Skip to main content

Medya kaynağının içeriğiyle eşleşecek şekilde tasarlanmış ücretli medya doğal reklam olarak adlandırılır. Bu tür reklamlara İngilizcede native advertising denir. Bu tarz reklamların örneklerini mutlaka görmüş olmalısınız. Oldukça yaygın hale gelmiş ve kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Bu tarz reklamların amacı, önerilen video akışınızda görünen içeriğin görsel tasarımı ve işlevini esas almaktadır.

İyi ve üzerinde emek verilmiş bu reklamlardan alınan sonuçlar olumludur. Native advertising nedir? Bu reklamların avantajları nelerdir? Bu içeriğimizde sizlere bu sorular ve daha fazlası hakkında açıklamalar yapacağız.

Doğal Reklamın Gelişmesi

Spotify, Amazon, Google, Facebook, Twitter gibi mecralarda yapılan reklamlar, doğal reklam sınıfına girer. Bu platformlarda hedef kitlenizle oldukça fazla bir etkileşime girebilirsiniz. Bu nedenle bu tarz firmalar belli bir ücret ödemeniz şartıyla hedef kitlenizin önüne sizin gönderilerinizi daha çok çıkaracaktır. Zaten bu durum hedef kitlenizde ‘bende mi bir incelesem’ tarzı bir his uyandırır.

Daha sonrasında ise hedef kitleniz sayfanıza girdiğinde içeriğinizi beğenirse, kendi yakınlarına da içeriğinizi ileterek doğal olan reklam seleksiyonunu başlatır. Günümüzde insanlar artık geleneksel ürün yerleştirilmeli reklamları tercih etmemektedir. Bu reklamlar izleyicileri ürünü satın almaya teşvik etmemeye başladığı için reklamcılık sektörü doğal reklam yöntemini tercih etmektedir.

Doğal Reklam Nedir?

Doğal Reklam Nedir?

Doğal olan reklam, bulunduğu platformun görünümü, hissi ve işlevini karşılayan dijital biçimdir. Sosyal medya reklamları, web sitesi veya uygulamadaki normal içeriğin görünümünü yansıtır. Bundan dolayı ilk bakışta reklam olarak görünmez. Sayfa içeriğiyle uyumlu tasarımıyla bir bütün oluşturur.

Tüketicilerin, görüntülü ve banner reklamlar gibi geleneksel reklam türlerine ilgisi doğal olan reklam nedeniyle azalmıştır. İzleyiciler, ülkede ki tüketici kesimdir. Bu sebeple tüketiciler tercih ettikleri ürünleri internet platformlarından almaya yönelince, reklamlarda da doğallaşma süreci başladı

Tüketiciler doğal reklam gördüklerinde kendilerini içeriğe aitmiş gibi hisseder. Bu durum doğal olan reklamların (native advertising) doğru konsept oluşturduğunun göstergesidir. Bu tür reklamlarda en popüler örneklerin başında, tanıtılan arama sonuçları ve sponsorlu sosyal medya gönderileri gelmektedir. Doğal olan reklam genellikle 3 şekilde sunulmaktadır:

 • Facebook, Instagram gibi sosyal ağ haber akışlarında görünen reklamlardır.
 • Reklam ve arama motoru üst kısmında ya da kenar çubuğunda görünen reklam türüdür.
 • Öneri makaleleri yani içerik önerileri şeklinde görünen reklamlardır.

Doğal Reklamın Etkisi

Tamamen kullanıcı dostu olan doğal olan reklam, istenilen formatta bağlantı sağlamaktadır. Bu tarz reklam biçimleri ortama uyum sağlamak için tasarlanmıştır. Doğal reklam yönteminin etkili olmasının en büyük sebeplerinden biri de hedef kitle tarafından daha olumlu karşılanmasıdır. Çoğu zaman pazarlama tarzı reklamlara maruz kalındığında geleneksel reklamları görmezden gelmek çok sık tercih edilmektedir.

Doğal olan reklamların verimliliği ve ilgi çekiciliği ise markalarla iletişim kurulmasını sağlamaktadır. Markalar genellikle doğal olan reklamları bir pazarlama aracı olarak kullanmaktadır. İnsanlar, sosyal medyaya zaman ayırıp bireysel içerikler ürettikçe reklamların sahteliğinin fazlaca farkına varır hale geldi. Bu sebepten dolayı reklamcılar da sosyal medya üstünden doğal duran ürün yerleştirmeleri sistemine geçmiştir.

Çünkü kullanıcılar öteki türlü yapılan gereksiz, yarar sağlamayan, iğreti duran reklamları komik bulmaya başlamıştır. Bunla beraber bu ürünleri görmezden gelip önemsememe tutumunu sergilemiştir. Bu nedenle bu tür reklamlarda artık doğallaşma evresine geçmiştir. Bu sebeple günümüzde bir ürün tanıtılırken doğal şekilde tanıtılmalıdır. İlgi çekici ve rahatsız etmeyen görseller doğal reklam etkisi olarak kabul edilmektedir.

Content is King’ mi Gerçekten?

Doğal olan reklam hakkında bu sözü ilk söyleyen kişi Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates’tir. Dijital pazarlamanın gidişatını değiştiren ‘İçerik Kraldır’ başlıklı bir makale yazmıştır. Bununla birlikte internette üretilen paranın çoğunun, yayıncılık gibi içerikten geleceğini öne sürdü.

Gerçeklik ya da sanal ortam fark etmeksizin, içeriğin kalitesi her zaman önemlidir. Günümüzde sık kullanılan tablet, bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletlerle herkes kendi özel içeriğini rahatça üretebilmektedir. Bu söz, günümüzü ifade ediyor, diyebiliriz. Çoğu şeyi hazır olarak bulabilme imkânına sahip olduğumuz için günümüzdeki insanların çoğu bu söze yatkın gibidir.

Günümüzdeki reklam sektörü içerik kraldır sözünü özgün içerik kraldır olarak değiştirmiştir. Ayrıca content is king sözü dünyanın şuan ki düzenini harika şekilde özetlemeye yardımcı bir söz grubudur. Bu durumda reklamcılar çoğunlukla doğal reklam yani özgün reklamcılık konusuna yönelmiştir. Bu yönelimden dolayı son dönemlerde iğreti duran geleneksel reklamlar yerine doğal olan reklamlar tercih edilmektedir.

Geleneksel Reklam Out, Doğal Reklam In!

Geleneksel Reklam Out, Doğal Reklam In!

Doğal olan reklam, dünyanın yeni reklam dilidir. Bildiğiniz üzere geleneksel reklam ve doğal olan reklam arasında dağlar kadar fark vardır. Günümüzde en çok kullanılanı doğal olan reklamdır. Geleneksel reklam yerini her geçen gün doğal olan reklama bırakıyor. Geleneksel reklam dediğimiz şey ürünün, firmanın ya da pazarlanacak herhangi bir şeyin reklamının yapılmasıdır. Gazete, dergi, radyo, televizyon gibi kitle iletişim araçları tarafından tanıtılması, müşteri çekilmesi ve pazarlanmasıdır.

Doğal olan reklam ise günümüzde de sıkça yapıldığı gibi internet üzerinden belirli bir platforma özel olarak hazırlanan reklam türüdür. Günümüzde sosyal medya platformları üzerinden yapılan reklamlar doğal reklam örneğidir. Ayrıca doğal olan reklamın birçok farklı türü vardır. Ülkemizde genel olarak makale, test, özel projeler, intografik, interaktif sayfalar gibi türler kullanılmaktadır.

Dijital reklam ile benzeyen doğal olan reklamlar, oldukça tercih edilen türdendir. Sosyal medya üzerinden, tanınan kişiler tarafından yapılan reklamlar genel olarak daha çok etkileşim gördüğünden dolayı çağımızda influencer reklam türü daha da yaygınlaşmış durumdadır. Görüldüğü gibi çağımız, gün geçtikçe gelenekselliği geride bırakıyor.

Doğal Reklam Neden Yükselişte?

Doğal olan reklam aslında reklamda özgünleşme hareketidir. Bu sebepten dolayı da çok fazla tercih ediliyor. İnsanlar artık özgün ve de doğal olan ürünleri satın almayı tercih ediyor. İnsanlar aldıklarıyla birlikte reklam tercihlerinde de büyük oranda doğallaşmaya gitti. Doğal reklam yönteminde temel amaç, kullanıcıyı yormadan ve sıkmadan gerekli olan tanıtımları yapmaktır.

Bunun için özellikle aynı kategori içerisinde yer alan konulardan yapılacak seçimler önemlidir. Kısacası bir filmde ya da yazıda, ihtiyaca yönelik bir biçimde reklamın buna uygun şekilde montajı yapılmaktadır. Bu sayede reklamı görenlerin, ihtiyaçlarına ve isteklerine uygun biçimlerde içerikler sunulacaktır. Doğal olan reklam, her geçen gün artan kullanım oranlarıyla kullanıcıların dikkatini çekmeye devam etmektedir. Bu kapsamda genel olarak firmaların doğru ve güvenilir bir biçimde destek sağlıyor olması da en büyük etkendir.

Doğal Reklamın Etkisi Neden Daha Fazla?

Doğal olan reklam genel olarak hepimizin en az bir kere karşısına çıkmış oldukça revaçta ve rağbet görmekte olan bir reklam türüdür. Bu reklam türünde asıl önemli olan konsept ile reklamın dizayn uyumudur. Doğal reklam yönteminde, klasik reklamdan ayrı olarak web sitesindeki içerik ile bir bütünlük sağlayabilmekte önemlidir. Bu sayede de izleyici bir reklam filmi değil de sanki sitenin bir parçasını izliyormuş gibi bir hisle izler reklam filmini. Sonuç olarak, izleyen reklam filminden sıkılmamış olur.

Ayrıca konu ve olayla alakalı olabildiği için doğal olan reklamlardan insanlar oldukça etkilenirler.  Bu sayede de insanlar geleneksel reklamdaki o alakasız ve uyumsuz reklamlardan kurtulup daha fazla ilgi çeken ve yenilikçi reklam filmlerini tercih etmektedir. Ayrıca doğal olan reklamlar, geleneksel reklamlarda olan güvensizlik duygusunun da bitmesine yardımcı olmaktadır. Reklamcılık sektörü bu doğal reklam şekli sayesinde zirve noktasına ulaşmıştır.

Doğal Reklam Nasıl Olur?

Doğal Reklam Nasıl Olur?

‘Doğal olan reklam nasıl olur?’ sorusu özellikle reklam yapmaya yeni başlayacak insanların ve reklamcılık sektörüne ilgisi olan hemen hemen herkesin aklına takılan bir sorudur. Çünkü bu doğal olan reklam diğer bilindik klasik reklam türünden daha farklı bir reklam türüdür. Bu reklam türü, geleneksel reklamdaki verimsiz ve sıkıcı tarzdan tamamen uzaktır.

Doğal olan reklamcılık inanılmaz derece de yorucu ve uğraştırıcı bir iştir. Çünkü doğal reklamdaki asıl püf nokta reklamın içerik ya da siteyle uyumlu olmasıdır. Bu uyum hem konu hem dizayn hem de tasarım açısından tutturulmalıdır. Çünkü doğal reklam türünde ürünün pazarlaması ne kadar önemli ise reklamın içerikle iç içe girmesi de çok önemlidir.

Doğal olan reklamlar ile geleneksel reklamları kıyasladığımızda, insanlar doğal olan reklamlardan daha zevk alırlar. Bu sayede sıkılmadan ve geleneksel reklama kıyasla yüksek verimde reklam izletmiş olursunuz. Ama bu doğal olan reklam hazırlama süreci zahmetlidir. Çünkü saatlerce uğraş isteyen, çok yorucu, son derece emek ve ekip çalışması isteyen bir reklam türüdür.

Doğal Ama Reklam Değil Mi Sonuçta?

Merak edilen başka bir husus, ‘Doğal ama reklam değil mi sonuçta?’ sorusudur. Özellikle ilk kez doğal olan reklam çekmek isteyen insanların sıklıkla aklını kurcalayan bir soru çeşididir. Aslında doğal olan reklamları diğer reklamlardan ayıran fazla özellikleri vardır. Çünkü doğal olan reklamlar çok fazla bir zahmet ve sıkıca çalışma temposu ile oluşturulan bir reklam türüdür. Doğal reklam türü özellikle son zamanlarda oluşan bir türdür. Diğerlerine nazaran daha revaçta olan rağbet gören bir reklam tarzıdır. Bu kadar zahmetli olmasına karşın birçok insanın bu kadar çok sevmesindeki olumlu sebepler çoktur.

Doğal olan reklam türünden olabildiğince yüksek verim alınır. Ayrıca reklamı izleyenler tarafından beğeninin fazla olması bu reklam türü için olumlu sonuçlardandır. Bu sebeple de doğal olan reklamlar diğer reklamlara kıyasla daha fazla toplum tarafından kabul görmektedir. Sonuçta geleneksel reklamın yerini gitgide almaktadır. Geleneksel reklam türleri artık geride kalmıştır. Çünkü insanlar sosyal medya sayesinde gözünü açmaya ve de sahte reklamların farkına varmaya ve de bu reklamlara konu olan ürünlerden uzak durmaya başlamıştır.

Doğal Reklam Nasıl Yapılmalıdır?

Özellikle reklamcılık sektörüne ilgisi olanlar tarafından sıkça merak edilen soru ‘ Doğal reklam nasıl yapılmalıdır?’ sorusudur. Çünkü doğal olan reklamlar adından da anlaşılabileceği gibi bir reklam hissi uyandırmayan ve anlatılan konuyla bir bütünmüş gibi sunulan reklamlardır. Aslında reklamda anlatılan konu verilen içerikle uyumlu ve bir gibi durmaktadır. Bu uyum hem sitede tasarım olarak hem de konuya bağlılık ve bütünlük olarak bulunmaktadır.

Bu sebeple de doğal olan reklamlar için ekstradan zorluklar bulunmaktadır. Dizaynı ayarlamak zorunda olan reklamcı aynı zamanda bütünlük oluşturabilecek bir metin yapmalıdır. Geleneksel reklamdaki gibi sadece ürünü tanıtmak amaç değildir.  Doğal reklam yönteminde ürünü hem biçim hem de anlatım olarak desteklemek önemlidir. Bu şekilde reklam, ürünün satılmasını, ürünün tanınmasını sağlayacak ürünü parlatacaktır. Bu da zaten zor olan reklamcılık işini oldukça fazla aşaması olan yorucu ve uğraş isteyen bir iş haline getirmektedir.

Doğal Reklamları Kimler Kullanır?

Doğal Reklamları Kimler Kullanır?

Aboneliğe dayalı hizmet ve çevrimiçi ürün sunan şirketler için doğal olan reklamlar iyi performanslıdır. Kullanıcılar normalde bir reklama tıkladığında ve bir teklifi ilk kez gördüğünde hemen taahhütte bulunmaya hazır değillerdir. Bunun yerine ücretsiz denemeler, hızlı testler gibi düşük taahhütlü eylemler, kullanıcılarını daha doğru yönlendirir. Bunun için yaygın olarak aşağıdaki işletmeler doğal reklam türünü tercih eder:

 • Perakende sektörü
 • Sağlık alanındaki sektör
 • Yemek servisi sektörü
 • Yatırım sektörü
 • Bağlı pazarlama sektörleri

Doğal Reklamın Avantajları

Herhangi bir reklam stratejisine girmeden önce iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Doğal olan reklam tercihi, geleneksele göre yüksek artış potansiyeli taşır. Doğal olan reklamları tercih ederek, pazarlama girişimlerinizin sonuçlarını olumlu yönde değerlendirebilirsiniz. Farkındalık, katılım gibi birçok faktörün etkisiyle doğal olan reklamı avantaja çevirebilirsiniz. Doğal reklam avantajları şu şekildedir:

 • İlgi çekici içeriklerle daha fazla kullanıcıyla etkileşim kurabilirsiniz.
 • Özel ve markalı içerikler geleneksel reklamcılıktan daha güvenilirdir.
 • Doğal görüntülü reklamlar diğerlerine göre yüksek tıklama oranına sahiptir.
 • Doğal olan reklam tercihleriyle daha iyi kampanya performanslarına sahip olabilirsiniz.
 • Doğal olan reklamlarla kullanıcıları satış odaklı yönlendirebilirsiniz.
 • Doğal olan reklamlarla marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Doğal Reklam Türleri Nelerdir?

Doğal Reklam Türleri Nelerdir?

Doğal olan reklam markanın mesajını, kullanıcıların sosyal mecralar üzerinde ilgilendiği içeriklere uyumlu yerleştirilmesine dayanan reklam modelidir. Markaların amacı, doğal reklam ile öğretici ve eğlendirici içeriklerle ürünlerinin hikâyelerini anlatarak, hedef kitlesiyle etkileşim yaratmak üzerine kuruludur. Kullanıcıların marka ve ürün ile doğal bir şekilde yollarının kesişmesini sağlamaktadır.

Doğal olan reklamları, içerik pazarlamasının bir alt kategorisi olarak görebiliriz. Her iki reklam türünü de birbirinden ayıran belirli özellikler mevcuttur. Doğal olan reklamlarda kendi içinde türlere ayrılmaktadır. En popüler doğal reklam türleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Arama Motoru: Arama motoru pazarlamacılığı, doğal olan reklamın en eski biçimlerinden biridir. Sayfa biçimi ve işlevine uyumlu olduğu için doğal olan reklam olarak kabul edilir. Konum tabanlı hedefleme, ürün veya hizmet aramalarında kullanıcıları bulmak için tasarlanmıştır.
 • Öneri Widgetları: Bu widgetlar ücretli içerikler ya da reklam bağlantılarıyla görünen sponsorlu hikâyelerdir.
 • Tanıtılan Listeler: Belirli bir sitedeki ürün veya hizmetlerle hemen hemen aynı görünür. Örneğin bir yemek tarifi sitesinde diğer tariflere bağlantı veren reklamlar bunlara örnektir.
 • Özel Reklamlar: Video oyunları ya da Spotify gibi uygulamalara yerleştirilen reklamlardır. Kullanıcıların dikkatini çekmek için kullanılan yöntemlerden biridir.
 • Feed İçi: Feed içi doğal reklam yayın içerik listesinde veya sitedeki diğer içeriğin yanında görünür.

Doğal Reklam Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğal olan reklam (native advertising) dediğimiz bu tür reklamları üretirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar aşağıdaki gibidir:

 • Bu tarz reklamları çekerken veyahut üretirken özellikle ürün yerleştirmelerin göze batmaması gerekir. Çünkü bu durum insanları üründen uzaklaştırır.
 • İkinci büyük husus oyuncu kadrosu ve metin uyumu çok önemlidir. Eğer ki cast’ınız bir mafya dizisinden çıkıp size temizlik ürünü tanıtıyorsa, bu ters bir cast seçimidir. Bu reklam/kamu spotu, doğal olan reklamdaki cast ajans seçiminin önemini çok net şekilde gösterir.
 • Doğal olan reklam herkes tarafından sevilerek izlenir ve genel kamuoyu tarafından geleneksel reklamlara kıyasla daha avantajlıdır.
 • Doğal olan reklam çekimi yapabilmek için olabildiğince fazla emek, çaba harcamak gerekir. Çünkü doğal reklam adından da anlaşılabileceği gibi ayrı reklam gibi değil de anlatılan konuyla bir bütünmüş gibidir.

En İyi Doğal Reklam Yöntemleri

Bu tarz reklamlar diğer pazarlama biçimlerinden daha ilgi çekici olarak dizayn edilmiştir. Reklamı yapılan ürün ve hizmetin doğru hedef kitlesi olmalıdır. Zorunlu reklam tercihlerinden uzak durulması doğal olan reklam alanını genişletir. Bu reklam türü görünümle uyum sağlamaya odaklı tasarlanmıştır ve bu da kullanıcıların ilgisini daha çok çeker. Bunun yanında iyi bir doğal reklam deneyimine sahip olmak istiyorsanız, aşağıda verdiğimiz tüyolar işinize yarayacaktır:

 • Tüketicilerinizi anlamak iyi bir doğal reklam oluşturmanız için fırsattır. Kitlenizin ilgi alanları ve ihtiyacı hakkında daha fazla bilgi edinmekle başlayabilirsiniz. Bu bilgileri kullanarak kitle odaklı içerikler oluşturabilirsiniz.
 • Doğal olan reklamcılıkta içerik hedeflemesi yaparak memnun olacağınız sonuçlar alabilirsiniz. Gösterdiğiniz içeriğin bulunduğu platformun konseptiyle eşleştiğinden emin olmasınız.
 • Reklamınızın marka açısından güvenli ortamlarda görünmesini sağlamakta son derece önemlidir. Reklamınız kaliteli içeriklerle çevriliyse bu size artı puan kazandırır. Reklamınız istenmeyen ve alakasız bir içerikle birlikte görünüyorsa bu size olumsuz döner.
 • İyi bir reklam, kullanıcıların amacına yönelik olmalıdır. Doğal reklam olması için reklamınızın bu amaçla örtüşmesi ve kullanıcı deneyimini kesintiye uğratmaması gerekir.

Reklamlarınıza değer katmayı amaç edinmek, beklentilerinizi karşılayabilir. Sıkı satış politikası uygulamak istiyorsanız, doğal reklamlar kısa vadede size bunu sağlamaz. Bunun yerine sektörde etkileşimi teşvik etmeyi deneyebilirsiniz. Doğal olan reklamla en iyi uygulamaları paylaşarak önerilerde bulunabilirsiniz. Bununla birlikte tüketiciye değer katarak güvenilir ortam oluşturur ve uzun vadede karşılık alabilirsiniz.

Doğal Reklam Neden Önemlidir?

Doğal Reklam Neden Önemlidir?

Birçok marka doğal yollarla reklam yaparak tüketiciyi etkileme yollarını tercih etmektedir. Bu sayede doğal yöntemler kullanılarak yapılacak bir reklam etki alanını ciddi şekilde arttıracaktır. Her zaman kaliteli içerikler ve ilgi çekici reklamlar ile insanların algısını farklı bir yöne çekmek mümkün olacaktır. Geçmiş dönemlerde de başarı ile çekilmiş çok sayıda reklam bulunmaktadır. Peki, doğal reklam neden önemlidir?

 • Deneyimi yükseltir: Elde edilen verilere göre ücretli reklamlar her zaman performans konusunda düşüş yaşarlar. Doğal olan reklamlarda çok daha fazla olumlu etki elde etmek, bir gerçektir. Çünkü insanlar reklamları doğal bir şekilde ve isteyerek her zaman izlemektedir.
 • Marka bilinirliğini arttırır: Doğal olan reklamlardan net bir tıklama ile hedefe ulaşılmaz. Bunun yerine ilgi çekici ve organik bir şekilde markanın adı ve hizmetleri tanıtılır. Bu sayede izleyiciler reklamı gördüğü zaman çok daha hevesli bir şekilde izler ya da ürünü tanımak isterler. Doğal olan reklam kampanyalarına başlamadan önce vermeniz gereken birçok önemli unsur bulunmaktadır.

Doğal Reklam Örnekleri

Bu reklamlar herkesin bir anda yapabileceği bir iş değildir. Özellikle üstünde çalışmak ve kafa yormak gerekiyor. Aşağıda doğal reklam örnekleri görebilirsiniz:

 1. Spotify Çalma Listeleri

Spotify çalma listeleri her zaman iyi bir tercihtir. Zaten doğal olan reklamların mutlaka içerik gönderisi şeklinde olması zorunlu değildir. Spotify üzerinden bir şirketin ürünlerine, hizmetlerine dayalı çalma listeleri oluşturmak, native advertising türüne güzel bir örnektir.

 1. Twitter Hashtag’leri

Twitter da yer alan sponsorlu hashtag ile reklamlar arttırılmaktadır. Bunları ilgi çekici yapmak çok daha akıllıca olacaktır. Tek tek kullanılması ziyaretçilerin etkileşim hızını bir şekilde artıracağı için markanızın farkındalığını da ileri seviyeye taşıyacaktır. Bu sayede ücretli marka etiketinizden en iyi şekilde yararlanırsınız.

 1. Sponsorlu Makaleler

Popüler ve doğal reklam türlerinden bir tanesi de çevrimiçi haber sitelerine ulaşmaktır. Bu makaleler sponsorlu bir şekilde olacağı için aktif şekilde markanın tanıtımını gerçekleştirir. Popüler ve doğal olan reklam türlerinden bir tanesi de çevrimiçi haber sitelerine ulaşmaktır. İçerik, genel konular ile ilgilenen ancak reklamla ilgilenmeyenler için hem yararlı hem de bilgilendirici bir çalışma olacaktır.

Doğal Reklam Nasıl Yapılır?

Doğal olan reklamlar genellikle reklam dilinden son derece uzak şekilde tasarlanmaktadır. Bu sayede hem kullanıcıya bilgi vermiş olur hem de kullanıcı reklam izlerken eğlenmeye başlar. Bu sayede doğal ve insanların hoşuna gidecek reklam türleri yapılmaktadır. Markaların oluşturduğu bu reklamlarda genellikle hedef kitlenin doğal bir içerik izlediğini kabul etmesi amaçlanmaktadır.

Ayrıca oluşturulan içerikler yayınlanacak olan platform içeriklerine göre değil, yayın politikasına benzer şekilde üretilmelidir. Bu sayede çok doğal bir ortam oluşturulur. Doğal reklam kullanımında içeriklerin içerisinde yerleştirilme yapılması da çok doğal şekilde yapılır. Doğallığı bozmadan ve kullanıcıyla reklam arasında bir bağ oluşturularak yapılacak bir yerleştirme son derece mantıklıdır.

Doğal olan reklamlarda ise geleneksel reklamların aksine doğal içerikleri bozmayacak şekilde yerleştirme işlemi gerçekleştirilmelidir. Doğal olan reklamların en büyük hedeflerinden bir tanesi de etkileşimin yoğun olarak yer aldığı mecralarda marka ile kullanıcının bir araya gelmesini sağlamaktadır. Tamamen bilgi veren, insanları eğlendiren ve harekete geçiren içeriklerle hedef kitlenin beklentileri karşılar. En iyi sonucu almak için etkileyici bir reklam stratejisi oluşturulmalıdır.

Doğal Reklamın Faydaları Nedir?

Marka bilinirliğinizi uzun yıllar devam ettirmek istiyorsanız, doğal reklam kullanarak bunu sağlamanızı öneririz. Böylece reklamınız etkisini çok daha fazla hissettirir. Zaten doğal olan reklamın diğer reklam türlerine oranla iki kat daha fazla etki ettiği görülmüştür.

Kullanıcılar doğal olan reklamlara daha fazla ilgi gösterirler. Çünkü geleneksel reklamlara oranla hem daha fazla ilgi çekici hem de daha etkilidirler. Geleneksel reklamlarda satın alma işlemleri son derece düşüktür. Native reklamlarda bu oranın ciddi seviyelerde yüksek olduğu görülmektedir.

Doğal Reklam İçeriğinin Hazırlanması

Doğal Reklam İçeriğinin Hazırlanması

Doğal olan reklam hazırlanırken öncelikle olarak hedef kitle belirlenmelidir ve buna uygun bir çalışma gerçekleştirilmelidir. Çünkü bu reklamın en büyük özelliklerinden bir tanesi doğal yollardan uzaklaşmadan en iyi bir şekilde markanın tanıtılması ve pozitif bir etki yaratmaktır. Bu nedenle de doğal reklam ile en iyi etkiyi potansiyel kitle üzerinde sağlayabilmek adına çalışmalar gerçekleştirilmelidir.

Doğal pazarlama sürecinde dikkat edilmesi gereken pek çok unsur vardır. İmla kuralları bakımından hatasız bir reklam oluşturulması son derece önemlidir. İçeriğin paragrafında bulunan tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar incelenmelidir. Sonrasında doğru karar verilmelidir. Hiçbir şekilde içeriğinizi ve reklamın bütününe reklam ibaresi eklememeli, markaya link verirken de doğallıktan çıkmamalısınız. Bu sayede çok daha kalıcı ve organik bir reklam yapmış olursunuz.

Neden Doğal Reklam Tercih Edilir?

Markalar günümüzde %82 daha fazla doğal olan reklamları tercih etmektedir. Kişilerin klasik reklamdan sıkıldığını düşünecek olursak, onları daha fazla bunaltmamak için reklamların oldukça organik şekilde yapılması önemlidir. Doğal reklam kapsamında markanın bilinirliği ve ürünlerinin satışı ile alakalı detaylar da daha fazla bildirilmelidir.

Doğal olan reklamda önemli olan hususların başında, içeriğin doğallığını bozmayacak şekilde reklam entegre edilmesi gelmektedir. Bu durum böyle reklamların kullanıcılar tarafından keyifle izlenmesine neden olur.

Genel olarak aklınıza gelebilecek her pazarlama yöntemi kullanılarak doğal olan reklam entegre edilebilir. Televizyon, dijital reklamlar, yazılı reklam ve daha birçok reklam türü doğal olan reklam türlerine uygundur. Doğal olan reklamlar genellikle insanlara eğlendirici bir şekilde markanın hikâyesini anlatır. Bu sayede kullanıcılarla etkileşimi arttıracak şekilde bir tarz ile doğal reklam yapılır. Doğal olan reklam aslında bir pazarlama yöntemidir. Ancak her iki kavramı da birbirinden ayıran temel özellikler bulunmaktadır.

İçerik ve Doğal Reklam Arasındaki Fark Nedir?

İçerik pazarlamada temel hedef kitleyi etkileme, bağlılık sağlamadır. Ayrıca bu yöntem, değerli içerik yaratmaya yönelik bir pazarlama tekniğidir. Firmalar markaları için içerik pazarlama yöntemini kullanacakları zaman kendi kurumsal bünyelerinde bunu hallederler. Ardından sosyal medya hesaplarından hazırladıklarını kullanıcılarla paylaşırlar.

Doğal olan reklamlarda ise markalar reklam mesajlarını farklı yollar ile verirler. Bu sıradan bir mesaj ya da bir reklam filmidir. Markaların tercih ettiği iletişim stratejileri kendilerine göre farklılık göstereceği için doğal reklam türleri de kendi içinde farklılık gösterir. Bu kapsamda kullanıcıyı sıkmayan, her zaman eğlenceli ve temelinde bir mesaj veren doğal olan reklam türleri çok daha ideal olacaktır. Bu nedenle doğal olan reklam her zaman kullanıcının reklam içinde kendinden bir şeyler bulduğu ya da hissettiği türde yapılmalıdır.