  • İçeriğindeki yerel sunucuların web sitenizin hitap ettiği kullanıcıların konumlarıyla uyumlu olmasına da dikkat edin.
  • İçerik dağıtım ağını kullanmadan önce de güvenli olduğundan, özellikle SSL (Güvenli giriş katmanı) sertifika desteği sağladığından emin olun.
  • Son olarak yaşanan herhangi bir olumsuzluk karşısında CDN için destek alacağınız bir müşteri hizmetleri ile bağlantınız olsun.

 

Her ne kadar hız kazandıran özelliği dikkatinizi çekse de kontrolsüz kullanılan içerik dağıtım ağı, sitenize ciddi zararlar verebilmektedir. Bu nedenle hem ekonomik yapınıza uygun hem de sitenizi SEO içerisinde üst sıralara taşıyacak bir tercih yapmalısınız.

Kullanılan Kaynaklar