Skip to main content

Dijital pazarda varlığını sürdürmek isteyen bir markaysanız kendinizi göstermenin bir yolunu bulmanız gerekir. Hedef kitlenizin en yoğun olduğu sosyal medya platformlarına reklam vererek bilinirliğinizi arttırma şansınız vardır. YouTube reklam vererek markanızın öne çıkması mümkündür.

YouTube süre sınırının olmadığı, birçok videonun yer aldığı bir platformdur. Konu açısından çok geniş bir yelpazeye sahip olan bu sosyal ağ kullanıcıların neredeyse her ilgisine cevap verecek ölçüde içeriği barındırır. Hem içerik hem de tüketici açısından kalabalık olan bu platformda bir firmanın reklamı geniş kitlelere ulaşma imkanı bulur.

Reklam sayesinde markanızın öne çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Markanızın kim olduğunu, ürünlerinin neler olduğunu görsel ve yazılı içeriklerle sunan reklamlar birçok marka arasında öne çıkmanız için ideal bir pazarlama yöntemidir.

Video içerikleri, görselliğin ve sesin bir araya geldiği ürünlerdir. Youtube bu ürünleri kitlelere sunan bir platformdur. YouTube reklam ise markaların kendilerini ya da ürünlerini video içerikleri ile tanıttığı reklam türüdür.

Bu türe başvurmadan evvel ne olduğunu ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Doğru bilgi ile markanın dijital pazarda öne çıkması mümkün hale gelir.

YouTube Reklam Nedir?

youtubeda reklam

YouTube reklam; markaların daha fazla kişiye ulaşmak, abone sayısını yükseltmek, bilinirliğini arttırmak için YouTube’da yayınladığı dijital reklamlardır.

Bu platformda yer alan reklamlar farklı şekillerde ortaya çıkar ve markanın bilinirliğine katkıda bulunur;

 • Atlanabilir video reklam: YouTube videolarının başında çıkan bu reklamlar ilk beş saniyenin izlenmesinin ardından atlama seçeneğine sahiptir.
 • Atlanmayan video reklam: Atlama özelliğinin bulunmadığı, kullanıcının tüketmek istediği videoya ulaşmadan önce izlemesi zorunlu olan reklam biçimidir.
 • Bumper reklam: Videonun açılması için en fazla altı saniye geçmesi gereken reklamdır. Bu YouTube reklam türü atlanmayan ve atlanabilir reklamlardan biri etkinleştirildiğinde etkin olan bir türdür.
 • Youtube Shorts Reklam: YouTube’un Shorts adlı videolarının arasında olan kaydırılabilir görsel ya da video reklam biçimidir.
 • Reklam Kapsülü: Beş dakikadan daha uzun süre olan reklamlarda bulunan, art arda iki tane çıkan ve bazen ilkinde atlama seçeneği bulunan kısa reklamlar ‘kapsül’ tanımıyla sunulur.
 • Ücretli Ürün Yerleşimleri: Markanın kim olduğunu, mesajını ya da ürününü doğrudan aktaran reklam türüdür.
 • Ürün Önerileri: Video içerik üreticilerin markayı ya da ürününü bizzat anlattığı video içerikleri reklam olarak kabul edilmektedir.
 • Sponsorluk: Ürün ya da hizmeti, markayı dolaylı olarak gösteren içeriklerdir. Videoda yer alan marka ürünleri sponsor olarak reklama çıkmaktadır.

Bu reklam türleri ile bir markanın YouTube aracılığıyla öne çıkması fazlasıyla mümkündür. Renkli ve sesli olduğu için doyurucu olan bu reklam içeriklerinin kullanıcılara ulaşması için ise videolarda nasıl yer aldığını öğrenmek gerekir.

YouTube Videosuna Nasıl Reklam Verilir?

Dijital pazarda bir firma mesajını duyurmak istiyorsa nasıl öne çıkacağını keşfetmelidir. YouTube reklam markanın öne çıkmasını sağlayan yollardan biridir. Markanın YouTube’da hedef kitlesine ulaşmak için nasıl reklam vereceği ise şu adımlardan oluşur;

 • Öncelikle bir YouTube hesabı açmalısınız.
 • Ardından YouTube Studio seçeneğine tıklayarak ‘içerik’ kısmına ulaşmalısınız. Bu kısım soldaki menüde mevcuttur.
 • ‘İçerik’ bölümünde yer alan videolardan birini seçmelisiniz.
 • Video seçtikten sonra ise soldaki menüde bulunan ‘Para kazanma’ butonuna tıklamalısınız.
 • Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan reklam türlerinden birini tercih etmelisiniz.
 • Videoda yayınlanmasını istediğiniz türü seçtikten sonra ise ‘kaydet’ tuşuna basarak YouTube reklam verme sürecini tamamlamış olursunuz.

Bu aşamalarla gerçekleşen reklam verme süreci video seçme basamağında ‘tümünü seç’ alternatifi sayesinde markanızın öne çıkmasını istediğiniz reklam birden fazla videoda kolaylıkla yer alır. Markanızın bilinirlik kazanmasına yardımcı olan reklamlar aynı zamanda YouTube üzerinden gelir elde etmenizi de sağlar. İzlenme sayfası ve Shorts akışında yer alan reklamlar ne kadar izlenirse markaya maddi olarak katkı da bulunur.

Ticari ürün modülü adı verilen reklamdan gelir elde yolu ise YouTube’daki abone sayısına bağlı olan bir reklam etkileşimidir. Markanın ticari amacına hizmet eden reklamlar markanın abonelerinden aldığı etkileşim sayesinde maddi kazanca dönüşür.

Bir markanın reklamlardan daha fazla gelir elde edilmesi ve bilinirliğinin artması için abone kazanmalıdır.

YouTube’ta Nasıl Abone Kazanılır?

youtube reklam

Hedef kitlenin ilgisini çeken içerikler üreterek bir markanın YouTube’da abone kazanması mümkündür. Bilgilenme, eğlenme amacıyla birçok video içeriğinin yer aldığı YouTube’da kullanıcılar abone olarak yer alır. YouTube reklam ile kitleleri yakalamaya çalışan firmaların organik takipçi yani abone kazanması için;

 • Hedef kitle analizi yapmalı, kitleyi tanımalıdır.
 • Kitlenin istek ve ilgilerine cevap verecek içerikler üretmelidir.
 • Hesabın aktif olması, haftada bir ya da iki kez paylaşım yapması gerekir.
 • Videolar kaliteli, anlaşılır ve keyifli olmalıdır.
 • Video editleri animasyonlar ile desteklenmelidir.
 • Yorumlara cevap verilmeli, kullanıcılar ile iletişim kurulmalıdır.
 • Hedef kitlenin bir sonraki video içeriğini tüketmesi için merak unsurları kullanılmalıdır.
 • YouTube reklam ile kanalınızı ve adınızı daha geniş kitlelere tanıtmalısınız.

 

İnsanların tükettiği Youtube içeriklerinde yer alan reklamlar firmanın bu sosyal ağdaki sesidir. Etkileyici bir ses firmanın dijital pazardaki varlığını korumasına yardım eder. Başarıya giden yolda yanında olur.

Kaynakça

SOSYAL MEDYADA NATİVE REKLAM UYGULAMALARI: TÜRKİYE’DE YOUTUBE VİDEO PORTALI ÜZERİNDEN BİR ANALİZ

SOSYAL MEDYA REKLAMLARINDA TÜKETİCİ ALGILARININ REKLAMI İZLEME DAVRANIŞI ÜZERİNE ETKİSİ: YOUTUBE’DAKİ REKLAMLARA YÖNELİK BİR UYGULAMA

Tüketicilerin YouTube Reklamlarına Yönelik Tutumlarının Satın Alma Davranışı Üzerindeki Etkisi

Y KUŞAĞI VE YOUTUBE: Y KUŞAĞININ YOUTUBE PLATFORMUNU KULLANIM AMAÇLARI