Skip to main content

Web sitenizin dış sağlığını iyileştirirken backlink çalışmasından faydalanırsınız. Bir web sitesinden diğerine yönlendiren linkler sitenin arama motorundaki görünürlüğünü arttırır ve otoritesini sağlamlaştırır. Ancak bu zararlı backlink için geçerli değildir.

Zararlı backlink; işlevsel olmayan, olumsuz özellikleri bulunan ya da marka kimliğinizle alakası olmayan sitelerden gelen, sizin sitenize yönlendiren backlinklerdir. Bu bağlantılar sitenin domain otoritesini yükseltmek yerine siteye zarar verir.

Backlink hem bir ilaç hem de mikrop gibidir. Düzgün, işe yarar backlinkler web sitenin iyileşmesini sağlar. Bu yüzden doktor konumundaki arama motoru optimizasyonu (SEO) hasta siteyi daha sağlıklı hale getirmek için bu ilacı kullanır. Ama konuya hakim olmayan, sadece backlink adını taşıdığı için her bağlantıyı kullanmaya karar veren site sahipleri web sitesinin olduğundan daha kötü bir hale gelmesine sebep olur. Bu sebebin altında da mikrop adını yakıştırdığımız toksik backlink vardır.

Bir backlinkin zararlı olup olmadığını anlamak için özelliklerine bakmak gerekir. Belli başlı kusurlu özellikleri taşıyan backlinkler site için yalnızca zarardır;

 • Düşük web site otoritesi,
 • Kopya içerik bulunması,
 • Site içindeki yorumların yapay kullanıcılar tarafından yapılması,
 • Birçok web sitesine link çıkışı yapması ve bunun spam olarak algılanması,
 • Arama motorları tarafından cezası almış olması,
 • DA ve PA otoritesinin düşük olması,
 • Backlink sağlanan site ve mevcut site arasında uyum olmaması,
 • İllegal içerikler (bahis sitesi vb.) barındırması.

Toksik olan backlinkler bu özelliklerden bir kısmına ya da tamamına sahiptir. Kimi zaman hatalı backlink seçimi yüzünden kullanılan kimi zamanda rakiplere zarar vermek için yapılan bu referanslar web siteye dahil olduğunda her şey bitmiş sayılmaz. Çünkü bu backlinkleri temizlemek mümkündür.

Web sitesinin görünürlüğünü bozan ve otoritesini zedeleyen zararlı backlink temizlenmeden önce tespit edilir. Analiz araçları sayesinde keşfedilen toksik backlink reddetme yolu ile web sitesine veda eder.

Site sağlığınızı korumak, backlinki bir mikrop yerine ilaç olarak kullanmak için gelin bu temizliğin nasıl yapıldığına ayrıntılı bir şekilde bakalım.

Zararlı Backlink Tespiti Nasıl Yapılır?

Arama motorunda görünür olmak isteyen web sitelerinin faydalandığı arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmasının bir parçası olan site dışı SEO’nun kullandığı ana malzeme backlinktir. Fakat bu malzemenin ‘bozuk’ olduğu ve siteye zarar verdiği anlar mevcuttur. Zararlı backlink adını taşıyan bu bağlantıların siteye zarar vermesini önlemek için temizlenmesi ancak öncesinde tespit edilmesi gerekir.

Toksik backlinkler tespit edilirken;

Bu araçlar web sitesi için kullanılan backlinkin zararlı mı yoksa yararlı mı olup olmadığını ortaya koyar. Bağlantıların DA ve PA değerleri hakkında bilgi veren ve spam oranlarını gösteren SEO uzantıları hangi linkin web sitesinden temizleneceğini gösterir.

Backlinklerin ne kadar kaliteli olduğunu keşfedebildiğiniz SEO araçları aynı zamanda bu bağlantıların siteniz ile olan uyumunu da size gösterir. Böylece SEO çalışmanıza zararlı backlink tespiti yaptıktan sonra daha doğru adımlarla devam edersiniz.

Toksik backlink tespiti sayesinde sitenizin arama motorundaki varlığını zedeleyen bağlantıları yok edersiniz. Bu işe yaramayan, aksine siteyi ‘eksi’ yığını yuvasına dönüştüren bağlantıların tespit sonrası temizlenmesi web sitesinin ‘rahat’ bir nefes almasını sağlar. Sağlığına kavuşan web site daha hızlı hale gelir, artan dinamiği ile kullanıcılara hizmet eder.

Ancak bunun için backlink analizi sonrası bir reddetme sürecinin yaşanması şarttır.

Zararlı Backlink Nasıl Reddedilir?

İnternette ‘hayır’ demek için bazı adımları uygulamak gerekir. Web sitenizi zararlı backlinkten kurtarmak için bu bağlantıları ‘reddederken’ gerçekleşmesi gereken detaylar vardır;

 • Google Disavow Link, toksik backlinkten kurtulmak için en ideal araçtır. Google destekli olan bu araç arama motorunun onayı ile backlinkleri ‘reddeder.’
 • Öncesinde ise web sitesine zarar veren linkler ‘.txt’ uzantılı bir metin dosyasında bir araya getirilir. Çünkü yığın halinde olan backlinkleri el ile ayıklamak çok uğraştırıcı ve zaman kaybıdır.
 • ‘.txt’ dosyasında toplanan bağlantılar Google Disavow Link aracına yüklenir.
 • Bu araç da bağlantıları Google’a bildirir ve reddetme işlemi gerçekleşir.
 • Daha kalıcı temizlik için ise bağlantıları ‘.txt’ dosyası haline getirmeden evvel sayfaların domainini eklemeyi unutmayın.
 • Domain eklenmesi ile o alan adıyla daha önce çıkan ve çıkacak olan tüm bağlantılar Google tarafından reddedilir.

Bu şekilde reddedilen backlinklerin temizlenmesi ile web siteniz daha dinç ve sağlıklı bir hale kavuşur.

Web sitenizin görünürlük kazanması adına başvurduğunuz backlinkler size zarar vermeye başladığında onları temizlemek en iyi çaredir. Zararlı backlink reddetmek de bu temizliğin en pratik yoludur. Toksik backlinklerin neden olduğu yıpranmalar ise kapsamlı bir SEO çalışması ile zaman içinde iyileştirilir.

Doğru backlinkler ve doğru arama motoru optimizasyonu (SEO) hizmeti ile web siteniz çok daha iyi olacak!