Skip to main content

Marka ve işletmelerin en temel amacı hedef kitleye ulaşabilmektir. Bunun için günümüzün vazgeçilmezi konumuna gelen dijital varlıkları kesinlikle bu amaçla kullanmak şarttır. Bunu da çeşitli içerik pazarlama stratejileri ile yapmak gerekiyor. Çünkü ancak bu şekilde doğru ve etkili sonuç almak mümkün oluyor. Artık, kaliteli stratejiler ve uygulamalar ile hedef kitlenizi kendinize çekmeniz çok kolaydır.

Temel olarak stratejiler; hedef kitleyi ilgilendiren, onların dikkatini çekecek, beklentilerini karşılayacak içerikler sunmak için hazırlanır. Bunu yapabilmek için önce araştırır, sonra oluşturur, yayınlar ve tanıtırsınız. İçeriği hedef kitleye yönelik hazırlamak önemlidir. Ama daha da önemli olan şey bunu en kaliteli şekilde yapmaktır. Kalitesiz bir içerik işlevsiz olacaktır. Hiçbir işe yaramadığı gibi markaya negatif bir imaj yükleyecektir. Bundan dolayı ekstra önem verilerek hazırlanması gerekir.

Sağlam hazırlanmış bir pazarlama stratejisi, sizi olduğunuzdan çok daha iyi bir konuma taşıyacaktır. Normalden çok daha fazla hedef ve potansiyel müşteriye ulaşmanız mümkün olacaktır. Ancak hazırladığınız içerik pazarlama stratejileri kaliteli ve etkili olmak zorundadır. Eğer değilse tam tersi olacak ve hiçbir işe yaramayacaktır. Bundan dolayı son derece özenli olmalı, tüm ayrıntıları düşünmelisiniz. Sizi en yukarı taşıyacak olan da aşağılara düşürecek olan da budur.

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik pazarlama, özellikle son yılların rövanşta olan bir pazarlama tekniğidir. Temelinde hedef kitleyi etkilemek ve harekete geçirmek yatar. Kâr amacı güden her işletme için oldukça önemli bir tekniktir. Genel anlamda marka kitlesi oluşturma, kullanıcıların marka ile olan etkileşimini artırma, satış artırma gibi hedefleri kapsar.

İçerik hazırlar ve sunarken hedef kitle zihninde duyusal konumlandırma çalışmaları yapılır. İşletmeler kitlesine katkı sunabilmek için bunu sıklıkla kullanırlar. Çünkü içerik pazarlama stratejileri kapsamında kitlelere sundukları doğru olan her bir katkı, onlara pozitif bir şekilde geri dönecektir. Bu teknik, genelde mevcutta olan hedef kitleyi baz alır. Markalar onlara yönelik bilgiler sunar, bunlar ışığında sürecin içine dâhil etmeye çalışırlar. Hedef kitle için yeni ihtiyaçlar oluştururlar ve markanın ürünlerine karşı bir yönelim olmasını sağlamayı amaçlarlar. Pazara yeni giren bir ürünü ihtiyaç haline getirerek, talep edilen bir ürün konumuna taşımak mümkün olur. İşte bu noktada içerik pazarlama daha da önemli bir hale gelir.

Bu stratejileri içerisinde çok sayıda içerik türünü barındırır. İçerik pazarlama stratejileri kapsamında bloglar, video, kitap, vaka incelemeleri, resimler ve daha onlarca yol ve yöntemle işletmeler müşterileri kendilerine yönlendirirler. Bu şekilde hazırladıkları ilgi çekici içerikler ile hedef kitlenin dikkatini çekerler. Böylece onları satın alma eylemine geçirmeye çalışırlar. Amaçlardan biri de markaya karşı farkındalık yaratmaktır. Bununla birlikte onları etkilemek, bağlılık yaratmak istenir.

Neden İçerik Pazarlamasına İhtiyaç Duyulur?

Neden İçerik Pazarlamasına İhtiyaç Duyulur?

İçerik pazarlamasına ihtiyaç duyulmasının birçok sebebi var. Markaları, hedeflerine ulaştırma konusunda hem çok daha hızlı hem de çok daha etkili sonuçlar doğurur. Bunun yanı sıra reklam gibi diğer pazarlama yöntemlerine göre maliyeti çok daha düşüktür. Ayrıca içerik pazarlama stratejileri reklamlardan çok daha etkilidir. Çünkü hedef kitlenin ilgisini çeken bir içerik zaten markanın reklamı olur. İçerik pazarlaması ile kendinize sadık müşteriler yaratmak kolay olacaktır. Bilinirlik artacak, bu da beraberinde gelir artışı sağlayacaktır. Markanızın arama motorlarında daha görünür olmasına da yardımcı olacaktır. Marka hedef kitle gözünde saygın, profesyonel ve kaliteli bir imaj çizecektir.

İçerik pazarlamasının en önemli ihtiyaç duyulma sebeplerinden biri de rekabettir. Yani rakip markalardan daha ön plana çıkmak istiyorsanız içerik pazarlaması sizin için birebirdir. Onlardan bir adım önde olmak için doğru içerik pazarlama stratejileri izlemeniz gerekir. Bu yönteme sürekli olarak markayı beslemek için ihtiyaç duyulur. Sosyal ağları desteklemek, bu alanları güncel tutmak bununla mümkün olur.

Hedef kitleyi harekete geçirmek için bu teknik gereklidir. Müşteriyi satın alma eylemine geçirme konusunda oldukça etkilidir. İçerikler sayesinde çok daha fazla müşteri elde edersiniz. Markanız giderek tanınacağı için müşteriler size güvenmeye başlayacaktır. Yani müşterilerinizle ilişki kurmanızda ve bunları geliştirmede etkili bir şekilde rol alacaktır.

İçerik Pazarlaması Nasıl Katkı Sağlar?

Günümüzde satın alma süreçlerinin büyük bir bölümü internet üzerinden yapılıyor. Bunun için sıklıkla arama motorları  kullanılıyor. Hal böyle olunca sizin de arama motorlarında üst sıralarda yer almanız gerekiyor. Çünkü satış yapabilmek için markanız bilinirliğe ihtiyaç duyuyor. İşte tam bu noktada hazırladığınız içerik pazarlama stratejileri devreye giriyor. İçerikler ile daha fazla kullanıcıya ulaşabiliyorsunuz. Onlar üzerinde farkındalık yaratabiliyorsunuz.

İçerik pazarlaması ile kullanıcılar üzerinde etkiniz daha yüksek olacaktır. Onlar tarafından daha çok tercih edilir konuma geleceksiniz. Müşteri ile sürekli olarak etkileşim halinde olma imkânına erişeceksiniz. Ayrıca potansiyel kullanıcılara da ulaşmanız kolay ve hızlı olacaktır. Bunu yaparken çok yüksek maliyetler söz konusu olmayacak. Hazırladığınız sizi yansıtan içerikler ile markanız doğru bir şekilde konumlanacaktır. Müşteriler gözünde belli bir imajınız ve akılda kalıcılığınız olacaktır.

Markaların yaptıkları her pazarlama işleminde ulaşmak istedikleri bir müşteri şekli vardır. O da sadık müşterilerdir. İçerik pazarlama stratejileri ile sadık müşteriler elde etmek mümkün olacaktır. Çünkü içeriklerinizi düzenli tekrarlar ile müşterilerinize ulaştıracaksınız. Ayrıca oluşturduğunuz her içerik için tekrar erişim imkânı olduğu için kullanıcılar sürekli bu içeriklere ulaşabilecekler. En azından karşılarına çıkma ihtimali olacaktır. Bu da giderek kullanıcıların sadakatini kazanmanızı sağlayacaktır.

En İyi İçerik Pazarlaması Örnekleri

En iyi içerik pazarlama örnekleri

En küçüğünden en büyüğüne kadar çok sayıda marka, içerik pazarlamasından yararlanıyor. Dev markaların yaptığı çalışmalar büyük beğeni topluyor, dikkat çekiyor ve hatta günlerce konuşuluyor. Coca-cola, Google, RedBull, Disney bu isimlerden sadece birkaçıdır. Bu markaların en iyi içerik pazarlaması örnekleri olarak gösterilmesinin temel sebebi güçlü içerik pazarlama stratejileri hazırlayıp uygulamalarından kaynaklanıyor. Buna ek olarak sağlam bir marka kimlikleri ve anlatacak hikâyelerinin olması onları öne çıkaran unsurlar arasında yer alıyor.

Markalar müşterilerini iyi tanıyor ve onların beğeneceği içerikler hazırlıyorlar. Aynı zamanda bunu yaparken müşteriye kendilerini yansıtıyorlar. İçeriklerinde dikkat çekmeyi başaracak ayrıntılara yer veriyorlar. Fotoğraf, video, ses, metinler şeklinde hazırladıkları içeriklerde farklı taktikler uyguluyorlar. İçeriklerde önerilere, yarışmalara, ilgi çekici konulara yer veriyorlar. Basit bir konuyu dahi yaptıkları tasarım ya da yazdıkları metinler ile farklı bir boyuta taşıyorlar. Herkesin yaptığı bir şey yapsalar dahi bir farklılık katıp bambaşka bir hale getiriyorlar.

Markaların bu konuda başarılı olmalarının altında yatan ana sebep doğru içerik pazarlama stratejileri kullanmalarıdır. Bu stratejileri etkili bir şekilde uygulamaları da onları ön plana çıkarmıştır. Bazen içerikteki tek bir detay dahi onu ilgi çekici kılacaktır. İşte markalar bunu başarıyorlar. Doğru taktikler başarı getiriyor. Ayrıca dolaylı yoldan satışlarınızı ve SEO performansınızı pozitif yönde etkiliyor.

İçerik Pazarlaması Stratejisi

Herhangi bir içerik pazarlaması stratejisi, içinde belli bileşenleri barındırır. Aynı zamanda belli bir planlama sürecini içerir. Bu süreç içinde sorulan sorular içeriğinizi nasıl hazırlamanız gerektiğine dair bilgileri verecektir. Hedef kitlemiz kim? Hedef kitlemiz bizden ne bekliyor? Bu gibi çok sayıda soru sizler için yönlendirici olacaktır. Bunlara vereceğiniz cevaplar sizin yol haritanız olacaktır.

Stratejinizi belirlerken orijinal ve güncel olmanız önem arz ediyor. İçeriklerinizi farklı farklı kanallar üzerinden sunmanız içerik pazarlama stratejileri konusunda başarılı olmanızı sağlayacaktır. Bunun için konu yine hedef kitleye gelir. Çünkü hedef kitleniz neredeyse içerikleriniz de o ağlar üzerinde olmalıdır. Yani aslında strateji belirlenirken temel olarak dikkate alınan nokta hedef kitledir. Her şey onu üzerine kuruludur. Temel amaç onları ikna etmek ve eyleme geçirmektir.

Hedef kitle iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Buna göre diğer tüm detaylara karar vermek gerekir. Hazırladığınız içerikler mıknatıs görevi görmeli ve hedef kitlenizi size çekmelidir. Aslında hedef kitleniz için içerik pazarlama stratejileri gereklidir. Herhangi bir strateji geliştirmeden hedef kitlenizin öylece sizden etkilenmesini bekleyemezsiniz. Doğru strateji markayı başarıya taşıyacak olan önemli bir etkendir.

İçerik Pazarlama Aşamaları

İçerik pazarlama, dijital dünyanın en önemli ve etkili parçalarından biridir. Başarılı ve işe yarar olması için kesinlikle belli standartları olmalıdır. Bunlar hedef kitleyi satın alma davranışına yönlendirmelidir. İçerik türüne göre standartlar değişebilmektedir. Ancak temel olarak hedef aynıdır. Tüm bunlar belli içerik pazarlama aşamaları ile gerçekleştirilir.

Her bir içerik pazarlama stratejileri aşaması, özenle işlenir ve tamamlanır. Eğer yeterli özen gösterilmezse ya da aşamalar hatalı bir şekilde gerçekleşirse içeriğin bir anlamı kalmayacaktır. Her bir aşama birbiriyle bağlantılıdır. Tek bir tanesinde yanlışlık olması hepsini hatalı konuma getirecektir.

Her bir aşama için ayrı ayrı zaman, enerji ve odaklanma gerekir. Çünkü hepsi ayrı ayrı değerlidir. Hedef kitlenin doğru analiz edilmemesi içeriğin kitle üzerinde etkili olmasına engel olur. İçeriğin yanlış mecralarda yayınlaması durumunda hedef kitlenize içerik ulaşmaz. Bunun için hedef kitle doğru analiz edilip, içerik doğru yerde yayınlanmalıdır. Ancak içerik kalitesiz olursa o da bir işe yaramayacaktır. Hepsi bir bütünlük oluşturmalıdır. Her bir adım ilmek ilmek işlenmeli, süreç en az hata ile atlatılmalıdır. Bundan dolayı aşamalar dikkatli bir şekilde oluşturulup, içerik pazarlama stratejileri doğru belirlenmelidir. Bu aşamaların neler olduğunu aşağıda açıklayalım.

Hedef Belirleme

İçerik pazarlama aşamaları arasında ilk olarak hedef belirleme yer alıyor. Bu aşama iyi bir analiz gerektiriyor. Bu aşamada markanızı, vizyonunuzu ve misyonunuzu baz almalısınız. Markanızın temel istek ve ihtiyaçlarını belirlemelisiniz. Aynı zamanda hedef kitleyi de unutmamalısınız. Yaptığınız çeşitli araştırma ve analizler sonucunda hedef kitleyi de belirlemelisiniz. Yani hazırlayacağınız bu içerikleri tam olarak kimler için hazırlıyorsunuz? Kimler sizin istek ve beklentilerinizi karşılayabilecek konumda yer alıyor? İçerik pazarlama stratejileri belirlenirken marka hedef kitleyi belirlemek için bu sorulara cevap vermelidir.

Unutmayın, hedef kitlenizi çok iyi tanımanız gerekiyor. Neler sevip sevmediklerini, nelere kızabileceklerini, değer yargılarını öğrenin. Hedef kitleniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz o kadar kârlı olacaksınız demektir. Neyi başarmak istediğinizi, nereye varmak istediğinizi bu aşamada kesin ve net bir şekilde belirlemelisiniz. Markanızın hedeflerini iyi bir şekilde bilmeniz gerekir. Hatta pazardaki durumunuzu, konumunuzu ve rakiplerin durumunu iyi bir şekilde analiz etmeniz size artı sağlayacaktır. Çünkü böylece nerede olduğunuzu, rakiplerinizin neler yaptığını, başarılı olup olmadıklarını göreceksiniz. Bu durumda kendinizi çok daha kolay yönlendirip, içeriğiniz ile ilgili fikirler oluşturabilirsiniz. Bu aşamada markanızın temel unsurları önem kazanıyor. Markanın özü yani amacı ve değerleri nelerdir? Sözel kimliği yani sloganı, marka hikâyesi nedir? Markanın logo ve renkler gibi görsel kimliği nedir, nasıldır?

Sizi yansıtan bir içerik oluşturmak ve hedef kitlenizi etkilemek istiyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz. Hedefleriniz ve izleyeceğiniz içerik pazarlama stratejileri doğrultusunda bu üçünü tutarlı ve uyumlu bir şekilde kullanmalısınız.

İçerik Belirleme ve Planlama

İçerik Belirleme ve Planlama

Birinci aşamada kendinizden başlayarak rakiplerinizi hedef kitlenizi ve kaynaklarınızı analiz ettiniz. Aşamaların ikinci sırasında içerik belirleme ve planlama kısmı yer alıyor. Bu kısımda ise yapmanız gereken şey operasyonun nasıl gerçekleşeceğidir. Şöyle ki içeriği nasıl hazırlayacağınızı belirlemeli ve bir plan yapmalısınız. İçeriği kim, nerede, nasıl ve ne zaman hazırlayacak? Yapacağınız bu planlama ile kaynaklarınızı çok daha iyi bir şekilde kullanacaksınız. Bu aşamada içeriğinizin türüne karar vermelisiniz. İçerik pazarlama stratejileri kapsamında içeriğiniz metin mi, video mu, görsel mi olacak? Yaptığınız analizler sonucunda içeriğinizin türünü belirleyin ve bunun nerede yer alacağına karar verin. Hedef kitlenizin yer aldıkları dijital platformlardan ne beklediğine, bu platformlarda neleri görmek istediklerine bakın.

Tüm bunları göz önüne alarak içeriğinizi yayınlayacağınız platformu seçin. Bu kısım da oldukça önemlidir ve ayrıntılı düşünülerek karar verilmesi gerekir. Bu aşamada izlenecek içerik pazarlama stratejileri iyi bir şekilde belirlenmelidir.

İçerik Yaratımı

Sizler içeriğinizin türüne ve yayınlanacağı kanala karar verdiyseniz sırada içerik yaratımı aşaması yer alır. Artık içeriği oluşturmaya başlamalısınız. Bu noktada diğer aşamalarda yaptığınız analizler önem kazanıyor. Yaptığınız analizler sonucunda üreteceğiniz içeriğin nasıl olacağına karar vereceksiniz ve bu doğrultuda üreteceksiniz. Bu aşamanın nasıl olacağı içerik pazarlama stratejileri kapsamında tamamen sizin yaratıcılığınıza, istek ve beklentilerinize kalmıştır. Burada dikkat etmeniz gereken çok önemli noktalar olabilir. Çünkü içeriğin tüm detayları bu aşamada hazırlanıyor. Bundan dolayı da içeriğinizi oluştururken içeriğin türüne göre nasıl olması gerektiğini kesinlikle önceden belirlemiş olun.

Gerekli hazırlıkları yapmış olursanız hatasız bir içerik ortaya çıkacaktır. Örneğin bir metin hazırlıyorsanız, SEO kurallarına göre hazırlandığından ve uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Video ya da görsel kullandığınız bir içerik ise dikkat çekmesi önemlidir. İçerik pazarlama stratejileri, doğru ve etkili olması için bu gibi detaylar çok değerlidir.

İçerik Güçlendirme

İçeriğinizi daha görünür kılmak ve daha dikkat çekici hale getirmek için içerik güçlendirme yöntemlerine başvurabilirsiniz. Yani içeriğinizi çok daha iyi gösterecek ögeler eklemelisiniz. Örneğin bir metin hazırladıysanız doğru ve dikkat çekici görseller ile onu güçlendirmelisiniz. Bir video hazırladıysanız kullandığınız sesler ve metinler ile daha etkili hale getirmelisiniz. Yani süslemelisiniz. İçeriğinizi süsleyin derken bahsettiğimiz şey abartmak değildir. İçerik pazarlama stratejileri kapsamında yanına ekleyeceğiniz küçük nüanslar ile çalışmanızı etkileyici kılmak, içeriğinizi süslemektir.

Sosyal Medya Pazarlaması Kullanımı

Sosyal Medya Pazarlaması Kullanımı

Günümüzün en önemli pazarlama araçlarından biri sosyal medya platformlarıdır. İnternet kullanıcılarının %80’inden fazlasının en az bir sosyal medya hesabı bulunuyor. Bu oldukça büyük bir rakamdır. Sonuçta sosyal medya çok fazla kişi tarafından kullanılıyor. Bundan dolayı hedef kitlenizi orada yakalamanız çok daha kolay olacaktır. Ayrıca içerik pazarlama stratejileri ile birlikte sosyal medya pazarlaması kullanımı sizi çok daha güçlü kılacaktır.

Sosyal medya pazarlaması hem potansiyel hem de mevcut müşterilerinize ulaşmanız için çok güçlü bir yoldur. Çünkü sosyal medya doğrudan karşılıklı etkileşimi sağlıyor. Ayrıca sadece imkânları bu kadar da sınırlı değildir. Beraberinde marka savunucuları oluşturuyor. Bu kadar değerli bir ortamda yapacağınız içerik pazarlaması kesinlikle size fazlasıyla değer katacaktır. Bundan dolayı, bu platformlarda ilgi çekici içerikler üretmelisiniz.

İçeriklerinizi en etkili şekilde sunmak için sosyal medya gibi muhteşem bir avantaja sahipsiniz. Buralarda izleyeceğiniz içerik pazarlama stratejileri ile tahmin bile edemeyeceğiniz başarıları elde edebilirsiniz. Bunun için öncelikle hedef kitlenizin yer aldığı sosyal medya platformlarını iyi analiz etmelisiniz. Bu platformlar için önceliğin ve en önemli içeriğin görseller olduğunu da unutmamalısınız. Görsel ağırlıklı içerikler üretmelisiniz. Tabii ki, bu görseller dikkat çekici olmalıdır. Ayrıca sosyal medyada her gün yeni bir trend çıkıyor. Bu yeniliklerin takipçisi olun ve onlara ayak uydurun. İçeriklerinizi paylaşıma sunarken kesinlikle hashtagler kullanın. Çünkü böylece sizin alanınızla ilgilenen müşteriler sizi kolayca bulacaktır. Aynı zamanda bu ortamlarda iş birlikleri yapın. İnsanların yoğun olarak takipçisi olduğu isimler ile çalışın. İçeriklerinizi onlar üzerinden sunun. İlgi çeken, merak uyandıran metinlere yer verin. İçerik pazarlama stratejileri kapsamında hedef kitleniz ile bağ kuracak içerikler oluşturun. Doğru bir sosyal medya stratejisi izlerseniz hedeflerinize hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

İlerlemenizi Kayıt Altında Tutun

Son aşamada, izlediğiniz bu adımların ne kadar başarılı olduğunu görmek için ilerlemenizi kayıt altında tutun. Burada içeriklerinizin hedefinize ulaşmanızda işe yarayıp yaramadığını, ne kadar yaradığını analiz edin. Ölçümler yapın. Bunları raporlar haline getirin. Hatta bunu içeriğin yayınlandığı süreç içinde düzenli olarak yapın. İçerik pazarlama stratejileri kapsamında elde ettiğiniz sonuçlar sizin için yol gösterici olacaktır. Bu sonuçlar sayesinde geriye dönük iyileştirmeler yapabilirsiniz. Aynı zamanda ileriye dönük yapacağınız planlamalar konusunda da size fikir verecektir.

Yapacağınız değerlendirme ile birçok bilgiye ulaşacaksınız. Ziyaretçi sayısı, dönüşüm sayısı, sosyal paylaşım oranı, tıklanma oranı gibi çok sayıda sayısal veri elinizde olacaktır. Buna göre hedef kitlenizin en çok hangi içeriği, hangi konuyu, nerede tercih ettiğini görebileceksiniz. Aslında bu çalışmalarla bir nevi içeriğinizin hedefe ulaşmada başarılı olup olmadığını göreceksiniz. Böylece sonraki yol haritanızı buna göre çizeceksiniz, yani sizi yönlendirecektir. Bundan sonraki süreç için çok önemli bilgiler elde etmiş olacaksınız. İçerik pazarlama stratejileri konusunda doğru kararı vermeniz ilerlemenizi kayıt altına alarak çok daha kolay olacaktır.

SEO ve İçerik Pazarlaması

SEO, dijital dünyada başarının anahtarıdır. İçerik pazarlamasının olmazsa olmaz ögelerinden biridir. SEO ile içerik pazarlaması genel olarak bir bütün olarak ele alınmalıdır. Çünkü birbirleri ile etkileşimleri olmadan herhangi bir şey ifade etmezler. Ancak bir arada kullanıldıkları zaman etkili olurlar. SEO’nun olmadığı bir içerik pazarlamasının başarılı olması çok zordur. Çünkü oluşturduğunuz içerikleri SEO stratejiler ile hedef kitlenize ulaştırmanız mümkün olacaktır. Bu iki önemli unsur olan içerik pazarlama stratejileri ve SEO uyumlu bir şekilde götürülmelidir. Bunun için dikkat edilmesi ve uyulması gereken kurallar vardır.

SEO için çok önemli bir nokta vardır. Hatta onun temelini oluşturan şeydir. O da anahtar kelimelerdir. Çünkü oluşturduğunuz içerikte doğru anahtar kelimeler kullanarak arama motorlarında üst sıralarda yerinizi alabilirsiniz. Anahtar kelimeleri belirlemek çok ama çok önemlidir. Küçük bir hata dahi içeriğinizin ön plana çıkmasını engelleyecektir. Anahtar kelimenin kullanım sıklığı, içerikte kullanım miktarı gibi hususlar da önem arz etmektedir.

İçerik Pazarlamasında SEO’nun Önemi

Arama motoru robotları içerik sıralamasını belirlerken kaliteye bakarlar. Yani içeriğin yapısını inceler, benzersiz olup olmadığına dikkat ederler. Bundan dolayı da oluşturduğunuz içeriğin ögelerinin kaliteli olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Örneğin içeriğiniz bir metin ise tekrarlardan kaçınmalısınız, doğru ve etkili görseller kullanmalısınız. Hazırladığınız içerik hedef kitlenizin ihtiyacını karşılamalıdır. Çünkü arama motorları bunu dahi analiz edebilme yeteneğine sahiptir. Aslında içerik pazarlama stratejileri oluştururken SEO konusunu en başa almalı ve buna göre belirlemelisiniz. Kaliteli bir içerik SEO konusunda başarılı olacaktır ve sizi arama motorlarında görünür kılacaktır.

Her zaman aktif olmak SEO için önemli olan bir diğer noktadır. Eğer gerçekten en iyi şekilde başarı elde etmek istiyorsanız güncelliğinizi koruyun. İçerik pazarlamasında hedef kitlenize ve potansiyel kitlenize ulaşmak istiyorsanız SEO uyumlu içerikler üretmek zorundasınız. Çünkü her anlamda içeriğin performansını doğrudan etkileyecektir. SEO uyumlu içerikler üretmek için hedef kitlenizi de çok iyi tanıyor olmanız gerekir. Ancak bu şekilde onların beklentilerini karşılayabilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Kullanıcılar Ne İster?

Şimdi, içerik pazarlaması için çok önemli bir soruya geldik. İçerik pazarlama stratejileri kapsamında kullanıcılar ne ister? Üstelik sadece konumuz bu da değildir. Kullanıcılar markadan ne bekler? Nasıl içerikler görmek ister? Daha da önemlisi, kullanıcılar ne istemez? Bu soruların cevaplarını bulmanız sizin için yol gösterici olacaktır. Bu sorular doğru bir strateji belirlemek adına size yardımcı olacaktır. Çünkü unutmayın ki sizin temel hedefiniz hedef kitlenize ulaşmaktadır. Bunun içinde önce hedef kitlenizi tanımalı ve isteklerini iyi analiz etmelisiniz. Onlar hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, o kadar başarılı olursunuz.

Tüm içeriklerinizi hedef kitlenize göre oluşturmalı, düzenlemeli ve sunmalısınız. İçerik pazarlama stratejileri kapsamında sunduğunuz içerikte insanlar çok fazla reklama maruz kalmamalıdır. Çünkü kullanıcılar bir içeriği incelerken önlerine sürekli çıkan reklamlar can sıkıcı olacaktır. Bu hepimiz için öyle değil midir? Çok fazla reklama maruz kalmamak için birçok içeriği okumaktan ya da izlemekten vazgeçtiğimiz olmadı mı? Hem de fazlasıyla bu durumu hepimiz yaşadık. Bundan dolayı ne kadar az reklam o kadar iyi bir imaj ve kullanıcı gözünde pozitif hisler demektir.

Kaliteli, Net ve Eğlenceli Bir İçerik Hazırlama

Kullanıcı sizin içeriğinizi tercih ettiyse, aradığı sorunun cevabını içerik tam anlamıyla karşılamalıdır. Bunun için içerik pazarlama stratejileri kapsamında hazırladığınız içerik zengin, kaliteli, net ve anlaşılır olmalıdır. Doğru bir dil kullanılmalı, konu baştan savma anlatılmamalıdır. İçeriğin beklentiyi karşılamalı, kullanıcının gönlünü kazanmalıdır. Ayrıca içeriğin daha iyi ve kolay bir şekilde anlaşılabilmesi için bazı ögeler kullanılarak güçlendirilmelidir. Konuyu daha iyi anlatabilmek için video, ses, görsel gibi ilgi çeken yardımcı ögelere yer verilmelidir. İçerikleriniz için pazarlama stratejileri belirlenirken bu gibi küçük ama önemli ayrıntılar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Yapılan bazı araştırmalar bizlere kullanıcıların ne istediği konusunda küçük ipuçları veriyor. En yüksek ve doğru etkileşimin sağlanması için bu bilgiler oldukça önemlidir. Araştırmalara göre hazırlanan içeriğin mizahi ögeleri barındırması kullanıcılar için cezbedici bir unsurdur. İçerik pazarlama stratejileri kapsamında eğlendirirken bilgi veren ve öğreten içerikler kullanıcı gözünde daha etkili bir konumda yer alıyor. Negatif, tartışmacı ve şiddet içeren içerikler ise tam tersi bir etkiye sahiptir. Sonuç olarak, kullanıcıları markadan itiyor, kötü bir izlenim bırakıyor.

İçerik Pazarlamasında Yapılmaması Gereken Hatalar

İçerik Pazarlamasında Yapılmaması Gereken Hatalar

Şu ana kadar içerik pazarlamasında yapmanız gereken birçok unsuru sıraladık. Üstelik hepsi de birbirinden önemlidir. Ancak bir de içerik pazarlamasında yapılmaması gereken hatalar var. Bu hataları yapmanız durumunda iyi ve doğru yaptığınız şeylerin hiçbir önemi kalmayabilir. Bundan İçerik pazarlama kapsamında hatasız bir şekilde ilerlemeniz için birkaç noktaya değineceğiz. Özellikle bu noktalara dikkat etmeli ve bunlardan kaçınmalısınız.

Sık sık tekrarlanan bazı içerik pazarlaması stratejileri hataları vardır. Hatta birçok marka tarafından farkında dahi olmadan yapılan bu hataları aşağıda açıklayalım:

  • Hazırlanan içeriğin test edilmeden sunulması büyük bir hatadır. Test edilmeyen bir içerik hatalara gebedir. Teknikleri iyileştirmek adına içeriğinizi bir testten geçirmelisiniz.
  • Kendinizden içerikte çok fazla bahsederseniz kullanıcıyı sıkarsınız. Siz kendinizi anlattıkça, ne kadar iyi bir marka olursanız olun, kullanıcıyı sizden iter. İçerikte kendinizden çok bahsetmemek, içerik pazarlamada göz önüne alınması gereken bir unsurdur.
  • Hazırladığınız tek bir içerikte çok fazla konuya yer vermeniz bir hatadır. Bir ana konuyu baz alarak üstüne içerik üretmelisiniz. Eğer sürekli konudan saparsanız bu hem rahatsız edici olacaktır hem de kullanıcı sorusunun cevabına ulaşamayacaktır. Yani beklentiyi karşılayamamış olacaksınız.
  • Eğer düzenli olarak içerik üretmezseniz güncelliğinizi kaybedersiniz. Bu da sizi hedef kitlenin önüne çıkarmaz. Bu durumda içerik pazarlamasının bir önemi kalmayacaktır. İçerik pazarlaması stratejileri kapsamında planlı ve programlı olmanız gerekir. Tam tersi bir durum içerik pazarlamasında yapılmaması gereken hatalardandır.
  • İçeriğinizi doğru kanallarla aktarmamanız bir hatadır. Doğru kanallar sizin hedef kitlenizin olduğu kanallardır. Örneğin sizin hedef kitleniz yoğun olarak Instagram’da yer alırken siz bunu Facebook üzerinden yayınlıyorsanız bu bir hatadır. Çünkü bu başarıya ulaşmanıza engel olur.
  • İçeriklerinizi hazırlarken yapay olmak hatalı bir durumdur. Bu kullanıcı tarafından kolayca hissedilir ve ilgisini yitirmesine, içeriği beğenmemesine sebep olur.

İçerik pazarlamada yapılan birçok hatayı açıkladık. Burada da yapılmaması gereken hatalardan biri olarak strateji yapmamak karşımıza çıkıyor. Bu alanda herhangi bir içerik pazarlaması stratejileri belirlemeden başlamak hatalı bir başlangıç olacaktır. Tüm bunlara ek olarak en az bunlar kadar hatta belki de daha fazla önemli birkaç hataya başlıklar şeklinde aşağıda yer vereceğiz.

Reklamın Dozunu Kaçırmayın

Kabul edelim, reklamlar her zaman can sıkıcı olmuştur. Çünkü inatçıdırlar, sürekli karşımıza çıkarlar ve asıl hedefimize ulaşmamıza engel olurlar. Ancak tüm bunların farkında olmamıza rağmen en çok yapılan hatalardan biri, içerikte çok fazla reklama yer vermektir.

Bundan dolayı içeriklerinizde kesinlikle reklamın dozunu kaçırmayın! Reklamların dozunun çok fazla olması içeriği görünmez kılacaktır. Bu durumda içeriğinizin hiçbir anlamı kalmayacaktır. Çünkü zaten reklamlardan sıkılan kullanıcı daha fazla sayfanızda durmayacaktır.

Herhangi bir markanın reklamı karşımıza çok fazla çıktığında o markadan biraz soğuruz. Aslında bu durumda öyledir. İçerik pazarlaması stratejileri konusu kapsamında şunu söylemek mümkündür: İçeriklerinde çok fazla reklam olan bir markanın diğer içeriklerine bakmayız, merak etmeyiz. Hatta bir şans dahi vermeyiz. Bir daha karşımıza çıktığında onun içeriklerini tercih etmez, atlarız.

Çünkü o kadar bunaltıcıdır ki o reklamlar, içerik faydalıysa dahi bunu umursamayız. İşte bu derece reklam dozunu ayarlamak önemlidir. Bundan dolayı içerikleriniz için pazarlama stratejileri kurarken bunları da göz önünde bulundurmalısınız.

Hedef Kitle Belirlemeden İçerik Hazırlamayın

Markaların temel amacı, hedef kitleleri için içerikler hazırlamak, onları harekete geçirmek ve satın almaya ikna etmektir. Bundan dolayı da yaptıkları her işi (ki buna içerikler de dâhildir) onlar için hazırlarlar. Ancak bazı markalar hedef kitlelerini tam anlamıyla analiz etmeden, oluşturacakları içeriklerin kimlere hitap edeceğine karar vermeden içerik hazırlıyorlar. İşte bu büyük bir hatadır. Kesinlikle içerik pazarlaması stratejileri kapsamında hedef kitle belirlemeden içerik hazırlamayın! Rastgele ürettiğiniz bir içeriğin hiçbir önemi olmayacaktır. İçerik tüm duyulardan yoksun ve adeta sahipsiz bir şekilde ortada kalacaktır. Aslında daha fazla kullanıcıya ulaşmak için hazırladığınız herhangi bir içerik boşa hazırlanmış olacaktır.

Hedef kitleyi belirlemeden hazırladığınız içeriğe erişilebilirlik düşecektir. Böylece içeriği kimse fark etmeyecektir, içerik asıl hedef kitleye ulaşamayacaktır. Zaten, içerik için pazarlama stratejileri oluşturulurken ilk yapılması gereken detaylardan biri budur. Çünkü zaten bizim yaptığımız her şey hedef kitle içindir. Bu durumda her şeyi onlara göre ayarlamamız, üretmemiz gerek. Tam tersi bir durum markanızın sonunu getirecektir. Çünkü sizi ayakta tutacak olan şey hedef kitlenizdir. Sizi var edecek olan da yok edecek olan da aslında onlardır.

Özgün İçerikler Üretin

Özgünlük her yerde, her konuda kazanır. Burada da durum değişmez. Bundan dolayı içerik pazarlaması stratejileri kapsamında ilk olarak özgün içerikler üretin! Çok fazla maruz kaldığımız bir sorun da işte budur: Birçok marka kopyala yapıştır yöntemini kullanarak içerik hazırlıyorlar. Lakin bu ne hedef kitleyi ne de arama motorlarını etkileyecektir. Özgün içerik sıradan olmayandır, kaliteli olandır. Bu da hedef kitleyi etkileyen bir unsurdur. Ayrıca sadece bu hususta değildir. İçeriğinizin kalitesi imajınızı da olumlu etkiler. Bunun yanı sıra hazırladığınız içeriklerde samimi ve doğal olmak çok gereklidir.

Elinizde tuttuğunuz en güçlü silahlardan biri özgünlüktür. Bunu en iyi şekilde değerlendirmek yine sizin elinizde olan bir şeydir. Bir içerikte özgünlük her şeydir. Koskoca bir kalabalığın içinde sizi görünür kılandır. Herkesin aynı olduğu bir ortamda eğer farklıysanız pırıl pırıl parlarsınız. Böylesine değerli bir şeyi elde etmek sizin elinizdedir. Farklı olmadığınız sürece yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaksınız. İçerik pazarlama stratejileri belirlenirken özgünlük konusuna dikkat edilmeli ve içerikler bu doğrultuda hazırlanmalıdır.

İçeriğinizdeki Ses, Görsel, Video Kullanımına Dikkat Edin

İçeriğinizdeki Ses, Görsel, Video Kullanımına Dikkat Edin

Görsellik her zaman önemli olmuştur. Bu gerçek hayatta olduğu gibi dijital dünyada da aynıdır. Güzel bir resim ya da fotoğraf kimi cezbetmez ki? Bundan dolayı markanızın içeriğinizdeki ses, görsel, video kullanımına dikkat etmelisiniz. Doğru kullanımda inanılmaz sonuçlar verecektir. Bu unsurların yetersiz kullanımı ya da hiç kullanılmaması da etkisizdir. Bundan dolayı doğru ve yeterli kullanmanız gerekir. Bu gibi ögeler içeriğinizi şenlendirecektir. Güzel bir ses ya da görüntü daha sizi tanımadan birçok kullanıcının sempati duymasına sebep olacaktır. İçerik pazarlama stratejileri kapsamında görselin etkisi hiçbir zaman küçük görülmemelidir.

Yine kendimizden yola çıkarak bu durumu daha kolay anlayabiliriz. Hangimiz upuzun, içinde hiçbir görsellik barınmayan içeriğe katlanabiliriz ki? Bir zaman sonra sıkılmaya başlar ve okumayı bırakırız. Ancak küçük detaylar, araya serpiştirilen görseller metni de bizi de canlı tutar. Ayrıca daha fazla kullanıcıya erişmenize yardımcı olur. İçeriğiniz çok daha çekici bir hale gelir. İzlediğiniz içerik için pazarlama stratejileri bu gibi detaylarla başarılı olur.

Sosyal Medyanın İçerik Pazarlamasındaki Önemi

Sosyal medya dijital çağın en önemli getirilerinden biridir. Tabii, pazarlama da bunu kaçırmayarak faydalanmaya başladı. Yukarıda da verdiğimiz bilgiye göre milyonlarca sosyal medya kullanıcısı var. Üstelik bu kullanıcılar sadece tek bir platformda değillerdir. Birden fazla platformda hesapları var. Bundan dolayı burada olan kullanıcılara içerik pazarlama stratejileri kapsamında ulaşmak, onlarla bağ kurmak çok daha kolaydır. Aynı zamanda doğrudan etkileşim imkânı sunduğu için daha hızlıdır. Tüm bunlar ışığında da sosyal medyanın içerik pazarlamasındaki önemi çok büyüktür. Neredeyse tüm markalar sosyal medyada içerik üretiyor, paylaşıyor ve etkileşim alıyorlar. Üstelik sadece bu da değil etkin bir pazarlama aracı kullanarak tanınmış kişilere reklamlarını dahi yaptırıyorlar.

Sosyal medya ile içeriklerinizi hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz. Onlarla birebir iletişim kurabilirsiniz. Bundan dolayı bu platformlarda kesinlikle içerikleriniz için pazarlama stratejileri oluşturmalısınız. Çünkü olduğundan çok daha büyük bir kitleyi orada bulabilirsiniz. Maliyetsiz ve sorunsuz bir şekilde onlara ulaşırsınız. Aynı zamanda potansiyel müşterilere çok daha kolay ulaşmakta mümkün olur.  Sosyal medya tüketici ile aradaki bağı kuvvetlendirir. Böylece samimiyet oluşur. İçerik pazarlama stratejileri kapsamında marka bilinirliği ve sadakati oluşur. Tabii, tüm bunlar sizin orada göstereceğiniz içerik performansına bağlıdır.

Çok büyük markaların neredeyse her sosyal medya platformunda hesapları var ve buraları çok etkin bir şekilde kullanıyorlar. Dikkat çekici içerikler üreterek bu ortamlarda da kendilerini belli ediyorlar. İçerik pazarlamasında sosyal medya çok çok önemlidir. Zaten bunu yukarıda belirttiğimiz gibi büyük markalarda da görüyoruz. Sosyal medya etkileşimi artırır, sizi ekstra görünür kılar. Marka sadakati yaratır, aradaki güven ilişkisini kurar. Yapacağınız doğru içerik pazarlama stratejileri ile sosyal medyada bir anda trend olabilirsiniz. Bu da sizin tanınmanızı sağlar. Tüm bunlar ve sayamadığımız birçok sebepten dolayı sosyal medyayı kullanmalısınız.

Sosyal Medyada İçerik Pazarlamasını Nasıl Kullanabiliriz?

Sosyal medyanın öneminden yukarıda bahsettik. Peki, sosyal medyada içerik pazarlamasını nasıl kullanabiliriz? Tabii ki doğru strateji ve platformları kullanarak bunu sağlayabiliriz. Sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmanız çok önemlidir. Bunu da ancak güncel içerikler hazırlayıp sunarak başarabilirsiniz.

İçerik pazarlamasının tüm adımlarını sosyal medya içerisine de işleyerek kullanabilirsiniz. Öncelikle hedef kitlenizi belirleyip hangi platformda yer aldığını analiz edin. Ardından içeriklerinizi belirleyin ve planlayın. Sonraki adımda içeriği üretin, dağıtın, güçlendirme ögelerine başvurun. Kısacası içerik pazarlama stratejileri kapsamında tek yapmanız gereken hazırladığınız içeriği sosyal medyaya uyarlamaktır.

Sadece sosyal medyaya uyarlamak zorunda değilsiniz. Örneğin, web sitenizde hazırladığınız bir içeriğe sosyal medyada kısaca yer verebilirsiniz. Bir nevi duyuru şeklinde bir yol izleyebilir ve onları web sitenize yönlendirici bir üslup takınabilirsiniz. Ayrıca bunu yaparken merak uyandıran unsurlar kullanabilirsiniz. Bu ortamlarda paylaştığınız özgün içerikler normalde de olduğu gibi arama motorlarındaki sıralamanızı etkileyecektir. Bundan dolayı doğru içerik pazarlama stratejileri ile sosyal medyada yer almalısınız.

Sosyal Medyayı Güçlü Şekilde Kullanmanın Yöntemleri Nelerdir?

Şimdi size çok değerli bir bilgiden bahsedeceğim. Araştırmalara göre sosyal medya kullanıcılarının %60’ından fazlası ilk kez kullandıkları ürün ya da hizmeti ilk kez bu platformlarda keşfetmişler. Bundan dolayı hedef kitlenizin sosyal medyada ne yaptığını çok iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Buna göre de o ortamları güçlendirmelisiniz. Öncelikle içeriğinize yer vereceğiniz sosyal medya platformunu iyi bir şekilde inceleyip anlayın. Yapısını, neleri içerdiğini, en çok hangi araçların kullanıldığını, nasıl kullanıldığını gözlemleyin. O platforma uygun olacak içerikler üretin. Yoğun olarak görsel, video içeriklere yer verin. Çünkü sosyal medya genel olarak görselliğin gücünden yararlanır.

Sosyal medyada kendinize bir dil belirleyin ve hedef kitlenize içerikleriniz yardımıyla bu şekilde seslenin. Profesyonel olduğunuzu gösteren içeriklere yer verin. Harekete geçirici bir üslup kullanın. İçerik pazarlama stratejileri ile sosyal medyayı çok güçlü bir şekilde kullanmanız mümkündür. Tüm bunları yapmak için hangi sosyal medya platformlarından, nasıl faydalanmanız gerektiğine yazımızın devamında değineceğiz.

Facebook, Twitter, Instagram, Youtube Gibi Platformlara Ait Paylaşımlar

Facebook, Twitter, Instagram, Youtube Gibi Platformlara Ait Paylaşımlar

Sizlere en çok kullanılan 4 sosyal medya platformu ile geldik. Bu 4 platform da senelerdir bizimle birlikte olup, etkilerini yitirmeden hayatımızda olmaya devam ediyorlar. Sosyal medya kullanıcıların büyük bir çoğunluğu bu ortamlarda yer alıyor. Bundan dolayı Facebook, Twitter, Instagram, Youtube gibi platformlara ait paylaşımlar yapmak size inanılmaz katkılar sunacaktır.

Facebook yılların eskitemediği bir sosyal medya ağıdır. Hala seneler önce olduğu gibi milyonlarca kullanıcıya sahip. Üstelik kendini sürekli yenileyerek güncel kalmaya devam ediyor. Tüm platformlarda olduğu gibi içerik pazarlama stratejileri kapsamında görselliği kesinlikle fazlasıyla kullanmanız gereken bir ortamda Facebook platformudur. Özellikle bu ortamda bulunan grup özelliğinden faydalanabilirsiniz. İçerik için pazarlama stratejileri ile Facebook’u mükemmel bir pazarlama aracı haline getirebilirsiniz.

Twitter, senelerdir birçok insanın sesini duyurduğu bir platform oldu. Hala da bunu yapmaya devam ediyor. Twitter daha çok metinsel ögelerin bulunduğu bir platform olduğu için daha çok bu tarzda içerikler hazırlayabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken şey ilgi çekici içerikler oluşturmanız gerektiğidir. Burada gündemi takip ederek, doğru gündemlerde kendinize yer edinebilir, hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Instagram, milyonlarca insanın yer aldığı bir platformdur. Her gün çıkan yeni bir trend ve yeni bir akım sayesinde sürekli canlılığını koruyor. İçerik pazarlama stratejileri ile mükemmel bir pazarlama aracı olan ‘story’ özelliği, tatlı içerikler oluşturabileceğiniz ‘reels’ özelliği, görselliğin ön planda olduğu hoş profiller ile Instagram bizce platformların en etkilisidir. Özellikle burada, tanınmış kişiler ile yapılan anlaşmalar markanızın bilinirliğini artıracaktır. Doğru içerikler hazırladığınız takdirde kesinlikle kullanıcıların gözünden kaçmayacaksınız. Ancak etkili içerikleriniz için pazarlama stratejileri uygulamanız gerekecek. Çünkü çok fazla marka burada yer alıyor.

Youtube, video içeriklerin kralı olan platformdur. Yeri asla eskimeyen ve dolmayan bu değerli platformda her gün kendini yenilemeye devam etti. Hala etkisinin sürmesinin sebebi de budur. Kendine canlı yayın özelliği, hikâye özelliği gibi farklılıklar kattı. Burada içerik pazarlama stratejileri ile etkili sesler, doğru görseller, ahenk içinde hareket eden içerikler hazırlayabilirsiniz. Tüm sosyal medya platformları için şu unutulmamalıdır; hep güncel tutulmalı, sık sık paylaşım yapılmalı, asla kullanılıp bir kenara atılmamalıdır.

İçeriklerinizi Tanıtan Fotoğraflar ve Videolar

Sosyal medya platformlarında içeriklerinizi tanıtan fotoğraf ve videolar yer alabilir. Ancak bunları merak uyandıran bir üslupla yapmanız tanıtımı etkili kılacaktır. Capcanlı, dikkat çeken görsel içerikler hazırlamanız hem sizin hem de içeriklerinizin kalitesini ortaya koyacaktır.

İçeriklerinizin duyurusunu yapabilmeniz için sosyal medya mükemmel bir araçtır. Bundan dolayı fotoğraf ve videolar ile hazırladığınız içerikleri paylaşın. Ayrıca sosyal medya platformlarında fotoğraf ve videoları daha ilgi çekici hale getirmek için kullanılan birçok özellikte mevcuttur. Ayrıca sonrasında içerik pazarlama stratejileri ile sosyal medyada çok kolay bir şekilde etkileşimi kontrol edip yöntemlerinizi belirleyebilirsiniz.

Bu yöntem ile maliyetsiz bir şekilde kendi tanıtımınızı yapmış olacaksınız. İşte, sosyal medyanın sağladığı en önemli avantajlardan biri de budur. Ekstra hiçbir şey yapmadan hedef kitlenize ulaşabilmenizdir. Kendi reklamınızı ve tanıtımınızı kendiniz yapabilmenizdir. İçerik pazarlama stratejileri ile sosyal medyada yer alarak markanızı güçlendirebilirsiniz. Bu ortamlarda paylaşacağınız içerikler başarıya gitmedeki anahtarınız olabilir.

Anketler, Röportaj, Çekilişler

Sosyal medya bize sadece görsel paylaşım imkânı sunmuyor. Yanında daha birçok fırsatta sunuyor. Sosyal medya platformları anketler, röportaj, çekilişler için zemin hazırlanmış ortamlardır. Bundan dolayı, bu tarz içerikleri hazırlamak için oldukça uygundur. Az önce de bahsettiğimiz gibi sosyal medya hedef kitle ile doğrudan etkileşime girmek için muhteşem bir alandır. İçerik pazarlama stratejileri ile hedef kitleye seçenekler sunar, onları ikna edecek pazarlama unsurları kullanır. Çeşitli çekilişler ile kalpleri kazanır. Röportajlar yaparak kullanıcıları alanı ve kendisi hakkında bilgilendirebilir.

Anket, röportaj ve çekilişler ile çok kaliteli içerikler oluşturulabilir. Bu aynı zamanda hedef kitlenizi size iten bir unsur olacaktır. Buraları doğru içerikler ile donatarak hedef kitlenin sempatisini kazanmanız mümkündür. Bu konuda doğru içerikler hazırlamalı ve diğerlerinden fark yaratacak nüanslara yer vermelisiniz. Örneğin çekiliş yapacağınız ürün konusunda farklı olabilirsiniz. Yapacağınız ankete mizahi ögeler katabilirsiniz. Eğlenceli röportajlar hazırlayabilirsiniz. Kısacası sosyal medyadaki unsurları kullanarak,  doğru içerik pazarlama stratejileri oluşturarak daima ileriye gidebilirsiniz.

İçeriğinizi Tanıtan E-Kitaplar

E-kitaplar son yılların revaçta olan dijital içerikleridir. İçerik pazarlamasında da yer alır. İçeriğinizi tanıtan e-kitaplar ile hedef kitlenizin dikkatini kolayca çekebilirsiniz. Düzenli oluşturacağınız e-kitap içerikleri ile markanıza etkili bir yol çizebilirsiniz. İçeriğinizi e-kitaplar ile tanıtırken dikkat etmeniz gereken durum ilgi çekiciliktir. Birçok firma bunu zaten yapıyor. Bundan dolayı farklı olmak zorundasınız. E-kitap için doğru içerik pazarlama stratejileri izlemelisiniz.

Canlı Yayınlar

Canlı Yayınlar

Günümüz sosyal medya platformlarının en etkili yeniliklerinden biri canlı yayınlardır. Çok sayıda kişi ve marka açtıkları canlı yayınlar ile hedef kitleleri ile iletişime geçiyor. Burada doğrudan etkileşime girerek onları yönlendirebiliyorlar. Bu kısım hedef kitleniz ile aradaki bağı kuvvetlendirmek için mükemmel bir araçtır. Dilediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz. Buradaki asıl içeriği siz oluşturuyorsunuz. Sosyal medya platformlarında açacağınız canlı yayınlar ile kendinizi rahatlıkla, en iyi şekilde ifade edebilirsiniz.

Canlı yayınlarda içerik pazarlama stratejileri önem kazanıyor. Bu stratejiler doğrultusunda sözel olarak istediğiniz gibi hedef kitlenizi kendinize çekebilirsiniz. Verilen bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek sizin elinizdedir. Sosyal medya özelliği ile yaratıcılığınızı farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz. Aynı zamanda canlı yayınlarda röportajlar yapabilirsiniz. Çeşitli içeriklerin sunumunda bu sosyal medya yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi internet dünyasında yer almak ve ürününüzü tanınmak için içerik pazarlama stratejileri yapmak çok önemlidir.