Skip to main content

İnternet kullanımı oldukça yaygın bir hale geldi. İnternetin her eve girmesi ile ise hem dijital platformlar hem de dijital platformların kullanıcı sayıları bir hayli arttı. Bu durumun getirilerinden biri de pazarlama yöntemlerindeki değişimler oldu. Daha önceleri işe yarayan geleneksel yöntemler rafa kalktı. Yeni stratejiler geleneksel olanların yerini almayı başardı. Açık bir şekilde söylemek gerekirse her gün karşılaştığımız reklamalar radikal bir değişim ve dönüşüm geçirdi. Sonuç olarak bu bağlamda sosyal kanıt ve içerik pazarlama stratejisi de önem kazandı.

Günümüzde sosyal medya oldukça etkilidir. Her amaç doğrultusunda kullanıma müsait olan sosyal medya platformları milyonlarca kişinin uğrak noktası. Bir günde yüzlerce paylaşım, binlerce yorum ve milyonlarca beğeni yapılan bu platformlar hayatımızdaki pek çok şeyi de değiştirdi. Bu değişimlerden biri de marka ve firmaların stratejileri ile ilgilidir. Değişen stratejilerden en önemlisi ise reklamdır. Sosyal medyanın gücünün farkına varan firmalar, reklam ve pazarlama stratejilerini tamamen bu alanda yoğunlaştırdılar. İşte bu noktada sosyal kanıt dediğimiz şey devreye giriyor.

Sosyal Kanıt Nedir?

İngilizcesi social proof olan sosyal kanıt oldukça yeni bir pazarlama stratejisidir. Ayrıca yeni olmasına karşın kitleleri etkileme konusunda da bir o kadar başarılıdır. Bu kavramın içerdiklerine bakalım. Bunların arasında hizmet, inceleme ya da sosyal beğeni gibi şeyler yer alır. Aslına bakarsak bu saydıklarımızın hepsi bir nevi geri bildirim ya da referans özelliğine sahiptir. Geri bildirim ya da referanslar ise kitleler üzerinde son derece etkilidir. Bu durum aslında psikolojik bir etkidir. Aslında en önemlisi bu etkiyi markanın değil tüketicinin yapıyor olmasıdır.

Sosyal kanıtın kendi içinde bazı unsurlar vardır. Bu unsurları aslında alt gruplar olarak düşünmek daha doğru olacaktır. Bahsi geçen alt grupları sosyal kanıt çerçevesinde değerlendirmek gerekir. Fakat hepsinin kendi içinde farklı dinamikleri vardır. Bir alt grubun diğerinden daha aşağıda ya da daha yukarıda olması gibi bir durum söz konusu değildir. İçerik pazarlama stratejisi ile ilgili olan sosyal kanıtın alt grupları olarak inceleyeceğimiz başlıklar şu şekildedir:

 • Sektörün uzmanları
 • Kullanıcılar ve kullanıcı deneyimleri
 • Ünlüler
 • Sosyal medya fenomenleri
 • Arkadaşlar ve aile

Sosyal Kanıt Nasıl Çalışır?

Sosyal kanıt her zaman önemli bir pazarlama aracıydı. Günümüzde de hala önemini korumayı başarır. Aynı zamanda birçoğu bunu içerik pazarlama stratejisi olarak tercih etmektedir.

Tüketiciler alacağı ürün ve hizmetler konusunda, etrafındakilere ve bilgisi olan kişilere sorular sorarlar. Daha önce aynı ürünü satın almış ya da aynı hizmetten yararlanmış kişilerin deneyimlerini bilmek isterler. Öyle ki konusu fark etmeksizin birçok web sitesinde yorumlar adı altında bir bölüm vardır. Bu sosyal kanıta bağlı olarak değişen durumların tezahürüdür. Tüketici, ürünü satın almadan önce bu yorumları okur. Ayrıca yorumlar sadece ürün hakkında değil firma ya da marka hakkında da önemli bilgiler verir.

Yapılan bir araştırmaya göre ‘Sosyal kanıt nedir?’ sorusuna cevap niteliğinde olan tespitler şöyle sıralanıyor:

 1. Araştırmaya katılan insanların yarısından fazlası sosyal kanıtın ürün satın almada çok etkili olduğunu söylüyor.
 2. Sitelerdeki ürünle ilgili değerlendirme yüzdeleri, yorumlar ve yıldızlamalar da o ürünü satın almayı artırıyor veya azaltıyor.
 3. Araştırmaya göre ana sayfadaki olumlu yıldız derecelendirmeleri, müşteriyi satın alma konusunda cesaretlendirip müşteriye güven sinyalleri veriyor.
 4. Sosyal medyada ürünle ilgili yapılan yorumlar, halka açık ciro rakamları gibi referanslar müşteriler online araştırma yaptıklarında ilk etkilendikleri noktalar arasında. Ayrıca yıldızlı derecelendirme ile yapılan incelemeler müşterilere farklı ürünleri karşılaştırma fırsatı sunduğundan önem taşıyor.

Bir zamanlar markalar tüketicileri bilgilendirmek, güven oluşturmak ve müşterileri satın almaya teşvik etmek için reklamları kullanırdı. Fakat bu taktik artık eskide kaldı. Tüketiciler de üreticiler de reklamların artık bir etki unsuru olmadığının farkına vardılar. Bu durum, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin yükselişine ve sosyal kanıtların büyük etkiler yaratabilmesine yol açtı. İlgili durum firmaların içerik pazarlama stratejisi konusunda da ciddi oranda değiştirmeyi başardı.

Sosyal Kanıt Neden Önemlidir?

Sosyal Kanıt Neden Önemlidir?

Döneme göre pazarlama araçlarının da değiştiğini görüyoruz. Fakat sosyal kanıt her zaman önemli bir pazarlama aracıydı. Ve bu durum günümüzde de hala devam etmektedir. Aynı zamanda birçok firma tarafından da çokça kullanılan bir araçtır. Sosyal kanıtın içerik pazarlama ile birleşmesi ve bu yöndeki taktikler ise firmaların spesifik tercihleri arasındadır.

Alıcılar, edinecekleri hizmet ya da ürün konusunda her detaya sahip olmak ister. Bunu da daha önce deneyimlemiş kişilere sorarlar. Onların fikirlerini ve deneyimlerini öğrenip ona göre karar alırlar. İlgili durumun spesifik bir örneği internet sitelerinde yer alan yorum bölümüdür. Yorumlar artık giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Çünkü ürünü satın almamış kişi için aynı ürünü satın almış kişilerin yorumu son derece önemlidir. Üründeki ya da hizmetteki olumsuz yorumlar son derece caydırıcıdır. Bu yüzden markaların kâr marjlarını arttırmak ve daha fazla ürün satmak için olumlu yorumlara ihtiyaçları vardır. Kâr marjının arttırılmasında sosyal kanıt ile içerik pazarlama da aktif rol oynar. Bu içerik pazarlama stratejisi olarak bilinir.

Sosyal Kanıt Avantajları

Sosyal kanıt ve içerik pazarlama stratejisi ne tür faydalar sağlayabilir? Bazıları aşağıdakiler olabilir:

 • Güven oluşturur: Tüm müşterilerin online bir ürün satın almaya gittiklerinde şüpheleri vardır. Bu nedenle sosyal kanıt, işletmenizde güven oluşturmaya yardımcı olur.
 • Görünürlüğü artırır: Sosyal kanıt, markanızın tanınmasına yardımcı olur. Bu nedenle şirketiniz hakkında ne kadar çok bilgi gösterirseniz o kadar güçlü olur.
 • Satışları artırmanızı sağlar: Kendinizi tanıttığınızda ve markanızın güvenilir olduğunu gördüklerinde satışlarınızın kayda değer bir büyüme göstermesi çok muhtemel olacaktır.
 • Pazarın neye ihtiyacı olduğunu bilmenizi sağlar: Bu uygulama, potansiyel müşterinizin ne istediğini veya bazı ürünleriniz veya hizmetlerinizde nelerin iyileştirilmesi gerektiğini bilmenize de yardımcı olur.

Sosyal Ağlar ve Sosyal Kanıt

Sosyal ağlar, bir sosyal test yaparken ana müttefikinizdir. Bu nedenle profillerinizi güncel tutmanız gerekir. Bu ağlar; potansiyel müşterilerinizin takipçi sayınızı, son yayın tarihinizi, kullanıcılarla olan etkileşimlerinizi veya takipçilere verdiğiniz yanıtları görerek yapabilecekleri işinizi doğrulamak için en iyi platformdur. Sosyal kanıt, satışları artırmak için işinizde kullanılabilecek içerik pazarlama stratejisi kapsamının bir parçası olabilir. Çünkü bu sayede ağlarınızda derecelendirme veya iyi yorumlar alabileceksiniz. Bir influencer tarafından terfi ettirilmişsiniz gibi aynı etkiye sahip olmayabilirler. Ancak yine de satışları artırmanıza yardımcıdırlar. Şu uygulamaları uygulayabilirsiniz:

 • Yarışmalar düzenleyin ve hikayelerinde bahsedilmesini isteyin.
 • İşletmenizle ilgili hashtagleri kullanın.
 • Ürünlerinizle fotoğraf çekenlere indirim sunun.

Sosyal Kanıt Örnekleri

Sosyal kanıt ve bunun yanı sıra içerik pazarlama stratejisi muhatabı insan olan bir konudur. Bu konunun pek çok örneği de vardır. Bu örnekler hem sosyal kanıt hem de içerik pazarlama konusunda mühimdir. Bazı sosyal kanıt örnekleri aşağıdaki gibidir:

 • Biri insanlarla dolu, diğeri tamamen boş olan iki restoran arasından seçim yapacaksınız. Hangisini seçersiniz? İnsanların çoğu dolu olan restoranı tercih eder. Çünkü bu yerin dolu olmasının sebebinin kalite olduğunu düşünürler.
 • Örneğin pek çok gece kulübü yöneticisinin, içeride hâlâ bolca yer varken işyerlerinin dışında kuyruk oluşmasına izin verir. Böylece bu mekâna rağbet çok izlenimi verirler.
 • Birçok web sitesi tarafından kullanılan referanslar bu amaca hizmet eder. Genellikle isim, fotoğraf, şirket ve elde edilen sonuçları açıklayan kısa bir metin görürüz. İçerik Pazarlaması ile Bağı Nedir?

Markalar, şirketler ya da firmalar; hitap ettikleri kitleyi baz alarak hareket ederler. İçerik pazarlama stratejisi bu doğrultuda atılan adımları, araştırmaları ve tanıtımları içerir. Tam da bu noktada kalite ön plana çıkar. Yani içeriğin pek de bir önemi yoktur. Hitap ettiğiniz potansiyel kitlenin dikkatini çekmek için kaliteli bir içerik pazarlama stratejisi önem taşır.

Sosyal kanıtın büyümesi ve gelişmesi ile içerik ve pazarlama stratejilerinin değiştiğinden bahsetmiştik. Markalar, firmalar ya da şirketler arasından bu potansiyeli öngörenler stratejilerini de ilgili duruma göre değiştirmeye başladılar. Yani bakıldığında içerik pazarlama stratejisi olarak değişimler söz konusudur diyebiliriz. Kısacası daha fazla satış yapmak adına sosyal kanıtın da farkında olarak birtakım taktiksel yöntemler geliştirmişlerdir. Örneğin; pazarda ya da mağazada kalabalık olan reyonun/tezgâhın önünü giderek kalabalıklaşır. Bu durumun sebebi diğer bireylerin oradaki ürünlerin kaliteli olduğunu düşünmesinden geçer. Çünkü talep çoktur. Talebin çok olduğu ürüne karşı ise satın alma duygusunun oluşması son derece normaldir. Bu durum sosyal kanıtın içerik pazarlaması ile ilişkisini oluşturur.

İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturmak

İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturmak

Firma olarak bir içerik pazarlama stratejisi bilgisine sahip olmak önemlidir. Peki bu alanda strateji oluştururken mutlaka kullanmanız gereken unsurlar nelerdir? İçeriklerinizi oluştururken kaliteden ödün vermeden stratejilerini oluşturabilirsiniz. Öncelikle belirlemeniz gereken adımlar şöyledir:

 • İçerikte kullanacağınız ya da kullanmayı düşündüğünüz anahtar kelimeleri belirleyin.
 • Planladığınız içeriğin nasıl bir dile sahip olacağı da önemlidir.
 • Ürünlerinizden ya da vereceğiniz hizmetten nasıl ve ne zaman bahsedeceğinizi belirleyin.
 • Net geri dönütleri nasıl alabileceğinizi de belirlemeniz gereken kriterlerin içinde yer alır.

İçerik pazarlama stratejisi oluştururken tek ve nihai amacınız içeriğin okunması değildir. Asıl istenen, yazıyı okuyan kişinin bir adım ileriye giderek müşteri potansiyelinin arasına girmesidir. Tam da bu noktada güçlü bir profile sahip olmak önem taşır.

İçerik Pazarlaması ve Sosyal Kanıt

İçerik pazarlama stratejisi ilkeleri arasında sosyal kanıta bağlı gelişim gösterenlerin sayısı dörttür. Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanır:

 1. Belirsizlik: Piyasa içinde bir bilinmezlik durumu söz konusu ise kitleler sosyal kanıt doğrultusunda hareket ederler. Çünkü sosyal kanıt bireylere güven verir. Bu durum da içerik pazarlama konusunda önem arz eder.
 2. Benzerlik: İçerik pazarlaması stratejisi ve sosyal kanıtın bir başka unsuru benzerliktir. Her kişi, bireysel olarak ilgilendiği referansları baz alır.
 3. Uzmanlık: Potansiyel müşteriler, bir referansı dikkate alırken kendilerinden daha donanımlı olmasını önemserler. Bu donanımı uzmanlık şeklinde düşünmek daha doğrudur. Yani tecrübe ya da bilgi, içerik pazarlama konusunda müşterilerin önemsediği unsurların başında gelir.
 4. Sayı: Markaların ya da firmaların sağladıkları hizmetler artık hizmetten yararlananların geri dönütlerine göre şekil alıyor. Çünkü hizmeti alan ve beğenen müşteri yorumları, diğerleri üzerinde son derece etkili. Bu durumun sebebi ise hizmete tanık olmanın getirdiği bizatihi tecrübedir. Hizmetinizden yararlan kişilerin sayısı ne kadar fazla ise tarafınıza olan güven o kadar fazla olacaktır. Bu durum da içerik pazarlama stratejisi konusunda başlıca ilkelerindendir.

Sektörün Uzmanları

Sosyal kanıtın farklı türleri den ilki sektörün uzmanlarıdır. Buradaki uzmanlar her sektör için ya da her hizmet için aynı kişi değildir. Hizmet, ürün ya da sektöre göre farklılaşan uzmanlar kitleler üzerinde oldukça etkindir.

Kullanıcılar ve Kullanıcı Deneyimleri

Kullanıcılar ve Kullanıcı Deneyimleri

Sosyal kanıtın alt gruplarından olan kullanıcılar ve kullanıcı deneyimleri oldukça iyi sonuçlar verir. Daha fazla güven oluşturmak için hizmetlerinizi kullanmış veya ürünlerinizden herhangi birini satın almış kişilerden referanslar toplamakla ilgilidir. Müşterilerinizden markanız veya ürünlerinizle ilgili deneyimleri hakkında küçük bir inceleme yazmasını talep edin. Ancak referansın daha güvenilir olması için aşağıdaki unsurların eşlik etmesi önemlidir:

 • Alıcının gerçek adının olması önemlidir. Çünkü anonim incelemelerin genellikle hiçbir inandırıcılığı yoktur.
 • Kısa metinler olmalıdır. Referans yani kullanıcı deneyimlerinin çok uzun olmaması daha iyidir.
 • Yıldız derecelendirmesi önemlidir.
 • Görünebilmesi için ana sayfasında yer alması önerilir.

Unutmamanız gereken bir diğer husus da sayfanızda referanslarını kullanmak için her zaman ilgili kişiden izin istemeniz gerektiğidir.

Ünlüler

Ünlüler kimi zaman popülerlikleri ile kimi zaman da kullandıkları sosyal mecralar sebebiyle satın aldıkları ürün ya da hizmetler hakkında yorum yaparlar. Bu durum sosyal medya fenomenlerine benzese de aslında farklıdır. Ünlüler, kitleler üzerinde yüksek bir etkiye sahiptir. Giydikleri, davranışları, tarzları ya da buna benzer pek çok şey taklit edilecek nitelik taşır. Hatta fan grupları kendilerinin en çok yön verdikleri gruplar arasındadır. Bu sebeple ünlülerin pazarlama stratejilerinde aktif rol almasından daha doğal bir şey yoktur. Ünlüler, pek çok firma ya da şirket tarafından etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Sosyal Medya Fenomenleri

Sosyal kanıtın unsurlarından olan ve içerik pazarlama stratejisi konusunda önem kazanmaya başlayan alt başlıklardan biri de sosyal medya fenomenleridir. Günümüzde sıklıkla kullanılan sosyal medya platformları Facebook, İnstagram, Tiktok, Twitter olarak sıralamamız mümkün. Bu platformların her birinin de kendine özgü fenomenleri vardır. Bu fenomenler ise pazarlama ve reklam konusunda oldukça aktif bir role sahip. Bu rol yeni olmakla birlikte şirketler ya da markalar bu doğrultuda yeni planlamalar yapmaktadır. Kısacası sosyal medya fenomenleri sosyal kanıt ve içerik pazarlama stratejisi konusunda büyük bir öneme sahiptir.

Milyonlarca kişi tarafından takip edilen fenomenler var. Bu fenomenler çeşitli iş birlikleri ya da kendi deneyimleri doğrultusunda takipçilerine bazı önerilerde bulunuyorlar. Takipçiler de fenomene güvenleri doğrultusunda onun önerdiği ya da sevdiği ürünleri hemen sepetine ekliyor. Sosyal kanıtta fenomenlerin rolü o kadar fazladır ki alt başlık oluşturabilecek özellik taşır.

Arkadaşlar ve Aileler

Sosyal kanıt veya social proof, başkalarının davranışlarını taklit eden kişilerin psikolojik bir tepkisidir. İçerik pazarlama stratejisi de bunun ortaya çıkmasında yararlıdır. Ürünlerinize veya hizmetlerinize gelen kişilerin ne satın alacaklarından emin olmaları lazım gelir. Bunun için zaten müşteriniz olan diğer kullanıcıların referanslarını veya yorumlarını aramaları gerekir. Kullanıcılara sunduğunuz ürünle ilgili diğer kişilerin yorumlarını gösterin. Kesinlikle daha fazla potansiyel müşteri veya satış elde edersiniz.

Referans ve daha fazla müşteri ikilisi arasında kalmış alt başlıklardan biri de arkadaşlar ve ailelerdir. Aslında burada daha farklı bir yol izlenir. Sosyal medya hesaplarınızda beğendiğiniz gönderiler ya da vakit geçirdiğiniz sayfalar kaydedilir. Baktığınız sayfalar, aramalar, beğeniler ya da hesaplar doğrultusunda bazı reklamlar siz istemeseniz de size önerilir. Bu duruma hesaplarınızda ekli olan aile üyeleri ve arkadaşlarınız da dahildir. Reklamı veren ise işletmelerdir. Örneğin arkadaşınızın karşısına çıkan bir reklamın sizin de karşınıza çıkmasının asıl sebebi budur. Bu durum sosyal kanıt ile içerik pazarlama stratejisi ile de yakından ilgilidir.