Skip to main content

İşletmelerin Google’da ve Google Haritalar’da bulunan verilerini ve maddi varlıklarını kontrol edip yönetebilmeleri için hazırlanan ücretsiz araç Google My Business adını alır. Bu araç geniş özelliklere sahip olup çok amaçlı bir hizmet sunar.

Google ve Haritalar ile uyumlu biçimde çalışan Business aracı kullanıcıların işletmeye ulaşmasının en kısa yoludur. Lokal SEO çalışmalarında da önemli bir yeri olan My Business sayesinde daha geniş bir hedef kitleye ulaşıp görünürlük kazanmak mümkündür.

Bir işletmenin dijital pazardaki kimliğinin hedef kitlesine daha kolay ve hızlı bir şekilde tanıtılmasını sağlayan bu araç ile arama motorunda yükselmek çok daha pratiktir. Fakat bu aracı kullanmak için web sitesine entegre olması ve ayrıca optimize edilmesi gerekir. Anahtar kelime analizinden işletme sayfasında doyurucu bir içeriğin yer almasına kadar geniş detaylar bu aracın düzgün bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyulan optimize unsurlarıdır.

Arama motoru optimizasyon çalışması ile paralel olarak ilerleyen Google My Business işletmelerin dijital pazarda çok daha profesyonel bir şekilde sağlam stratejilerle hareket etmesini sağlar. Böylece arama motorunda süren bu yarışta Google’ın araçlarını kullanarak öne geçme imkanı elde edilir. Fakat bu aracın sahip olduğu faydalar bundan çok daha fazladır.

Google’ın işletmeler için sunduğu bu hizmeti kullanırken neleri de beraberinde getirdiğini görmek için gelin ne işe yaradığına bir göz atalım.

Google My Business Ne İşe Yarar?

my businessİşletmelerin arama motorundaki en büyük yardımcılarından biri olan Google My Business kullanıldığı takdirde dijital pazarda pek çok avantaj sunar. Bu avantajlar ile işletme sahibi pazarda üstünlük elde eder. My Business’ın sunduğu artılar;

 • Arama motorunda işletmenin daha görünür olmasını sağlar.
 • İşletmenin hedef kitlesine daha kolay ve hızlı biçimde ulaşmasına yardımcı olur.
 • Bu araç sayesinde işletme hedef kitlesine ve pazara dair daha kapsamlı bilgiye sahip olur.
 • İşletme e-ticarette daha sağlam bir strateji edinir.
 • İşletmenin dijital kimliğinin daha fazla trafik almasını sağlar.
 • SEO çalışmalarında da bu araç oldukça büyük bir işlev gösterir. Özellikle işletmenin adı ve adresi gibi bilgileri kullandığı için lokal SEO için tercih edilen bir yardımcıdır.

Bu artıları bünyesinde barındıran My Business aracı işletmelerin Google’da çok daha rahat hareket etmesini sağlar. Ancak bunun için işletmenin öncelikle bu aracı nasıl kullanacağını öğrenmesi gerekir.

Google My Business Nasıl Kullanılır?

Dijital pazarda yer alan her işletmenin Google My Business kullanması mümkündür. Bu Google aracı kolay bir kullanım paneline sahiptir. Bu panel;

 • Gmail üzerinden Google My Business hesabı açılır. Bu hesabın açılması ve doğrulanmasının ardından işletme bilgileri hesaba eklenir.
 • Doğrulama sonrası işletme hesabınız Google Arama ve Haritalar ile uyumlu hale gelir. Böylece işletme profiliniz dijital pazarda aktif hale gelir.
 • İşletmenizin konumunun hesabınıza eklenmesiyle bu araç lokal SEO için de kullanılır.
 • İşletme hesabınıza fotoğraf eklenmesi ile de işletmeniz Google Harita görünür hale gelir.
 • Yayın paylaşma seçeneği ile de işletmeye dair mesajlar hedef kitleye iletilir.
 • İşletmenin performansını görmek için ise ‘analiz’ seçeneğine başvurmak mümkündür.
 • ‘Bir reklam oluştur’ butonu ile de işletme için reklam oluşturulur.

Bu seçenekler ile My Business işlevsel biçimde kullanılır.

Google My Business ve SEO

Arama motorunda işletmenin görünür olmasını sağlamak için başvurulan en etkili hizmetlerden biri SEO’dur. Google My Business ile bu hizmeti lokal SEO bazında gerçekleştirmek mümkündür.

İşletmenin konumunun hesaba eklenmesi ile arama motoru optimizasyonu ‘konum’ odaklı bir şekilde de gerçekleşir. İşletmeyi arama motorunda yükseltmeye çalışan SEO hizmeti aynı zamanda işletmenin bulunduğu bölgede de görünür olmasını sağlayıp fark edilebilir hale gelmesine yardımcı olur. Böylece işletme hem dijital pazarda ilerleyişine devam ederken hem de fiziki varlığını da sürdürür.

Dijital pazarda aktif olarak rol almak isteyen ve pazarda güçlü bir kimlik kazanmak isteyen işletmelerin arama motorundaki en büyük yardımcılarından biri olan Google My Business sahip olduğu artılar ve kolay kullanımı ile pazarda işletmenin öne geçmesini sağlar.

Değişen pazar ve tüketici alışkanlıklarına uyum sağlayıp ona göre hareket etmek isteyen işletmelerin Google’daki kimliği onların başarı imzası olarak arama motorundaki yerini alır.