Skip to main content

Uzak olmayan bir zamanda internetin hayatımıza dahil ettiği yeni dijital kampanya stratejisi podcast, gelişimlerini sürdüren bir dinamizme sahiptir. Pazarlama stratejilerinin günümüz şartlarına göre şekil alması oldukça önemli bir kondur. Zira ürünün satışı reklamın kalitesi ile doğru orantılıdır. Bir deyişe göre üretmek para kazanmanın sadece yarısıdır. Diğer yarıyı oluşturan unsur etkin pazarlama stratejileri kullanarak ürünlerinizin tanıtımı, reklamını yapmaktır. Günden güne gelişimini sürdüren internet, markaların en büyük reklam araçlarından biridir. Klasik yöntemleri gerisinde bırakacak internet ortamı global pazar yerleri yaratmıştır. Pazarlama stratejilerinde klasik yöntemler hitabet gücünü kaybetmiştir. Sosyolojik olarak bunun oluşunun asıl sebebi nesil devinimidir.

Her nesil bir önceki nesilden ileriye gidecektir düşüncesi sosyolojik bir tanımdır. Fakat pazarlamada bunun yeri nedir? Hedef kitle tespitinde daima potansiyel müşteri herkes olmalıdır. Reklam ve pazarlama çalışmaları ürünlere talep yaratmak içindir. Klasik iktisadi anlayışa göre her arz kendi talebini yaratmalıdır. Günümüzde bunu sağlayan yeni dijital kampanya stratejisi olmaktadır. Güncel sorunlara güncel çözümler üreterek satışları artıran bu stratejiler hızla gelişimini sürdürmektedir. Zaman içerisinde pek çok platform var olmuş, pazarlamaya katkı sağlamış ve şimdide yok olmuştur. Somut pazarlama stratejileri anlık etki sağlar. Ürünlerinizi daha fazla alıcı ile buluşturmada etkili değildir. Yeni neslin pazarlamadaki rolü burada ortaya çıkar.

İstatistiklere göre gençler internette hakkında araştırma yapmadan bir ürün satın almıyor. Bu yüzden klasik reklam kanalları; bilboard, otobüs giydirme, TV ve gazete reklamları gibi kanalların etkileri oldukça azalmıştır. Müşterileriniz sizleri internette bekliyor! Bu doğrultuda yapacağınız çalışmalar hedef kitle ile iletişimi mümkün kılacaktır. Güncel rağbet gören akım podcast’dir. Markanız için yeni dijital kampanya stratejisi kullanarak daha fazla kişiye ulaşmanız mümkün.

Podcast Nedir?

Podcast Nedir?Dijitalin 10 yıl kadar içinde olan fakat son yıllarda büyük markalardan destek görmesi ile popüler olan dinleti projelerine podcast denilir. Podcaster olarak isimlendirilen yayıcılar dinletilerini platformlarda paylaşırlar. Mp3 ve daha birçok formatta paylaşımları yapılan dinletiler büyük kitleler tarafından ilgi çekmeyi başarmıştır. Podcast’in bu denli ilgi görmesinin sebebi pazar ihtiyacını tespit etmiş olmasındadır. Bu doğrultuda büyük markaların yüksek yatırımlar ve geliştirmeler yaptığı podcast platformları vardır. Dünya pazarında yüksek prestije sahip olan Apple podcast projelerine büyük miktarda yatırımlar yapmıştır. Aynı klasmanda ve yakın olan Google ve Spotify destekleri de bu projeleri geliştirmede yetkin bir yere sahiptir.

Hedef kitleye yeni dijital kampanya stratejisi olarak hitap etmeyi başaran podcast’ler pazarlama ile birleşerek markaların tanınırlığını artırmayı başaran bir sistemdir. Yazılım ve reklamcılığın entegre çalışması ile müşterilerinize hitap etmekte oldukça etkili bir kanaldır. Bu doğrultuda sürekli eğrilmeye ve yön değiştirmeye uygun olan hedef kitleyi doğru yerde yakalamanız gerekir. Müşterilerinize dijitalde ulaşmayı başaracağınız yeni kanalın ismi olarak podcast faydaları ile ön plana çıkmaktadır. Zira hem hedef kitle hem de üretici için öyledir.

Günlerin yoğun tempo ile geçmesinden kaynaklı insanlar kendilerini geliştirmek, eğlendirmek ve daha verimli zaman geçirmek ister. Bu sebeple podcast birçok alanda hedef kitlenize ulaşmayı başaran en etkili kanal olmaktadır. Zira insanlar artık pozitif bilimleri sadece dinleyerek öğrenmek istiyor. Dolayısıyla mitoloji ve felsefe gibi konuların dinletileri oldukça yüksektir. Bu doğrultuda yeni dijital kampanya stratejisi markanıza değer katacak önemli kanallardan birisidir. Podcast, reklamlardan sıkılan hedef kitlenizi yormadan yakalayacağınız doğru kanal olarak oldukça önemli bir gelişmedir.

Podcast Nasıl Oluşturulur?

Podcast sağlayıcılarından faydalanmanız gerekir. Öncelikli olarak bu sağlayıcılar sizlere sadece paylaşım yapma imkânı tanır. İçeriklerinizi oluşturma, kayıt alma, düzenleme ve yayınlamak için birbirinden bağımsız ögelere ihtiyacınız vardır. Bu sebepten ötürü yeni dijital kampanya stratejisi gereklilikleri basit değildir. Emek, zaman ve maliyet gerektirir. Fakat fayda faktörü tüm giderlerini karşılayacak niteliğe sahiptir. Podcast oluşturmak için öncelikli olarak bir platformda hesap oluşturmanız gereklidir. Başlıca; Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify ve Soundcloud platformları öne çıkar. Bu doğrultuda yayın yapılacak birçok platform vardır. Fakat kullanıcıların yoğun olarak vakit geçirdiği platformlar istatistiksel olarak bunlardır.

Hesap açılışı ardından dinletileri hedef kitleniz ile paylaşabilirsiniz. Paylaşımını yapacağınız ses dosyalarının kayıtlarını almak için çeşitli yazılımlar ve ekipmanlar vardır. Fakat sahip olduklarınız ile de podcast paylaşımları yapabilirsiniz. Profesyonel düzeyde olmayacak podcast’ler kullanıcıların ilgisine oranla başarıya ulaşır. Pahalı ekipmanlarınız ve üst düzey yazılımlarınız olmasa bile anlatacak şeyleriniz varsa hedef kitlenizin ilgisini çekmeyi başarırsınız. Bu doğrultuda yeni dijital kampanya stratejisi dâhilinde podcaster olmak için sahip olmanız gereken nitelik ve özellikler vardır. İşte bu yüzden işin gider maliyeti kısmı ikinci aşamada karşınıza gelir.

Bilgi, birikim ve etkili bir hitabet ile podcast’ler oluşturulur. Dinleyenlere anlatacak etkili içerikleriniz varsa bunu en iyi şekilde ortaya koymanız gerekir. Zira podcast sadece etkili bir hitabet ve iyi bir hikâyesi olduğunda kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarır. Bu sebeple düşük maliyetler ile yüksek kitlelere sesinizi duyurabilirsiniz. Anlatınızı kayıt altına aldıktan sonra basit düzenlemeler yaparak ilgili platformlarda paylaşabilirsiniz.

Podcast Biçimleri

Podcast biçimleri anlatım türünüzün odağı olan konudur. Podcast sesli blog olarak tanımlanabilir. Radyoya benzer özellikler gösteren podcast, özgür oluşu ile radyonun önüne geçer. Radyo belli kurallara bağlı yayınlar yapmak zorundadır. Fakat bu sistem yeni dijital kampanya stratejisi podcast için geçerli değildir. Podcast sınırların ötesinde bir oluşumdur. Anlatıcı istediğini anlatır, dinleyen istediğini alır. Youtube gibi özgür bir sistem olan podcast, kendine zaman yaratmak isteyen hedef kitlenizin odağındadır. Bundan dolayı podcast her yerde dinlenebilir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda dinlemenin maliyeti yoktur.

Anlatıcı, yani podcaster istediği biçimde anlatımlar ile içeriğini sunar. Siz de markanızı bir adım daha öteye taşımak istiyorsanız ilgili platformlarda yerinizi almanız gerekir. Zira hedef kitleniz nerede ise markanın orada olması gerekir. Podcaster etkili bir anlatım ile istediği konularda içerikler üretebilir. Başlıca rağbet gören konular; röportaj, haber, bireysel ve öykü anlatımlarıdır. Biçimsel olarak dinleyenin karşısına bu şekillerde çıkan içerikler yeni dijital kampanya stratejisi için etkili bir büyüklüğe sahiptir. Bu doğrultuda dijital, markanıza değer katacak mecradır.

Podcast’lerden para kazanmanın birçok yolu vardır. İlgili platformların dinleme sayısına göre verdiği ücretler, dinleyenlerin yaptığı bağışlar, reklam gelirleri ve sponsorlar gibi finansal olarak desteklenme şansınız vardır. Aynı doğrultuda kendi markanıza kattığınız değer firmanıza prestij kazandıracaktır. Bu doğrultuda etkili bir pazarlama hedef kitleyi doğru yerde yakalamaktan geçer. Özellikle pandemi süresince podcast’ler çok daha popüler hale geldi ve gelmeye devam ediyor.

Röportaj

Röportaj- Yeni Dijital Kampanya Stratejisi

Biçim olarak röportaj dinleyicilerin ilgi odağındadır. Birçok röportaj mp3 formatına getirilip podcast olarak yayınlanmıştır. Hedef kitlenin ilgisini büyük seviyede çekmeyi başaran bu format diğer biçimlere göre daha maliyetli bir yere sahiptir. Fakat yeni dijital kampanya stratejisi parçalarından olan bu format yüksek fayda maliyetini de sahiptir.

İçerik hazırlama ve ortam yaratma gibi zahmetleri bulunan bu format başlangıç için uygun olmayabilir. Zira güncel yapacağınız bir röportajda ün sahibi kişileri konuk etmeniz gerekir. Bir takım ulaşım masrafları gerektiren bu format aynı zamanda konuğun konforu için profesyonel bir stüdyoda yapılmalıdır. Konuğunuz katılım sağladığı için ücret talebinde bulunabilir. Profesyonel ekipmanlar, yazılımlar ve stüdyo ortamının yaratılması başlangıç için yüksek maliyetlere sahiptir. Fakat maliyet fayda bakımından yüksek veriye sahiptir. Ünlü kişinin programınıza katılması tanınırlığınızı artıracak bir unsurdur.

Konuğunuz ile yapacağınız her türlü sohbet bu biçimin içeriğini yansıtır. Konuğunuz için hazırladığınız özel soruların cevaplanması ile gerçekleşen bir formattır. Anlık olarak hedef kitleye hitap eden bu yapı profesyonel bir çalışma gerektirir. Aynı şekilde bu alanda uzmanlaşmış bir ekibe ihtiyacınız vardır. Bu bağlamda yeni dijital kampanya stratejisi ile markanızın gelişimini etkili bir şekilde sürdürebilirsiniz. Kendinize uygun biçimi seçmek ve bu alanda içerikler üretmek, farklı beceri ve finansal durumları gerektirir.

Haberler ( Radyo Gazetesi )

Güncel haberler hakkında yorumların ve gelişmelerin dinleyenler ile paylaşıldığı podcast biçimidir. Hedef kitle aradığını bulmak için yayın akışlarının içerisinde bulunur. Herhangi bir platformda başlık seçimleri ile hedef kitlenize ulaşmak oldukça kolaydır. Bu doğrultuda dinleyenleri çekebileceğiniz ilk aşama doğru başlık seçiminden geçer. Doğru yöntemler ile yeni dijital kampanya stratejisi kullanıldığınızda markanızın değerini artıracak bir akışa sahiptir. Zira yapacağınız çalışmalar ne denli dinlenir ise bu doğrultuda kazanç elde edersiniz.

Haber içerikleri ile podcast yayımlamak oldukça popüler ve etkili bir kitle hacmine sahiptir. İnsanların klasik haberlerden sıkıldığı, taraflı medyadan yorulduğu bu dönemde işini iyi yapan haber podcast kanalları büyük destek görmektedir. Özellikle gazetecilik ve spikerlikten istifa edip haber içerikli podcasterlar vardır. Aynı doğrultuda klasisizmden sıkılmış büyük bir kitle bu yönde olan ilgisini göstermiştir. Zira güncel sorunlara güncel çözümler üretmek bu minvalde gerçekleşir.

Haberler hakkında yapılan podcast içerikleri sorunlarımıza çözüm kazandıran bir unsurdur. Özellikle yeni dijital kampanya stratejisi alıcı ve satıcı için fayda sağlar. Faydanın satıcıya olan kazancı kâr elde etmek ve istihdam yaratmak olur. Fakat dinleyen çok daha fazlasına sahip olur. Çağımızın güncel sorunu insanların kendine zaman ayıramamasıdır. Bu doğrultuda hedef kitlenizin büyük yardımcısı olarak podcast ortaya çıkar. Günlük rutin işlerini yerine getirirken aynı zamanda birikim kazanan hedef kitleniz kendisine zaman ayırmak için fırsat bulur. Bu yüzden podcast akışları bu derece büyük yatırımlar ve ilgi görmüştür.

Bireysel

Türkiye istatistiklerine göre en çok rağbet gören yayın biçimlerinden biri olan bireysel podcast’ler yapım ve yayım aşamaları ile diğer biçimlere göre daha kolay bir konumdadır. Bireysel öz güven ve özveri ile sağlanan bu podcast türü oldukça önemli bir yere sahiptir. Anlatıcı etkili bir anlatım türü benimseyip, planlı veya plansız bir şekilde yayın akışı gerçekleştirir. Bireysel içeriklerin yeni dijital kampanya stratejisi podcast’ler arasında önemli bir yere sahip olmasının asıl sebebi düşük maliyetler ile oluşturulabilmesidir. İsminden tekil bir yayın türü olarak algılansa da konuklu olan yayınlar da vardır. Zira burada bireysellikten kasıt içeriğin özgünlüğü ve içerik üreticinin seçtiği konu üzerinde ilerlemesidir.

İçerik üretici bilgi birikime sahip olduğu bir konuda etkili bir hitabet ile yayını gerçekleştirir. Anlattığı konular kendi hayatından olabileceği gibi eleştiri, yorumlama ve daha birçok türde olabilir. Çünkü bireysellikte özgürlük meydana gelir. Konu seçimi tamamen anlatıcıya aittir. Bu doğrultuda özgürlük sunması ve hedef kitlenin ilgisini yüksek seviyede çekmesi ile ön plana çıkar.

Biçim olarak bireysel, yeni dijital kampanya stratejisi sınırsız özgürlüğün sunulduğu bir olaydır. Anlatıcı dinleyiciye göre şekil almaz, dinleyiciler anlatıcıyı seçer. Dolayısıyla yarattığı özgür alan ile argo ve jargonlar oldukça sık duyulabilir. Aynı şekilde çok iyi bir üslup ile de bu tür gerçekleştirilir. Bireysel türde ölçüt dinleyici değil anlatıdır. Bu türde podcast’ler oluşturmak isterseniz işiniz oldukça kolaydır. Zira basit bir mikrofon ile kayıtlarınızı alıp yayınlamaya başlayabilirsiniz. Tek ihtiyacınız anlatacak şeylere sahip olmaktır. Anlatacağınız şey uzmanlık alanınız olan bir konu olmalıdır. Bu doğrultuda sınırsız konu seçimi ile bu alanda podcast’ler oluşturabilirsiniz. Anlatacağınız içeriklerin sınırsızlığı origamiden, endüstriyel gelişmelere kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. İşte yeni dijital kampanya stratejisi bu denli alıcı ve verici için özgürlük sunar. Üstelik oldukça kolay bir şekilde bunu yapmayı başarır.

Öykü

Çevrimdışı kullanım özelliği ile podcast platformları kullanıcılara kolaylık sağlar. Kullanıcı odaklı olması ile bu kadar önemli bir hale gelmeyi başarmıştır. Aynı şekilde büyük markalardan gördüğü destekler ile her geçen gün gelişimini sürdürmektedir. Podcast yayınlarının önemli biçimlerinden olan öykü anlatım oldukça üst sıralarda dinlenme istatistiklerine sahiptir. Hikâye ve olay anlatımı gibi konular dinleyicileri oldukça etkileyen içeriklerdir.

Dinleyicilerin ilgi odağında olan bir podcast biçimidir. Üstelik betimsel anlatım türü insanlarda dinlendirici etkiye sahiptir. Hayal gücünü harekete geçiren edebi eserlerin sesli olarak dinleyicilere sunulduğu biçimdir. Zira bu biçimde önemli olan etkili bir anlatıma sahip olmaktır. İyi bir ses tonu, vurgular ve olayın derinliğini yansıtmak öncelikli unsurlardandır. Bu sebeple yeni dijital kampanya stratejisi hakkında verilecek en önemli örnektir. Zira var olan bir sistemin modern anlatım ile birleşmesidir. Nostaljik yanı ile her yaştan kitleye hitap etmekte önemli bir yere sahiptir.

Doksanlı yıllarda TRT radyolarında yayınlanan radyo tiyatroları ve sesli kitaplara benzer özelliklere sahiptir. Bu doğrultuda kaliteli işlerin çıkartılması için profesyonel ekipmanlar ve stüdyo gereksinimi duyarsınız. Anlatılacak hikâyenin dinleyicinin zihninde pür bir ses ile canlandırılması gerekir. Düşük kalitede olan ekipmanlar ile üst düzey kalitede öykü biçimini kullanmak oldukça zordur.

Öykü anlatımı yeni dijital kampanya stratejisi için geniş bir konsepte sahiptir. Var olan bir kitabı podcast haline getirebileceğiniz gibi kendi hayal dünyanızda oluşturduğunuz bir hikâyeyi de dinleyenlere sunabilirsiniz. Aynı şekilde tarihte yaşanmış olayları öykülemek gibi içerikler üretebileceğiniz gibi uzayda geçen bir distopya da yaratmanız mümkündür. Hayal gücünüzün kuvvetini dinleyenler ile kavuşturacak bir biçimdir. Bu doğrultuda var olan bir olayı anlatırken de ses tonu ve hitabet ile dinleyicileri etkileyebilirsiniz.

Podcast Kayıt

Podcast kayıt alma içerik biçimine bağlı olarak zahmet ve maliyet gerektirir. Biçimler birbirinden farklı özellikler göstermesi ile farklı gereksinimleri vardır. Bu sebeple öncelikli olarak biçim seçimi yapılmalıdır. Seçtiğiniz biçim yönünde alacağınız kayıtlar sizin, emek ve maliyet çizelgenizi oluşturan unsurlardır. Yeni dijital kampanya stratejisi getirisi olan yazılımlardan faydalanarak kayıtlarınızı alabilirsiniz. Fakat podcast çok düşük maliyetler ile özenli zaman ayırarak yapılacak bir akıştır. Bu sebeple yapacağınız türde detaylı bilgi birikime sahip olmalısınız.

İçerik biçiminiz hazır ise kayıt almaya başlayabilirsiniz. Oldukça geniş fırsatlar sunan sistemler sizler için mevcuttur. Son yıllarda çıkan bilgisayarlar ve telefonlar güçlü donanımlara sahiptir. Bu doğrultuda kayıt almak için düşük maliyet tercihlerinde var olan gereçleri kullanabilirsiniz. Envanterin kalitesinden ziyade önemli olan unsur kullandığınız düzenleme yazılımıdır. Bu doğrultuda kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan açık kaynak kodlu Audacity yazılımını kullanabilirsiniz.

Yeni dijital kampanya stratejisi etkin yazılımlar gerektiren bir yayın akışını sağlar. Zira düşük maliyetler ile iyi işlerin çıkartılabileceği özgür bir eko sisteme sahiptir. Ses kayıt için basit bir bilgisayara veya telefon mikrofonu kullanabilirsiniz. İstediğiniz düzeyde olmayan kaydı ücretsiz düzenleme yazılımı kullanarak daha iyi hale getirebilirsiniz. Yazılım boşlukları ve cızırtıları otomatik kesme gibi özelliklere sahiptir. Bu sebeple başlangıç için rahatça kullanabilir ve güzel işler ortaya çıkartabilirsiniz.

Yarı veya Profesyonel Mikrofon Özellikli Cep Telefonu / Kulaklık

Yapacağınız işteki kaliteyi sağlamak için güçlü ve pahalı donanım ve yazılımlara ihtiyacınız yoktur. Yeni dijital kampanya stratejisi akışını diğer sistemlerden ayıran oluşum budur. Zira düşük maliyetler ile yüksek kitlelere hitap etmek oldukça kolaydır. Tek gereken anlatacak bir hikâyeniz olmasıdır. Bu sebeple kayıtlarınızda cep telefonu, kulaklık ve çok pahalı olmayan mikrofonlar kullanabilirsiniz.

İçerik üreteceğiniz biçime göre ölçüt vardır. Bireysel anlatımlarınızda amatör ekipmanlar kullanabilirsiniz. Fakat öykü anlatımları doğrudan dinleyenin hayal gücüne hitap ettiği için temiz bir ses ile sunulması gerekir. Aksi takdirde dinleyicileriniz vermek istediğinizi alamaz. Fakat son yıllarda çıkan donanımlar oldukça gelişmiş özelliklere sahiptir. Bu sebeple kullanacağınız her donanımın etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Yeni dijital kampanya stratejisi bu noktada büyük bir özgürlük sağlar. Yarattığı özgürlük alanı ile düşük maliyetler ile yüksek kitlelere sesinizi duyurabilirsiniz.

Basit ön hazırlıklar ile başlayacağınız kayıt oldukça kolaydır. Doğrudan bir anlatım ile dinleyicilerinize hitap edebilirsiniz. Yapacağınız çalışmalarda özgünlüğü ön planda tutmanız faydanıza olur. Çünkü youtube’a benzer özellikler gösteren podcast kanalları birbirinden çok farklıdır. Bu doğrultuda dinleyici çekmenin etken yolu özgün bir tutum sergilemenizdir. Yaptığınız işin kalitesi, ekipmanla değil özgünlük ile ölçülür. Zira birçok podcaster düşük maliyetler ile başlamıştır. Ortaya koydukları özgünlük ile büyük kitlelere ulaşmayı başarmışlardır.

Ses Düzenleme Yazılımı

Ses Düzenleme Yazılımı

Kullanacağınız ses düzenleme yazılımı işinizin kalitesini gösterebileceğiniz etkili bir araçtır. Zira kaliteli ekipmanlar ile aldığınız bir kaydı yanlış düzenlemeler yaparak dinlemesi zor hale getirebilirsiniz. Bu yüzden yeni dijital kampanya stratejisi büyük kolaylıklar sağlar. Birçok ücretli yazılım olduğu gibi ücretsiz yazılımlar da mevcuttur. Özellikle ücretsiz oluşu ve profesyonel özelliklere sahip olması ile etkin bir yazılım olan Audacity kullanabilirsiniz. Başlangıç için ideal olan yazılım gönüllük esası ile kurulmuş ve o şekilde devam etmektedir.

Ses yazılımlarını etkin bir şekilde kullanmak dinleyicileri kazanmanın bir diğer gereksinimidir. Zira anlattığınız içerik ne kadar iyi ve ilgi çekici olursa olsun dinleyiciler rahatsız edici sesler duymak istemezler. Bu sebeple nefes sesleri, dış ortam sesleri, mikrofon cızırtısı ve daha birçok ses kaydınızın dinleyici sayısını düşürecek niteliğe sahiptir.

Düzenleme yazılımları sizleri bu sorunlardan kurtaracaktır. Çünkü ses dalga ve frekanslarında uygun desibel ölçümü yaparak sesleri tanıma özelliğine sahiptir. Belli bir desibelin altındaki sesler tespit ederek nefes boşluklarınızın tümünü otomatik olarak siler. Aynı şekilde dış ortam sesleri ve cızırtıları gidermek içinde etkilidir. Yeni dijital kampanya stratejisi ile içerikler üretmek istiyorsanız bu yazılımlardan etkin bir şekilde faydalanmalısınız.

Podcast Yayın

Podcast yayın akışı ilgili platformlar tarafından hedef kitlenize etkin bir şekilde sunulmaktadır. Yapacağınız anlaşmalar ve üyelik dâhilinde yayınlarınıza başlayabilirsiniz. Öne çıkan platformlar arasında Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify ve Soundcloud gelir. Seçim yapacağınız platformlarda yayın akışınızı başlatabilir ve hedef kitlenize sesinizi duyurabilirsiniz. Yayın aşamalarını oluşturan öncelik ses kaydının alınmasıdır. Üreteceğiniz biçim yönünde üretim aşamaları sizlerin inisiyatifinizdedir. Öyle ki hedef kitle seçimini belirleyen nitelik içeriğinizin biçimidir. Anlatım türünüzü belirledikten sonra gerekli kayıtı düşük veya yüksek maliyetli olarak yapabilirsiniz. Aynı şekilde içerik türünüze bağlı olarak hitap şeklinizi belirleyebilirsiniz.

Sunduğu özgürlük ile yeni dijital kampanya stratejisi ön plana çıkar. Bu doğrultuda yayınların temelini oluşturan nitelik özgünlük ve kişisellik olur. Benzersiz içerikler ile hedef kitlenize ulaşmak oldukça önemli bir yerdedir. Zira yayınınızın sürekliliği buna bağlıdır. Yayınların yapıldığı platform tercihleri birden çok olabilir. Doğru hitap şeklide buradadır. Zira sizin yayınınız Apple Podcasts’de yayınlandığında kullanıcı olmayanların da yayınıza ulaşması gerekir. Bu doğrultuda platformların birbirine entegre çalıştığı görülür. Çünkü içeriklerinizi diğer platformlara dağıtma gibi bir şansınız vardır. Bu da markanızı daha ulaşılabilir hale getirir.

Spotify

Ülkemizde kullanımı yüksek olan bir platform olarak Spotify geniş bir sadık müşteri hacmine sahiptir. Bu sebeple yayın akışını büyük kitlelere ulaştırmadaki etkin bir yere sahiptir. Gerekli iş birliği ve üyelik anlaşmalarını yaptıktan sonra yeni dijital kampanya stratejisi içerisine girebilirsiniz. Platform seçimi hedef kitleye ulaşmada önemli bir yere sahiptir. Çünkü hedef kitlenizi etkili ve doğru yerde yakalayarak markanıza değer katabilirsiniz.

İçerik biçim seçimi hedef kitlenizi oluşturucu güce sahiptir. Bu gücü etkili bir şekilde kullanmak için hedef kitlenizi doğru yerde yakalamalısınız. Bu doğrultuda yayın akışınızı gerçekleştireceğiniz platform seçimi önemli bir yere sahiptir. İçeriklerinizi birden fazla platformda paylaşarak daha büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Bu doğrultuda yeni dijital kampanya stratejisi çalışmalarında pazarlama metriklerinden faydalanmanız gerekir. Spotify istatistikleri ışığında sadık müşterinizi tanıyabilir ve bu doğrultuda potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Soundcloud

Dünyaca ün kazanmış bir ses paylaşım platformudur. Birçok dosya türünü desteklemesi ile oldukça önemli çalışmalar için harika bir aracı olarak üreticilerin karşına çıkmayı başaran bir platformdur. Tüm bunlarla birlikte yeni dijital kampanya stratejisi için düşük maliyetler ile içeriklerinizi sunuma hazırlamanızı sağlamaktadır. Kendi bünyesinde bulundurduğu basit ara yüz ve düzenleme seçeneği sunması ile kullanıcıların beğenisini üst düzeyde kazanmıştır.

Uluslararası çalışmalar ile markanızı daha geniş kitlelere sunmak için en doğru platformdur. Zira Avrupa’da büyük bir kitle hacmine sahip bir oluşumdur. Hem tüketici hem de üretici için kullanım kolaylığı sağlayan bu platform sektöründe öncü olma özelliğine sahiptir. Podcast’in yükselen gücüne katkıda bulunmuş etkili bir oluşumun ürünüdür. Bu doğrultuda yüksek kitlelere ulaşmayı amaçlayan markalar için marka tanınırlığını artıracak özelliklere sahiptir. Yeni dijital kampanya stratejisi başlangıcından itibaren desteklerini sürdüren bu yayın platformu oldukça önemli ve özel bir yere sahiptir.

WordPress Tabanlı Siteler

WordPress Tabanlı Siteler

WordPress tabanlı sitelerin kullanımı oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Blog yazılarını aynen seslendirerek kullanıcılara kolaylık sağlayan bir sistemdir. Bir site sağlayıcısından çok daha fazlası olan WordPress kolay yönetim paneli ile site sahiplerine kolaylık sağlamayı başarmış ve yüksek kitlere hitap etmeyi başarmış bir yazılım sağlayıcı olmuştur. Bununla birlikte güncellemelerin devam etmesi ses tabanını da iyice oturtmaya yönelik çalışmalar yapmıştır.

Sitenizde yayınladığınız bir yazıyı kendi sesinizle sayfanıza yerleştirme imkânı tanıyan WordPress yazılımı gelişimi devam etmektedir. Özellikle yapay zekânın bu denli hayatımıza girmesi ile daha büyük öneme kavuşmuştur. Soundcloud wordpress tabanına sahip bir sitedir. Tüm ses formatlarını destekler nitelikte olması ile üreticilere kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Backlink çalışmaları ile yeni dijital kampanya stratejisi için kolaylıklar sağlayan platform sitenize yazılarınızı seslendirebileceğiniz bir kolaylık sağlar. Bu da hedef kitlenizi olumlu etkileyecek bir stratejidir.

Yapay zekâ destekli yazılımlar ile blog seslendirme kilit bir konum haline gelmiştir. Çağın ihtiyaçları ve hedef kitlenin istekleri doğru belirlenerek etkili çalışmalar ortaya çıkartılmıştır. Dünyaca ünlü medium sitesi bu tabanda yazılıma sahiptir. Blogları yapay seslendirme yaparak hedef kitleye sunan bu içerik biçimi kullanıcılar tarafından büyük beğeni kazanmayı başarmıştır.

Başarılı Bir Podcast Nasıl Yapılır?

Podcast içeriklerinde başarıya ulaşmanın birkaç farklı yolu vardır. Öncelikli olarak yapmanız gereken bunun bir yeni dijital kampanya stratejisi olduğunu bilmektir. Zira yeniliklere entegre çalışmalar sürdürmek sizleri daima bir adım öteye taşıyacak unsurdur. Biçim seçimini itina ile yapmalısınız. İlgi duyduğunuz alanda sesli içerikler oluşturmak sizi de dinleyen kitleyi de yormayacak bir unsurdur. Bu doğrultuda atılacak ilk adım biçim seçimi ile başlar.

Seçtiğiniz biçimlerin bazı gerekleri vardır. Bu gerekleri kusursuz olmasa bile kısmen yerine getirmelisiniz. Öykü anlatım biçiminde yarı profesyonel ekipmanlara ihtiyacınız vardır. Bu sayede içeriklerin dinlenebilir olması sağlanabilir. Zira bir hikâye anlatımında ya da bir konuyu hikâyeleştirerek anlatmanızda dış gürültüden uzak olmalısınız. Çünkü dinleyenler bu biçimde kafa karışıklığı istemez. Fakat etkili yazılımlar sayesinde bu yeni dijital kampanya stratejisi kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Etkili yazılımlar kullanarak cızırtı ve dış sesleri içeriğinizden kesebilirsiniz.

Haber ve röportaj biçimli podcastlar ayrı bir profesyonellik gerektirir. Zira araştırmacı bir kişilik ve spikerlik düzeyinde diksiyona ihtiyacınız vardır. Yıllardan gelen birikim ile oluşturulabilecek bu biçimde profesyonel ekipmanlarınız da olması gerekir. Haberlerin toplanması ve analiz edilmesi için de bir ekibe ihtiyacınız vardır. Bu doğrultuda içeriklerin gereksinimleri oldukça yüksektir. Aynı şekilde röportaj biçimleri ise tanınırlık ve maliyet ister.

Başarılı bir podcast yapmak için ilgi alanınız ve sermayeniz önemlidir. Bu doğrultuda yapacağınız içeriklerin başarılı olması markanızın gerçekleşecek kaderi olur. Zira yeni dijital kampanya stratejisi kurallarına göre hareket edildiğinde en etkili sonuçları verecektir. Başarı için seçtiğiniz biçimde programlı ve sistemli çalışmalar sürdürmelisiniz. Açık kurallar ile yarışacağınız bu platformda asıl nitelik dinleyicilerdir. Dinleyicileri kendinize çekmeyi başardığınız her podcast biçimi başarılı olur.

Etkili Podcast İçerik Nasıl Oluşturulur?

Etkili Podcast İçerik Nasıl Oluşturulur?Podcasti bu denli popüler yapan olgu hedef kitledir. Bu doğrultuda hedef kitlenin ne istediğini doğru şekilde tespit ederek etkili podcast içerik oluşturulur. Zira özgürlük sunan bu sistemde kullanıcılar istemedikleri içerikleri asla görmez ve duymazlar. Etkili bir içerik oluşturmak için sınırların ötesinde olmanız gerekir. Rakiplerinizi doğru şekilde tespit etmek ve hedef kitlenizin ne istediğini bilmek etkili içerik oluşturmanın başlıca unsurdur.

Seçtiğiniz biçimleri kendi istekleriniz doğrultusunda şekillendirebilirsiniz. Özgürlükte sınır tanımayan yeni dijital kampanya stratejisi büyük kitlelere hitap etmede en etkili yöntemdir. Özgürlükten kasıt asla taklit değildir. Çünkü taklit içerikler dinleyiciler tarafından ilgi görmez aksine hedef kitlenin nefretini kazanırsınız. Kitlesel hareketin oluşabileceği unutulmamalıdır.

Podcast yayınları birçok platform gibi belli kurallara sahiptir. Yapacağınız çalışmalarda titiz davranmak oldukça önemlidir. Zira kitlesel linç hareketi; yayınınızı, markanızı ve kariyerinizi doğrudan etkiler. Bu doğrultuda etkili bir podcast oluşturmak için kitlesel düşünmek de yanlış bir durumdur. Zira biçime göre farklılık gösterir. Kişiselliğin ön plana çıkartıldığı bireysel içeriklerde özgürlüğünüzün sınırı yoktur. İnsanlar anlattıklarınızı seviyor ise konu, ekipman ve hitabet dinleyiciye göre şekil alır.

Öykü biçimli yeni dijital kampanya stratejisi içeriklerinde özgürlükleriniz kısıtlanır. Çünkü ekipman ve hitabetin dinleyiciyi hayal dünyasına daldıracak biçimde olması gerekir. Bu biçimde pürüzlere yer yoktur. Röportaj ve haber biçiminde ise belli bir alana bağlı kalmak zorundasınız. Çünkü bu türlerde dinleyici anlatıcıya göre şekil almaz. Anlatıcı dinleyiciye göre şekil almalı ve istediklerini sunmalıdır.

Etkili bir podcast oluşturmak tercihler ışığında gelişir. İnsanlar etkili bir anlatım ile hiç ilgi duymadıkları içerikleri dinleyebilirler. Bunun sebebi anlatıcının kullandığı dildir. Bu doğrultuda etkili bir podcast oluşturmada kişisellik ön plandadır. Seçtiğiniz biçimi kayıt altına aldıktan sonra gerekli düzenlemeleri yapıp ilgili platformlarda paylaşabilirsiniz. Etkili oluşunu belirleyen unsur içeriğiniz ve sunuş şeklinizdir.

Podcast’in Yükselen Gücü

Önemli ölçüde büyük kitlelere hitap etmeyi başaran yeni dijital kampanya stratejisi yükselen bir seyirdedir. Sürekli yükseliyor olması yatırımcılar için kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Zira hedef kitli daima tüketim halindedir. Tüketicinin doğru yerlerde yakalanması gerekir. Markaların yükselmede gösterdiği başarının asıl sebebi çağın gereklerine uygun hareket etmesidir. İnternet oluşumu yeni tanınmaya başladığı zaman bu yönde yatırımlarını kullananlar etkili bir marka prestiji oluşturmayı başarmıştır. Bu doğrultuda çağımızın gereği ve hedef kitlenizin mekânı podcast’lerdir.

Çalışmalarınızın tanınması ve markanızın değer kazanması için bu platformlarda yerinizi almanız gerekir. Zira markalar için asıl önemli husus tanınmaktır. Kullanılan kanallar etkisini büyük ölçüde yitirmiş ve yitirmeye devam ediyor. Bu sebeple yeni dijital kampanya stratejisi sürekli yükselme eğilimindedir. Podcast’in yükselen gücünü inkâr etmek mümkün değildir. Zira kullanıcıları bir şekilde kendisine çekmeyi başarıyor. Üstelik bunu görsel materyaller ve yüksek maliyetler olmadan yapıyor.

Reklam ve pazarlama stratejileri hedef kitleye yönelik yapılmalıdır. Ortada var olan bir ürünün hedef kitlesi herkestir. Bu basit algoritma ile çözümlemeler yapılabilir. Yüksek bir dinamizme sahip olan internet her geçen gün bir yeniliği getiriyor. Büyük ölçekli global pazarların oluşturduğu internet markanızın değerini artıracak niteliği sahiptir. Gelişmelerin gerisinde kalmak markanızın gerilemesine sebep olacaktır. Bu sebeple hedef kitlenizle iletişim kurma yönünde çalışmalar yapmalısınız. Güncel olarak hedef kitlenize ulaşabileceğiniz en etkili kanal podcast’tir.

İçeriğinizi İlgi Çekici Bir Biçimde Sunun

İçeriğinizi İlgi Çekici Bir Biçimde Sunun

İçeriğinizi ilgi çekici bir biçimde sunmak hedef kitlenizin çekim mıknatısı olacak bir unsurdur. Çünkü yeni dijital kampanya stratejisi kuralsız bir dünyadır. Etkili bir şekilde içerik sunumu için tüm detaylardan yazımızda bahsettik. Fakat anlaşılacağı üzere hedef kitleyi etkilemenin tek yolu özgünlüğün ve kişiselliğin ön plana çıktığı içeriklerdir. Bu doğrultuda önemli olan varlığınız değil bunu nasıl paylaştığınızdır.

Anlaşılması zor bir konu olarak ilgi çekmek aslında oldukça basittir. Hedef kitlenizin ne istediğini doğru tespit etmeniz gerekir. Bunun doğru tespitine ise iyi bir pazar araştırması yaparak ulaşabilirsiniz. Zira herkes internet kullanır. İnternet tabanlı olan bu sistemde insanları etkilemek oldukça zordur. Yapılmayanı yapmak, bulunmamışı bulmak ve daha birçok yenilik ile dinleyicilerin karşısına çıkabilirsiniz. Çünkü yeni dijital kampanya stratejisi podcast’de taklitlere yer yoktur.

Etkili bir biçimde sunum yapmak ise kişiseldir. İçerik konu seçimi, biçim seçimi, düzenleme yazılımı ve ekipman gibi temel meseleleri hallettikten sonra sunumlarınıza başlayabilirsiniz. Fakat bu yönde farklı bir reklam anlayışı vardır. İçeriklerinizi dinletmek için reklam yapmamanız gerekir. Çünkü podcast’i bu denli büyük kitlelere ulaştıran unsur reklamsız oluşu ile dinleyenleri sıkmamasıdır. İçeriklerde benzerlik olmadan özgünlük ve kişiselliğin sergilendiği her içerik büyük kitlelerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Bu doğrultuda etkili içeriğin sırrı benzersiz olmaktır.

İşinize Kişilik Duygusu Verin

Podcast oluşumlarında dinlenmesini sağlayan en büyük etken kişisel oluşudur. Zira insanlar kendisini sıkmayan ve yormayan içeriklere vakit ayırmak ister. Doğru konsept seçiminizi yaptıktan sonra tüm benliğinizi yansıtmalısınız. Yaptığınız işte benzersiz olarak yeni dijital kampanya stratejisi sisteminin önemli bir parçası haline gelebilirsiniz. Kişisellik, sizin için değil karşıdaki kişi için olmalıdır. Her bir dinleyici ile teke tek konuşuyor gibi sunulan içerikler kişilik duygusunu veren niteliğe sahiptir. Dinleyeni sıkmadan ve düşündürerek yaptığınız sunumlar bağlayıcı bir özelliğe sahiptir. Bir sonraki yayınınızı sabırsızlıkla bekletmenin etki yöntemi budur.

Karşınızda tek bir kişi var gibi konuşmalarınızı yapmalısınız. Üretim fonksiyonlarının ve hizmet sektörünün önemli pazarlama olayı işte budur. Müşteriye özel hissettirme düşüncesi çok önemlidir. Her tüketici bir müşteridir. İçeriklerinizi dinleyen tüketicilere kendilerini özel hissettirmelisiniz. İçeriklerde bu prensiple hareket ederek büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Zira tüketim mantığı bu düzeyde basit bir özelliğe sahiptir. Fakat yeni dijital kampanya stratejisi bunlardan bağımsız özellikler gösterir. Farklı özelliklerin tespiti ve hedef kitlenin isteği doğru analiz edilerek, benzersiz kişiliğin ön plana çıktığı içerikler üretebilirsiniz.

Müşteri Sadakati Oluşturun

Müşteri sadakati her sektörde olduğu gibi farklı bir varyant ile podcast akışı için de geçerlidir. Bu doğrultuda müşteri asıl olan tüketicidir. Siz üreten olarak içeriklerinizi hedef kitlenize göre sunmalısınız. Belli bir süre geçtikten sonra hedef kitlenizin kimler olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Hedef kitlenizin yaş, cinsiyet ve yaşadıkları bölge gibi birçok istatistikten faydalanarak müşteri odaklı içerik disiplini ile çalışabilirsiniz. Müşteri sadakati kazanmak zor, kaybetmek kolaydır. Bu doğrultuda hedef kitlenizi kaybetmenize sebep olacak yeniliklerden kaçınmalısınız.

Sadık müşteri için gereksinimler basittir.  İnsanların sizde ne aradığını ve ne bulduğunu doğru şekilde tespit etmelisiniz. Ardından çalışmalarınızda bu çizgi üzerinde hareket etmelisiniz. Çünkü yeni dijital kampanya stratejisi bunu gerektirir. Çalışmalarınızda özgünlükten ödün vermeden ve tekrara düşmeden ilerlemelisiniz. Aksi takdirde müşteri sadakati oluşması mümkün değildir. Kişisel yayın dışı temsilci bir markanın adı ile yapacağınız çalışmalar iki kat daha özen gerektirir. Çünkü marka temsili çalışmalar planlı doğaçlamadır. Bunu yaparken dikkatli olmanız aynı zamanda tüketiciye belli etmemeniz gerekir. Çünkü içeriklerin sadece reklam projesi olduğunu düşünen hedef kitle bu durumdan rahatsız olabilir. Zira podcast amaç olarak insanlara kendilerine ayıramadığı zamanı telafi etmeyi sunan bir akıştır. Titiz bir çalışma ile müşteri sadakati oluşturabilirsiniz.

Güven Duygusu Yaratın

Güven Duygusu Yaratın

Etkili içerik sunmanın tek etken olduğu yeni dijital kampanya stratejisi büyük bir alıcı ve verici topluluğuna sahiptir. Verici tarafında bulunan üretici birçok amaca bağlı olarak içeriklerini yayınlayabilir. Fakat alıcıların yani tüketicilerin tek bir amacı, kendilerine kaliteli vakit yaratmaktır. Güven duygusu yaratmanın temel prensibi bu yönde olmalıdır. Çünkü hedef kitlenizin sizden beklentisi basittir. Bu içerikler komedi türünde eğlence içerikleri olabilir, felsefe alanında bilimsel anlatılar olabilir yani kısaca söylenmiş ve söylenmemiş her konuyu kapsar. Fiziki üretimin amaçları bellidir. Mal ve hizmet üreterek kâr etmek ve topluma fayda sağlamaktır. Fakat yeni dijital kampanya stratejisi için bu durum aynen geçerli değildir. Kendi amacınız doğrultusunda içerikler üretmelisiniz.

Amacınız bilgi içerikli dinletiler ile topluma fayda sağlamak ise bu yönde hedef kitlenizin güveni oluşacaktır. Marka sponsorluklu ve destekli kâr elde etmek amacıyla sunacağınız içeriklerde gizli davranmanız gerekir. Çünkü hedef kitle bir reklama maruz kaldığını fark ederse güven ve sadakati azalacaktır. Marka güveni ve sürekliliğini sağlamak için reklam olmazsa olmaz bir unsurdur. Fakat müşterileri kaçırmaya sebep oluyor ise nasıl mümkün olacak? Müşteri sadakatinin kazanılması öncelikli unsurdur. Ardından bilinçaltı mesaj ve reklam stratejileri ile amaçlarınıza ulaşırsınız. Bunun fark edilmeyecek seviyede olması güvenin kazanılması için oldukça önemlidir.

Sektörünüzde Önce Çıkan İçerikler Oluşturun

Sektörünüzde önce çıkan içerikler oluşturmak yeni dijital kampanya stratejisi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü alanınızda öncü davranmak sizi rakiplerinizin yarışamayacağı bir konuma taşır. Öncü olmak etkili içerik üretimi aşamalarını doğru tespit etmekten geçer. Zira etkili içeriklerin oluşturulmasında temel olgu özgünlük ve yaratıcılıktır. Özgün bir şekilde yapacağınız her içerik aynı konsepte sahip olsa bile ayrıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Öyle ki yaratıcılığı konuşturmak bu aşamadan geçer. Var olan bir konuyu kendi özgün anlatımınız ile yaratıcı bir şekilde sunup gerçekleştirebilirsiniz. Markalar için oldukça önemli bir atılım olan yeni dijital kampanya stratejisi büyük oranda yatırım destekleri görmektedir.

Yatırımları yapan başlıca firmalar dünyada adını duyurmuş markalardır. Bu doğrultuda geleceğin dünyası dijitalde yerini almayan her markanın kaybolacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Çünkü müşteriler ve potansiyel müşterilerin olduğu yerde daima reklam ve satış işlemleri olmalıdır. İçerik üretimlerinde etkili bir tutum sergileyerek, yeni dijital dünyada yerinizi etkin ve sarsılmaz bir biçimde alabilirsiniz. Köklü ve yeni markalar için eşit başlangıç fırsatı sunan podcast akışı oldukça önemli bir yere sahiptir. Uzun süreli köklü markalar diğer pazarlarda yarattığı hâkimiyeti bu alanda da sağlarken, yeni markalar ise kendi pazarını yaratma fırsatı yakalar. Bu doğrultuda projenin gereksinimlerini kusursuz şekilde yerine getirmelisiniz. Markanız için en doğru olan yeni dijital kampanya stratejisi içerisinde bulunmaktır.

Marka Kimliğini ve Bilincini Arttırın

Marka kimliğini ve bilincini arttırmak her platformda mümkündür. Fakat podcast akışının sunduğu dünya diğerlerine oranla oldukça düşük maliyetlidir. Bu yüzden düşük maliyetler ile yüksek gelirlerin elde edilebileceği bir akış olarak markanıza değer katacak bir oluşumdur. Bunun bilinci ile yapacağınız çalışmalarda rakiplerinizin önüne geçebilir ve hedef kitlenize sesinizi daha iyi duyurabilirsiniz.

Marka bilincini artırma yönünde oldukça iyi bir araç olarak kullanılabilecek podcast akışı iyi bir reklam fırsatı sunmaktadır. Marka reklamlarından sıkılan kullanıcılara bunu vermek biraz zorlayıcı olacaktır. Fakat kitlenin bulunduğu ortamda reklamın olması şarttır. Günümüz reklam stratejileri içerisinde yoğun bir şekilde gerçekleşen samimiyet duygusu marka ve alıcılar arasında bir bağ oluşturur. Bu sebeple yeni dijital kampanya stratejisi araçlarından faydalanmak oldukça önemlidir.

Marka güvenini bir kısım kitleye sağlamak diğer kitleye de ulaşmanızı sağlar. Benzer bir örnek olarak ürünlerin kalitesi ile ön plana çıkan bir marka düşünelim. Bu marka aynı zamanda satın alım sonrası hizmetleri ile de etkili bir garanti süresi sunsun. Bunun insanlar arasında konuşulması marka kimliğini tanıtacak unsurdur. Podcast sisteminde bunun oluşu yayıncının, konuğun markanın bu özelliklerinden bahsetmesi ile oluşturulur. Bu doğrultuda güveni sağlayan yayınlar marka güveni yaratacak potansiyele sahiptir. İşte bu yüzden pazarlamada etkili bir yere sahiptir. Çünkü reklam giderleri diğer kanallara göre oldukça düşüktür.

Sesinizi, Markanızı ve Mesajlarınızı Duyurun

Sesinizi, markanızı ve mesajlarınızı duyurabileceğiniz yeni dijital kampanya stratejisi diğer oluşumlardan farklı bir özelliğe sahiptir. Farkı ile ön plana çıkan podcast akışı hakkında kapsamlıca bilgilere ihtiyaç vardır. Çünkü pazarlamada etkin olan stratejiler günden güne değişmekte ve gelişmektedir. Bu doğrultuda doğru metriklerden faydalanarak markanıza değer katabilirsiniz.

Sesinizi duyuracağınız bir sistem olarak podcast emsallerinden ciddi miktarda ayrılır. Zira diğer pazarlama metotları uzun süreli olarak sabit değişkenlere sahipti. Sınırlı ve belli kurallara bağlı tutum izlemek zorunda olan klasik ve eski pazarlama yöntemlerinden tamamı ile kopmak mümkün değildir. Fakat yeni pazarlama stratejisine adapte olmamak markanızın değerini düşürecek bir unsurdur. Çünkü hedef kitleniz artık bu eko sistemin içerisindedir. Hedef kitlenizden uzaklaştığınız her gün markanızın değer kaybına sebebiyet verir. İşte bu yüzden yeni dijital kampanya stratejisi markaların sesini duyurmasında önemli bir yere sahiptir.

İçerik konsept seçimi ardından markanıza sahip olduğu değerden çok daha fazlasını katabilirsiniz. Anlaşmalı işbirlikleri, kendi markanız bünyesinde veya direkt ünlü bir podcester ile reklam anlaşması yaparak hedef kitlenize ulaşım sağlayabilirsiniz. Pazarlamanın altın kuralı olarak müşteriye ihtiyaç yaratmak örnek gösterilebilir. Bu doğrultuda ürünlerinizi satmak için, o ürün olmadığında ne gibi sorunlar olacağını dinleyicilerinize anlatın. Çünkü anlatabileceğiniz güncel en uygun reklam kanalı podcast’dir.

Podcast’lere Yatırım Yapmak İçin 4 Neden

Yatırım aracı olarak podcast’lerin kullanılması markanıza değer kazandıracaktır. Zira güncel hedef kitle takibini yakından yapan markalar bilir ki hedef kitleye en güçlü şekilde hitap edilmesi gerekir. Hedef kitleniz ile iletişime geçmenin en maliyetsiz aracı olarak podcast karşınıza çıkar. Çünkü görsel materyallerde yapılan çalışmalar ekstra; maliyet, iş gücü, donanın ve sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyar. İşte yeni dijital kampanya stratejisi markalara sunduğu farkın en belirgin ve öne çıkan özelliği budur. Zira minimum maliyetler ile marka tanınırlığını en iyi şekilde aktarabilecek platformdur.

Yüksek bir hedef kitle hacmine sahip olan bu yayın akışı erişilebilirlik özelliği ile üretici ve tüketiciye alternatif seçenekler sunar. Üreticiye sunduğu fırsatlar hedef kitlenin büyük hacminin yanında düşük maliyetli olmasıdır. Markanızın değerini artırmayı başaracak en doğal ve etkili oluşum podcast’dir. Zira arkasında büyük ekiplerin ve paraların olması gerekmez. Etkileyici bir anlatıcının ilgi çekici bir konuda içerikler üretip ucuz düzenlemeler yapıp yayınlaması oldukça kolaydır.

Güven ve sadakatin sağlanması ile marka görünürlüğünü artırır. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar yatırım amaçlı iyi nedenler sunar. Markanıza değer katmak için yapacağınız çalışmaların tamamı yeni dijital kampanya stratejisi içerinde yer alır. Diğer platformlara oranla emek ve maliyet tasarrufu sağlaması ile de markanıza değer katabilirsiniz. Etkileyici anlatımlar bu oluşumun tek gerekliliğidir. İçeriklerin doğru bir biçimde tüketiciye sunulması yüksek maliyetlerden kaçınmanızı sağlar. Bu doğrultuda marka görünürlüğünü etkili ve minimum giderle sağlayabilirsiniz.

Erişilebilirlik

Erişilebilirlik özelliği ile podcast oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü diğer platformlardan ayrıldığı en keskin nokta burasıdır. İndirip çevrimdışı dinleme, düşük boyutlar ve her yerde dinlenme gibi özellikleri ile erişilmesi en muhtemel ve engel bulunmayan kanaldır. Bu sebeple kullanıcılara işlevsel olarak süreklilik sunan bir akıştır. Yeni dijital kampanya stratejisi hedef kitleye sağladığı kolaylıklar ile ön plana çıkar.

İçeriklerde hedef kitle kontrolünü düzenli bir şekilde yaparak sadık müşteri oluşumunu sağlayabilir bununla birlikte yeni müşterilere sesinizi duyurabilirsiniz. Zira sınırsız özgürlük sunulan bu platform birçok özelliği ile kullanıcıların güvenini kazanmıştır. Bu doğrultuda sadık müşteri edimini oldukça önemli bir yerdedir. Programlarınıza uygun yayınları yapamamak sadık müşterilerinizi kaybetmenize sebebiyet verir.

Her alanda sadece akıllı telefonla erişim imkânı sunan podcast akışında hedef kitleye hitap etmeniz oldukça kolaydır. Çevrimdışı özelliği ile sonra dinlemek üzere kaydedilen yayınlar her alanda dinlenme imkânı sağlar. Bununla birlikte düşük boyutlarda veri kullanımına sahiptir. Bu sebeple kullanıcıların görsel materyallere göre tercih sebebi yeni dijital kampanya stratejisi podcast olmuştur.

Sağladığı popülerlik günden güne artmakta ve daha büyük kitleleri oluşturmaktadır. Pazarlamanın stratejileri hedef kitleyi yakalamak yönünde yapılmaktadır. Bu doğrultuda hedef kitlenizin bulunduğu ve uzun süre kalacağı ortam içerisinde büyük öneme ulaşır ardından tüketiciler başka bir platformla tanışır. Hedef kitleyi uygun yerde yakalamak için erişilebilirlik özelliği ile podcast en uygun ortamdır.

Hedef Kitle

Hedef kitle oluşumunda önemli bir yere sahip olan podcast’ler günden güne popülerliğini artıran bir platformdur. Marka bilinci ile yapılan çalışmalarda önemli etkilere sahip olan podcast satış ve pazarlamanın yeniden şekil almasına aracı olacak bir akıştır. Çünkü yeni dijital kampanya stratejisi gereklilikleri hedef kitleye ulaşmanızı sağlayacak bir sisteme sahiptir. Bu doğrultuda pazar araştırması ve hedef kitle seçimi müşteri ve potansiyel müşterileri oluşturan olgudur.

Pazarlamada ihtiyaç yaratma stratejisinin en etkin bir şekilde hedef kitleye sunulacağı araç olarak güncel durumda podcast önceliklidir. Çünkü kayıp yaşayan sosyal medya tüketicilerinin yöneldiği platform podcast yayınları olmuştur. Bu doğrultuda sürekli gelişim halinde olan dijital dünyaya uyum sağlamak markanızın değerini korumak ve artırmak için oldukça önemli bir yere sahiptir.

İnternet kirliliğine sebep olan sosyal medya merdiven altı markalar platform güvenirliğinin kaybolmasına sebep olmuştur. Bu doğrultuda kullanıcıların arayışı güvenilir ve kaliteli zaman geçirecek bir ortamdır. Bu ihtiyacın iyi tespit edilmesi ile podcast kısa sürede olmasa da güncel durumda oldukça büyük bir önem kazanmıştır. Büyük markaların titiz çalışmaları ile tespitlerini yaptığı pazarda, podcast akışındaki önemi fark etmiş ve bu yönde yatırımlar yapmıştır.

Büyük ve küçük her üreticinin desteklerini verdiği yeni dijital kampanya stratejisi hedef kitle ile iletişim kurmada yetkin bir yere sahiptir. Bu doğrultuda yatırım için doğru bir sebeptir. Çünkü Apple, Google ve Spotify gibi büyük markalardan yatırım görmeyi başarmış bir oluşumdur.

Güven ve Sadakat

Güven ve SadakatMarka güven ve sadakatini tüketiciye oluşturmakta başarıya sahip bir platformdur. Çünkü güncel ve gelişim halindedir. Günden güne artan üretici ve tüketici dengesi podcast akışının popülerliğini artıran bir olgudur. Bununla birlikte Youtube, Instagram ve Twitter ünlülerinin bu akışın içine dâhil olması ile platform güveni sarsılmaz bir şekilde sağlanmıştır.

Sağlanan platform güveni markalarında güven kazanmasında etkili bir yere sahip olmuştur. Kullanıcılar ne kadar tüketim eğiliminde olsa da güvenlik sorunlarını ciddi miktarda önemsemektedir. Görsel platformlar ve kişisel verilerin işlenmesi gibi durumlar hedef kitlenin ayrılmasına sebep olur. Bu doğrultuda yeni dijital kampanya stratejisi çalışmaları bu yönde değildir. Zira kullanıcıların özel alanına çok girmeyi amaçlamaz. Kullanıcı güvenini kendiliğinden sağlayan bir oluşum olma özelliği göstermektedir.

Markaların yapması gereken çalışmalar ise sağlanan güveni korumak ve tüketiciyi sadık hale getirmektir. Müşteri sadakatinin oluşması üreticilerin elinde olan bir durumdur. Yani içeriklerdeki özgünlük ve kişisellik ile hedef kitlenizin sizlere sadık olmasını sağlayabilirsiniz. Marka ve pazarlama çizgisinde müşteri odaklı içerikler ile dinleyicileri sıkmadan işletme amaçlarınızı yerine getirebilirsiniz. Çünkü platformun sağladığı güven ortamında kişisel marka sadakatini oluşturabileceğiniz yöntemler kısıtlıdır. İçerik kalitesi ile bunu sağlayabilirsiniz.

Marka Görünürlüğü

Markanızın tanıtımını kusursuz bir şekilde sağlayabileceğiniz yeni dijital kampanya stratejisi marka görünürlüğünü etkin bir şekilde sağlamayı başaracak bir oluşumdur. Zira marka reklamlarında yüksek maliyetler olmadan tanıtım fırsatı sunan bu yeni oluşum üretici ve tüketici için büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

İçerikleri gerekli özgünlük ile sunduğunuz takdirde markanıza ciddi miktarda görünürlük sağlayabilirsiniz. Gerek kendi markanız bünyesinde yayınlar yaparak, gerek bilindik kişilerle iş birliği yaparak minimum maliyetli maksimum faydayı elde edebilirsiniz. Üst düzey Ar-Ge çalışması gerektirmeyen bu oluşumda marka görünürlüğünü sağlamak için gerekli yeni dijital kampanya stratejisi kurallarını uygulamalısınız.

Yapacağınız çalışmalara kişilik duygusu kazandırmak yaptığınız işte benzersiz olmanızı sağlayacak unsurdur. Marka görünürlüğü sağlayabilmek için podcast yayınlarında özgünlük ön planda olmalıdır. Zira kırılgan bir kitleye sahip olan bu sistemde ilgi çekici olmayan içerikler listelerin gerisinde yer alır. Bu doğrultuda içeriklerinizi sunuş biçiminiz, kazandığınız müşteri güveni ve sadakat marka görünürlüğü yaratmanızı sağlar.

Büyük yatırımlar ile desteklenen bu sistemde geri kalmadan hareket etmek markanız için önemlidir. Zira çalışmaların desteklenmesi sürekliliğini oluşturmaktadır. Sürekli etkin bir yere sahip olmayı başaracak bu sistemde güncel gelişmeleri takip ederek dinamizmi yakalayabilirsiniz. Marka görünürlüğünü artırmaya yönelik yapılacak çalışmaların bütünü etkili yayınlar yapmaktan geçer. Etkili yayınlar ancak özgünlük ve kişiselleştirme ile sağlanır. Çünkü yeni dijital kampanya stratejisi sektöründe tekel olmayı reddeden bir oluşumdur. Bu da başlangıç seviyesindeki markalara kendisini tanıtma fırsatı sunan güçlü bir argümandır.