Skip to main content

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet; bilgisayar, tablet ya da telefonlarımız aracılığıyla gündelik hayatımızın bir parçası olmuştur. Hava durumunu öğrenmek, bilmediğimiz bir yolda kaybolmamak ya da buna benzer pek çok sebep için internette aramalar yapıyoruz. Peki, bu aramalar daha sonra ne oluyor? İnternette yaptığınız hiçbir arama kaybolmamaktadır. Hatta bu aramalara benzer içeriklerin karşınıza çıktığı pek çok zaman da olmuştur. Bu durumun sebebinin ne olduğunu gelin hep birlikte inceleyelim.

İnternet kullanıcılarının arama motorları aracılığıyla arattıkları aramalar, edinmek istedikleri bilgiler ya da ilgi alanları esas alınarak benzer fakat yeni içeriklerin önerilmesi bir servis tarafından yapılmaktadır. Google Discover adına sahip bu servis, kullanıcının arattıkları içerikleri baz alarak önerilerde bulunur. Buradaki ana kriter kullanıcının dikkatini çekme potansiyeline sahip önerilerin olmasıdır. Peki, bu önerilerdeki sıralaması neye göre yapılıyor dediğinizi duyar gibiyiz. Google tarafında yapılan bu sıralamadaki kriter sayfalardaki görsel, video ya da içerik kalitesine göredir. Sonuç olarak Google arama motorundaki Discover, web trafiği oluşmasında kayda değer bir niteliğe sahiptir.

Google Discover Nedir?

Keşfet olarak da bilinen Google Discover esasen tavsiyeye dayanır. Bu içerik tavsiyeleri ise bir yapay zekâ aracılığıyla gerçekleştirilir. Google arama motorundaki Discover gelişimine bakarsak 2017 yılına kadar gitmemiz gerekir. Google Feed adındaki bir özellik; Google kullanıcılarının web tarayıcısındaki geçmişlerini, geçmişe bağlı olarak ilgilendiği konuları baz alıyordu. Bu sayede kullanıcılara benzer içerikler sunmaya dayalı bir prensip edinmişti. Yaklaşık olarak 900 milyon kişiye ulaşan bu özellik tahmin edildiğinden daha büyük bir başarı yakaladı. Bu başarıyı gören Google, Google Feed’i geliştirdi ve yapılan geliştirmelerin sonucunda adı Google Discover oldu.

Mobil web kullanıcılarına ilgili oldukları alanlara göre içerikler sunan Google arama motorundaki Discover, baya popüler bir servistir. Genel olarak bakarsanız son derece basit bir kullanımı vardır. Bu sebeple Google’la benzer yönleri fazladır. Bu serviste ne ararsanız bulma şansınız vardır. Birbirinden farklı içerik ve konular size önerilmek üzere hazırlanıyor. Örneğin bir hizmeti, bir ürünü ya da bir makaleyi keşfe çıkma şansız vardır. Ayrıca burada size önerilen ya da keşfettiğiniz şeylerin hepsi güncel olacak diye bir durum söz konusu değildir.

Google Arama ile Arasındaki Fark Nedir?

Google ve Discover’ın geleneksel arama işlevi birbirini tamamlar. Ancak bunlar aynı teknik prensiplere dayanan farklı kavramlardır. Teoride Google Discover Google arama motoru tarafından eklenen web sitelerinin tüm içeriğini dikkate alır. Hem Google Arama hem de Discover kullanıcı yararına odaklanır. Bu özellik sayesinde kullanıcılara en uygun içerikler, uygulamalar tarafından sunulur. Google arama ile Google arama motorundaki Discover arasında bazı farklar vardır. Örneğin Google aramada pek çok farklı kelimeyi aratmanız mümkündür. Fakat Discover tam tersi bir prensiple çalışır. Herhangi bir arama olmadan kullanıcıların web tarayıcılarındaki geçmişine göre öneri prensibi şeklinde çalışır.

Bir başka konu Google’ın hangi içeriği, hangi kullanıcılara ve hangi zamanda önerdiği sorusudur. Google, bazı gizlilik prensipleri içinde çalışır. Algoritmalar, parametre sayıları, türü gizli tutuluyor. Bu yüzden bu sorunun genel olarak geçerli bir yanıtı yoktur. Her halükârda Google, kullanıcının Discover’a yönelik ilgilerine ilişkin değerlendirmesini öncelikle arama verilerine, konuma ve kullanıcı tarafından gönüllü olarak sağlanan bilgilere dayandırır.

Google Keşfet, Google+ ve Google Haberler: Aynı Değiller

Google Keşfet, Google+ ve Google Haberler: Aynı Değiller

Bir araç olarak Google Discover uygulamasının ne olduğunu anlayanlar bilir ki, bu araç Google tarafından kaydedilen veriler yönünden çok güçlüdür. Kullanıcıya verilen konfigürasyon özgürlüğü sayesinde ilgi alanları hakkında haber almak mümkündür. Kullanıcıların belirli haberlerle etkileşimi hakkında da değerli geri bildirimler bulunur.

Kullanıcılar için katma değer, geleneksel bir sosyal ağda gördükleri içeriğin çoğunun, arkadaşlarının veya takip ettikleri kişilerin beğendiği için onlara görünmesi gerçeğinde yatar. Burada içeriğin %100’ü gösterilenlerin kendi zevklerine, ilgi alanlarına ve aramalarına göre kişiselleştirilmiş olduğunu görürler. Ancak şu soru ortaya çıkabilir: Peki Google Haberler ‘den ne farkı var? Aradaki fark, Google Haber adından da anlaşılacağı gibi bir haber sitesidir. Size son saatlerde olan olayları, en güncel haberleri ve trendleri gösterir. Ancak Google Discover uygulamasında son günlerin içeriğine ek olarak eski makaleler, haberler, içerikler ya da hizmetler de karşınıza çıkacaktır. Bunun nedeni, bir kullanıcı olarak sizin ilginiz ve bir şeyin sizinle alakalı olup olmadığıdır. Kısacası bir yıl önce yayınlanmış olsa bile, Google bunu size Discover uygulamasıyla gösterecektir.

Keşfet’e Erişim

Her şeyden önce, internet kullanıcılarının Discover’ın %100 ücretsiz bir uygulama olduğunu bilmeleri çok önemlidir. İnanılmaz gibi görünse de ilginizi çeken içerikleri bulmak için Google Discover ile yapay zekâdan yararlanmak sizin için herhangi bir maliyet yaratmaz. Çalışma prensibi ile ilgili olarak, navigasyonunuz sırasında yaptığınız aramalar kayıt altına alınarak ilgi alanınız belirlenir. Bunları keşfettikten sonra Google, favori yıldızlarınız veya favori spor takımınızla ilgili haberler gibi geçmişinize dayalı olarak size içerik sunar. Bu şekilde ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilmiş bir yayın akışınız oluşmuş olur.

Discover’a erişimle ilgili olarak, bir Android, iOS veya Apple cihazı kullanıyor olmanız fark etmez. Google Discover uygulamasına erişmek istiyorsanız, Google uygulamasını başlatmanız veya Google. com’a gitmeniz yeterlidir. Ancak, bazı cihazlarda Keşfet’e erişmek için başka bir kısayol daha vardır, ekranı sağa kaydırmanız yeterlidir.

Google Keşfet’e Nasıl Ulaşılır?

Google’daki Discover’ın ne olduğunu bilmiyor olabiliriz. Bu nedenle, bu uygulamaya nasıl erişeceğimizi de bilmeyebilirsiniz. Bu durumda en basitinden başlayacağız. Google’daki Discover’a erişmek için yapmamız gerekenler:

 • Google Widget’ından Google Discover’a erişin.
 • Doğrudan Google uygulamasına basarak erişin.

Google uygulamasının ayarlarından hem etkinleştirme hem de devre dışı bırakma işlemine devam edebilirsiniz. İki işlem için izlenecek adımlar aynı şekilde takip edilir. Bundan dolayı hiçbir şekilde sorunla karşılaşmazsınız. Google Discover için takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

 1. Google uygulamasını açın (indirmediyseniz, önce indirme yapmanız gerekir).
 2. Sağ üstte görünen hesap simgesine basın (henüz aktif bir gmail hesabınız yoksa veya kullandığınız cihazla ilgiliyse, ‘Daha Fazla’ seçeneği görünecektir).
 3. Kullandığınız cihaza ve sürüme bağlı olarak ‘Yapılandırma veya Ayarlar’ bölümüne girin.
 4. ‘Genel’ girişini seçin.
 5. ‘Keşfet’ seçeneğine ilerleyin ve yanındaki anahtara basın. Gri renkte görünüyorsa, işlevin kapalı olduğu anlamına gelir; maviyse, açık demektir.

Aslında, Google Chrome bile Discover’ın etkinleştirilmesine veya devre dışı bırakılmasına erişim sağlamaz. Yalnızca başlığın yanında görünen ‘Daha Fazla’ seçeneğinden sonucu özelleştirebiliriz.

Google Discover Kişiselleştirme

Özelleştirme prosedürü, ilki yalnızca ‘Web ve Uygulama Etkinliği’ seçeneğini etkinleştirmek olan 3 temel adımdan oluşur. Bu yüzden Google Discover Kişiselleştirme aşağıdaki gibi yapılır:

 • Akıllı telefonunuzun üst ve sağ tarafında bulunan profil resminiz veya baş harfiniz seçeneğini bulmak için önce uygulamayı başlatın.
 • Bir sekme açtıktan sonra araştırmadaki verileriniz seçeneğini seçin.
 • Aşağı kaydırmaya devam ederseniz, kendinizi arama komutlarında bulacaksınız.
 • Arama geçmişini bulduktan sonra ‘Web ve Uygulama Etkinliğine Kaydet’ butonuna tıklayın.
 • Tek yapmanız gereken ‘Web ve Uygulama Etkinliği’ bölümünde etkinleştir seçeneğini işaretlemektir.

İkinci seçenek için, almak istediğiniz bildirimleri ihtiyaçlarınıza göre seçmeniz yeterlidir. Son olarak, Keşfet’te (Discover) görmek istediğiniz konuları ne sıklıkta gördüğünüz üzerinde çalışmanız gerekir. Bunu yapmak için, en sevdiğiniz içeriğe bir beğeni veya kalp koymanız yeterlidir.

Kullanıcıların Arama Alışkanlığına Önem Veren Google Keşfet

Google, kullanıcılara ilgi alanlarına göre içerik sunmak için Google Discover özelliğini tasarlanmıştır. Keşfet ‘te kartlar, kullanıcıların Google ürünleriyle etkileşimlerine ve takip etmeyi seçtikleri içeriğe göre görüntülenir. Ayrıca, yalnızca son zamanlarda yayınlanan içerik değil; Discover’ın belirlediği oldukça eski içerik, kullanıcının ilgisini çekebilir. Bir web konumlandırma stratejisi Discover, içeriğimizle ilgili bir kitleyi doğru zamanda etkileyebileceğimiz için yeni olanaklar sunar.

Discover’ın en göze çarpan işlevlerinden biri, kullanıcıların arama alışkanlıklarını ve ilgi alanlarını dikkate almasıdır. Ayrıca en öne çıkan haberlerin listelendiği gerçek bir haber akışı işlevi görmesine olanak sağlamasıdır. Google Discover özelliğinin işletmenize fayda sağlayabileceği bir diğer önemli faktör, aylık arama hacmi olmayan mevcut içeriğe trafik oluşturma olasılığıdır. Keşfet’in(Discover) içeriği kullanıcıya ilgi alanlarına göre gösterdiğini unutmayın.

Google Ads arama veya görüntülü reklam ağına yatırım yapıyorsak, portalımızı ziyaret eden kullanıcıların, Discover özet akışlarında makalelerimizi görüntüleme olasılığı yüksek olduğundan, Discover’ı müşterilerimiz için bir sadakat stratejisi olarak da kullanabiliriz.

SEO’nun Google Keşfet’e Faydası Nelerdir?

Seonun Google Keşfet Faydası Nelerdir?

Discover’da(Keşfet) görünmenizi sağlayan önemli faktörlerden biri olan SEO’dan bahsedelim. Tam da bu adımda SEO’nun ne olduğunu gözden geçirmenin zamanı geldi. SEO, içeriğinizin rakiplerinizden öne çıkması için gerekli olan bir dizi tekniktir. En etkili tekniklerden biri mobil sayfalar optimizasyonudur. Bu nedenle, Discover’da görünmek istiyorsanız sayfanızın iyi performans gösterdiğinden emin olmanız gerekir. Ayrıca aşırı optimizasyondan kaçınmanız önemlidir. Ama bunlar ne anlama geliyor? Temel olarak, Google Discover özelliğinin SEO ile uyumlu olması için aşağıdakileri aklınızda tutmalısınız:

 • Ögelerin iyi yerleştirilmesi gerekir.
 • Yükleme süresi 3 saniyeden az olmalıdır.
 • Açık ve kesin bilgi vermelisiniz.
 • Kaliteli bağlantı sağlamalısınız.

Discover’da nasıl görüneceğinizi keşfetmek için sihirli bir formüle ihtiyacınız yoktur. Temel olarak iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayan bir siteye ihtiyacınız var. Google; anlaşılması kolay, kullanıcı isteklerini yerine getirmekte sorun yaşamayan ve hızlı çalışan sayfalara öncelik verir. Keşfet’te yer almayı başaran platformlar, Google’ın gözünde verimli olmayı bu şekilde başarmışlardır.

Google Discover Görünürlüğü Nedir?

Keşfet’te nasıl görüneceğinizi öğrenmek, yeni kitlelerle bağlantı kurmanın en iyi yollarından biridir. 2018’den beri 800 milyondan fazla kişinin Google’ın Keşfet(Discover) hizmetini kullandığını biliyor muydunuz? Yani, muhtemelen siz de farkında olmadan bir noktada onu da kullandınız.

Discover’ın pek çok kullanım amacı vardır. Bunlardan biri de şirketleri hedef kitleleriyle buluşturmaktır. Aslında, Google Discover özelliğinin en büyük avantajlarından biri, web sitenizin aldığı tüm tıklamaların içeriğinize gerçekten ilgilenen kişilerden gelmesi ve bu nedenle yüksek bir dönüşüm oranına sahip olmanızdır. Bu nedenle Discover’da görünmek, web sitenizin çevrimiçi olarak alaka düzeyi kazanması için harika bir yoldur. İçeriğimizi okumaya devam ederek, Discover’da görünmenin sadece birkaç adımda nasıl mümkün olduğunu öğrenmenizi öneririz.

İçerik Kalitesini Arttırın

Discover’da görünmeniz için dikkat etmeniz gerekenlerden biri içerik kalitesidir. Bu araç trend olan konuları tercih etse de önerileri aynı zamanda her zaman geçerli olan içeriğe dayanmaktadır. Discover’da nasıl görüneceğinizi gerçekten öğrenmek istiyorsanız, deneyim, yetki ve güveni ifade eden EAT içeriği oluşturmanızı öneririz. Google Discover EAT içeriğini aşağıdaki gibi oluşturabilirsiniz:

 • Kesin tarihler girin.
 • Gerçek yazarların bilgilerinden bahsedin.
 • Yayın türünü makale, haber vb. tanımlayın.
 • Kötü uygulamalardan kaçınmak için her zaman alıntı yapın.
 • Okuyucuya değerli bilgiler sağlayın.

Öte yandan Discover’da görünürlük elde etmenin en iyi yollarından biri de içeriğinize videolarla eşlik etmektir. Örneğin Youtube videolarından yararlanmak faydalı olacaktır. Çünkü bunların kullanıcılara görünme olasılığı daha yüksektir. Google her zaman yeni içerikleri tercih eder. Bu sebeple içeriğinizde sık sık güncellemelere gidin. Böylece kullanıcılar sayfanıza girdiğinde daima yeni bilgi ve içeriklerle karşılaşmış olacak. Discover’da nasıl görüneceğiniz konusundaki en iyi ipucu budur.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Optimizasyonu ve Mobil Uyum

Hızlandırılmış mobil sayfa optimizasyonu ve mobil sürüm

Google Keşfet uygulaması daha çok telefonlarda ve tabletlerde kullanılmaktadır. Çünkü günümüzde kullanıcılar çoğunlukla internete mobil cihazları ile bağlanmaktadır. Bundan dolayı Google Discover kapsamındaki içeriğinize hedef kitlenizin erişmesi için mobil cihazlara uyumlu olması çok önemlidir. En popüler arama motoru olan Google mobil aramaya çok önem verir. Discover’da görünürlük kazanmak için hem mobil cihazlarda hem de masaüstünde açılabilen site tasarımına sahip olmalısınız. Böylece aşağıda sıralayacağımız maddeler konusunda tasarımınızdan emin olabilirsiniz:

 • Mobil deneyiminiz, araya giren reklamlar veya pop-up’larla karışık değildir.
 • Makaleye eklediğiniz tüm resimler veya fotoğraflar erişilebilir ve okunabilir olmalıdır. Ayrıca bir kullanıcı resmi tıkladığında resmin genişlediğinden ve yakınlaştırılabildiğinden emin olun.
 • Sayfanızı mobil cihazlarda erişilebilir yapmanız, mobil cihazlarda uyumluluk özelliğinin sadece bir parçasıdır. Buna ek olarak sitenizin hızı diğer önemli parçadır.

Bu arada, Google Discover özet akışında görünen hızlı yüklenen içerik ile AMP kullanan haber ve dergi web siteleri arasında kesinlikle bir ilişki vardır.

Kaliteli Görüntüler Kullanın

Resimler ya da videolar Discover için büyük önem arz eder.  Bu nedenle kalitelerinin yüksek olması gerekir. Ayrıca 1200 piksel genişliğinde olması ve SEO teknikleri ile optimize edilmesi de öneriler arasında yer alır. Keşfette görünürlük için önemli bir başlık olan kaliteli görüntüler için şunları da deneyin:

 • Alternatif metni dâhil et: Discover’da görünmek istiyorsanız, içerik boyunca eklediğiniz her görselde bir alt metin, yani fotoğrafın kısa bir açıklamasını oluşturmalısınız. Buradaki fikir, arama motorunun resimde ne olduğunu bilmesidir. Alt metnin uzantısının 8 kelimeyi geçmemesine dikkat edin.
 • Yükleme süresini azaltın: Görsellerin kalitesinin çok önemli olduğunu söylemiştik ama onun kadar önemli olan başka bir şey daha var. Bu da Google Discover kapsamında yükleme süresidir. Ağır fotoğraflar, sayfanın yüklenmesinin zaman almasına neden olur. Bu durum puan kaybına neden olacak ve Discover’da görünemeyeceksiniz. Bu nedenle, PNG biçimlerinden daha hafif oldukları için JPEG biçimlerini kullanmanızı öneririz. Ayrıca, çok büyük JPEG dosyaları bulmanız durumunda görüntüleri sıkıştırabilirsiniz. Elbette, sıkıştırmadan sonra fotoğrafların hala kaliteli göründüğünden emin olun.
 • İlginç resimler kullanın: Son olarak, Discover’da görünmek için kaliteli, hedef kitlenizin dikkatini çeken uygun görseller kullanmalısınız.

Google Discover’da Görünmek İstiyorsanız Bu Uygulamalardan Kaçının

Google’a göre keşfette çıkmanız için bazı hareketlerden kaçınmaz şarttır. Google Discover kullanırken yapmamanız gerekenleri adım adım ele alalım:

 • Web sitenizdeki mevcut içerikten daha fazla öne çıkan ve aşırı boyutlardaki reklam ve tanıtım içerikleri olmamalıdır.
 • Kimlik ve bilgi intihalinin yanı sıra diğer Black Hat SEO teknikleri kullanılmamalıdır.
 • Kullanıcılara zarar verebilecek spam veya kötü amaçlı yazılımdan kaçınılmalıdır.
 • Yazarı veya yayın tarihi olmayan içerik kullanılmamalıdır.
 • Güncelliğini yitirmiş bilgiler yer almamalıdır.

Öte yandan içerik; form, iş başvurusu ya da istek olduğu için muhtemelen Discover’da görünmüyorsunuz. Böyle bir durumunuz var ise Google’ın beklediğiyle uyumlu içerik oluşturmak en iyi çözümdür. Daha sonrasında ise bilgileri arama motoru tarafından tanınabilmesi için geliştirebilirsiniz. Google, orijinal olan ve kullanıcıyı ilk sıraya koyan web sitelerini ödüllendirir. Bu nedenle, Google Discover uygulamasında görünmek için ideal müşterinizin günlük yaşamını optimize etmeye katkıda bulunan kaliteli bir sayfa oluşturun.

Keşfet Trafiğini İyileştirmek İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Web site sahipleri, keşfet trafiklerini arttırmanın yollarını aramaktadırlar. Daha fazla görünür olmak pek çok firma, marka ya da şirket için önemlidir. Bu sayede satışlarını arttırma, potansiyel müşteri kitlesini genişletme gibi imkanlara sahip olurlar. Keşfet trafiğini iyileştirmek ve geliştirmek için dikkat edilmesi gerekenler vardır. Her şeyden önce potansiyel kitleyi araştırmalı ve tanımalısınız. Ardından onlara ulaşmanızı sağlayacak stratejileri tasarlamanız gerekir. Böylece Discover ağı üzerinden sizi görünür kılan trafik elde etmeniz mümkün olacaktır. Google Discover ağında trafiğinizi iyileştirmek için dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Web sitemizdeki görselleri kullanması için Google’a yetki verdiğimiz formu doldurmanız önemlidir.
 • Kullanıcı için daha akıcı bir deneyim sağladığından dolayı AMP teknolojisiyle yüklenmiş sayfalara sahip olun.
 • Çekici ve çeşitli formatlarda düzenli olarak içerik girişi yapın.
 • Ticari amaçlı web siteleri bir alt etki alanı içermelidir.
 • En az 1200 piksel genişliğinde resimler yükleyin.
 • İçeriği ağlarda tanıtın.
 • Kullanıcıya faydalı içerik sağlayan ilginç videoların yayınlayın.
 • Güncel bir içerik araması yapın ve hedef kitleniz için içerik yazın. Eksiksiz, okunabilir ve kaliteli içerik geliştirin.

Bunlara dikkat etmeniz sitenizin trafiğini olumlu etkileyecektir.

İlgi Çekici Görsel Kullanın

Bir web sitesinde olmazsa olmazlar arasında görseller bulunmaktadır. Görsel kullanımı hem okuyucunun sıkılmaması hem de etkileşim için gereklidir. Görselin yanı sıra bu içerikleri videolar ile de desteklemek iyi olacaktır. Görselleri düz bir şekilde değil de bir metin ile desteklemek daha doğrudur. Google Discover ağı için görseller için bir başlığın yanı sıra alt yazı ve alt yazının içerdiği anahtar kelimeler bulunmalıdır. Web sitenize görsel yüklerken yüksek boyutlara sahip olanları sıkıştırma imkânınız vardır. Bunun sebebi sitenizin görüntülenme hızının arttırılmasına yöneliktir.

Tuzak Başlık Kullanımından Kaçının

Tuzak başlık kullanımından kaçının

Web sitenizde bulunan içeriklerde kullandığınız başlıklar görünürlüğünüz açısından önem taşır. Feed sonuçlarında en çok hangi tür manşetlerin yankı bulduğuna dair araştırmalar vardır. Araştırmaların sonucuna göre dikkat çekici ve anahtar kelime içeren başlıklar daha iyi performans gösteriyor. Siz de başlık seçiminde bu kriterleri göz önünde bulundurarak davranırsanız, istediğiniz sonuca ulaşmanız oldukça kolay olacaktır.

Bir başka konu ise içerik ve başlığın uyumudur. Google Discover ağında tuzak başlık kullanımından kaçının. Tabii ki, içerik mutlaka sahibinin sunduklarıyla uyumlu olmalıdır. Bu konuda gerçekleştirilen herhangi bir eylem için de aynısı geçerlidir. Her halükârda yanıltıcı bir başlık sunmak ve kullanıcıların vaat edilenle ilgisi olmayan içerik bulması iyi bir durum değildir. Görünüşe göre tıklama oranını artıran bir başka başlık seçeneği, kullanıcıları materyali okuyarak bir cevaba yönlendiren soruların olduğu başlıklardır. Yine belirtmek gerekir ki başlıkta vaat edilenlerin yerine getirilmesi önemlidir.

Popüler Konularda İçerik Yayınlayın

Keşfet, güncel olaylarla ilgili birçok güncel içeriği kapsama eğilimindedir.  Bu nedenle haber web siteleri bu konuda önceliklidir. Bunun nedeni, Keşfet’in kişiselleştirilmiş bir özet akışı olması ve yalnızca web’den gelen haberleri değil, sizin için yeni olan içerikleri görüntülemesidir. Örneğin, biraz araştırma gerektiren borsaya yatırım yapmaya başladığınızı varsayalım. Keşfet özet akışınızda yatırım tavsiyesi, aracı kurum karşılaştırmaları ve aylar önce yayınlanmış olabilecek diğer haberler hakkında makaleler bulacaksınız.

Konular popüler ve alakalı olmalıdır. Herhangi bir alanda popüler veya trend olan konuların Google Discover özet akışında hedef kitle tarafından hızlı incelenmesi sonucu içerikleri hazırlayan web sitelerinin daha fazla trafik almasını sağlar. Ayrıca popüler ve dikkat çekici konulara yer vermek aslında haber web sitelerinin önemli bir bileşenidir. Ancak bu, özellikle haber değeri taşımayan içerik üreten diğer web sitelerinin cesaretini kırmamalıdır.

Keşfet’in son derece kişiselleştirilmiş olduğu ve kullanıcıların aradığı popüler olan veya olmayan içerikleri gösterdiğini unutmayın. Örneğin, bir kullanıcı web aramaları aracılığıyla belirli bir konuya ilgi göstermeye başlarsa, feed, konuyla ilgili sunduğunuz içerikteki aramayı yansıtmaya başlar. Bu nedenle, Google Discover kapsamında tam olarak haber veya son dakika haberi olmasa bile, herhangi bir web sitesinin kullanıcıların aradığı kaliteli içerik sunması önemlidir. Ayrıca Google’ın sunduğu Trends veya Explosive Topics gibi araçlar sayesinde trend olan konuları bulmak mümkündür.

Benzersiz İçerikler Üretin

Arama motorlarının ilk dikkat ettiği şey aktifliktir. Web sitenizin aktif olmasını sağlayan faktörlerden biri ise siteye düzenli olarak girilen içeriklerdir. Tabi ki bu içeriklerin de özgün olması lazım gelir. Düzenli aralıklarla hem kaliteli hem de özgün içerikleri girdiğiniz siteniz üst sıralara çıkacaktır.

Sitenize içerik girerken bütün içerikleri toplu bir şekilde girmek doğru olmayacaktır. Özgün ve yüksek kalitedeki içeriklerinizi belirli zaman aralıklarına yayarak siteye girişini gerçekleştirmek en uygun yöntemdir. Sitenizde yayınlanan bu içerikler, belirli kriterleri karşıladığı takdirde sitenizin ziyaretçi sayısını arttıracaktır. Ayrıca okunma oranları yüksek olan içerikler sayesinde ziyaretçilerin sayfanızda geçirdikleri süre de artacaktır. Bunun için Google Discover kapsamında yazının SEO kurallarına uygun olması, anahtar kelimelerinin doğru seçilmesi, cümle uzunluğu ya da metin uzunluğu gibi unsurları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Eklenen Görsel Boyutuna Dikkat Edin ( Max-Image-Preview: Large )

Görseller Discover trafiğini yönlendirmede kritik bir rol oynar. İyi resimlere sahip olmak aynı zamanda feed görünümüyle de ilişkilidir. Benzersiz görüntüler kullandığınızda ve bunları içeriğe bağladığınızda daha iyi sonuçlar alırsınız.Buna göre keşfet özet akışı özelliğinde daha fark edilir olduğunuzu göreceksiniz. Google Discover kapsamında istenilen boyutta görseller kullanmak ve aşağıdakileri sağlamak için SEO uygulamalarını takip etmek de önemlidir:

 • Görüntü dosyası boyutu en az görsel kullanımı kadar önemlidir. Görsellerin yüksek boyutlarda olması site ve görsellerin açılma hızını yavaşlatacaktır. Bu noktada istediğiniz resimleri sıkıştırarak çözüm üretmek mümkündür. Aksi takdirde web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar site yavaşlığından dolayı vakit kaybetmeden başka bir siteye geçecektir. Bu da keşfet trafiğinizin düşmesine neden olacaktır.
 • Görüntü için uygun bir açıklayıcı metniniz olsun.
 • Uygun alternatif metin tercih edin.
 • Açıklayıcı ve anahtar kelime içeren bir başlık belirleyin.

Bu maddeleri de dikkate alarak daha etkin olmayı başarabilirsiniz. Google için SEO’ya hitap edebilmeniz önemlidir.

Anahtar Kelime Çalışmaları Yapın

Anahtar Kelime Çalışmaları Yapın

Bir web sitesindeki trafik arttırıcı faktörlerin başında özgün ve kaliteli içeriklere sahip olmak gerektiğinden bahsetmiştik. Bu içeriklerde bulunan anahtar kelimeler, keşfet trafiğinizi arttırmada hayati önem taşıyor. Bu aşamada ilk yapmanız gereken şey sizi ve sitenizi yukarı taşıyabilecek doğru anahtar kelimeleri seçmektir. Fakat rakiplerinizin seçtiği anahtar kelimeleri incelemeyi de ihmal etmeyin. Rakiplerinizin neyi nasıl yaptığı, hangi anahtar kelimeleri seçtiği önemlidir. Bu sayede doğru stratejiyi belirlemek daha kolay olacaktır. Google Discover kapsamında doğru ve yerinde anahtar kelimler ile desteklediğiniz metinler, sizin en üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır.

Eski İçeriklerinizi Güncelleyin

Web siteleri sürekli olarak yeni içeriklerin girişinin yapıldığı yerlerdir. Siteye yeni içerikler girildikçe eski içerikler daha geri planda kalacaktır. Eğer yeni içerikler girmezseniz, siteniz Discover’da önerilenler arasında bulunmayacaktır. Bu durumun çözümü ise sitenize sürekli olarak yeni içerik girmekten geçer. Eğer yeni içerikler giremiyorsanız, bir seçeneğiniz daha var. Eski içeriklerinizi güncelleyin. Bu, bilinen bir taktik değildir. Tabi burada sadece eski içeriklerinizi güncellemek ile yetinmek doğru değildir. Google Discover ağı için eskileri güncellerken yeni içerik eklemeleri yapmak ya da eski içeriklerin bazılarını kaldırmak daha faydalı olacaktır.

Müşteri Beklentilerini Belirleyin

Discover’da görünmek için hedef kitlenizin beklentilerini bilmeniz çok önemlidir. Neredeyse diğer tüm pazarlama biçimlerinde olduğu gibi bunu kontrol etmeniz çok kolay değildir. Aslında her gönderiniz için paylaşılan çizelgelerden ve verilerden hedef kitlenizin birçok kriterini takip edebilirsiniz. Fakat hedef kitlenizin ve potansiyel müşterilerinizin tıklamaları düzensiz zirveler ve vadilerdir. Ücretli ve hatta geleneksel sosyal medyadan beklediğiniz (veya istediğiniz) sabit bir büyüme eğrisini internet dünyasında yakalamanız pek mümkün değildir. Her halükârda Google Discover kapsamında potansiyel ve hitap ettiğiniz müşterilerinizin beklentileri doğrultusunda hareket etmek için trend olan ve kullanışlı stratejileri kullanmanız sizi başarılı bir noktaya getirecektir.

Keşif Reklamları Nedir?

Keşif Reklamları veya Google Ads keşif reklamları, Google Keşfet de dahil olmak üzere farklı Google özet akışlarında görünen yerel reklamlardır. Nasıl çalıştıklarını daha iyi anlamak için bazı önemli noktalar şunlardır:

 • Bu reklamlar klasik anahtar kelime bazlı arama amacı taşımaz. Tam tersi hedeflenen kitleye yöneliktirler. Oluşumuna baktığımızda ise Play Store’dan indirilen uygulamalar, görüntülü reklam ağı ziyaretleri ya da kullanıcı aramaları gibi verilerden oluşur.
 • Hem görüntüleri (yatay veya kare biçiminde) hem de metni içerebilirler. Ayrıca çok görüntülü bir atlıkarınca da ekleyebilirsiniz.
 • Discovery Ads kampanyalarının temel amacı performanstır.
 • Google Discover uygulamasına ek olarak Discovery Ads, YouTube ana sayfasında ve Gmail’in promosyonlar ve sosyal sekmelerinde karşınıza çıkar. Video içeriğine ihtiyaç duymadan YouTube’da reklam vermek için bir alternatiftir. Yalnızca Discover’da, 800 milyonluk potansiyel bir kitleye ulaşabileceğinizi unutmayın.
 • Discovery Ads, en iyi reklam öğesini oluşturmak için makine öğrenimini kullanır. Reklam veren; şirket adı, logosu ve nihai URL’ye ek olarak en fazla 5 başlık, 5 açıklama ve 15 resim girer. Google daha sonra en iyi başlık, açıklama ve resim kombinasyonlarını bulmak ve kampanyayı aşamalı olarak optimize etmek için makine öğrenimini kullanır.

Bunları bilmek size artı sağlayacaktır.

Google Discover Performansımızı Nasıl Ölçeriz?

Google Discover Performansımızı Nasıl Ölçeriz?

Web sitenize ulaşan trafik verilerini izlemek ve analiz etmek, stratejinizi hassaslaştırmanıza ve pazarlama hedeflerinizle uyum sağlamanıza olanak tanır. Peki, Discover performansımızı nasıl ölçeriz? Discover’dan gelen trafiği analiz etmek için Google Search Console’u kullanabilirsiniz. Bu uygulamada görecekleriniz ise:

 • Google Discover ağından ne kadar trafik elde ettiğiniz,
 • Sitenizin Google Keşfet’te kaç kez göründüğü,
 • Sayfalarınızın performansının nasıl olduğu olarak sıralanır.

Bu sayede kullanıcıların neleri beğendikleri, trend olan içerikler, takipçilerinizin ağlarda hangi içerikleri seçtiği gibi verilere ulaşmanız mümkündür. Ayrıca bu bilgiler performans ölçümü yapabilmeniz için de harika verilerdir. Fakat burada şöyle bir durum var. Eğer keşfet raporunuzu görmüyor iseniz siteniz de görünmüyor demektir.

Keşfet performans raporu yalnızca son 16 ayda belirli bir gösterim sayısını (kaç tane olduğunu belirtmez) aşan siteler için kullanılabilir. Ayrıca Discover’dan gelen trafiğin SEO kadar stabil olmadığını da belirtmek gerekir. Çünkü genellikle 48-72 saat ile sınırlı trafik zirveleri görünümündedir. Ancak aynı içerik zamanla kendini tekrar edebilir. Bu nedenle, büyük varyasyonlara sahip bir Google Discover grafiği gördüğünüze şaşırmamalısınız.

Google Keşfet Çalışmıyor: Ne Yapmalıyım?

Android cep telefonlarının en basit ama aynı zamanda pratik işlevlerinden biri, birçok akıllı telefona entegre edilen ve haberleri zevkimize ve ilgi alanlarımıza göre hızlı bir şekilde okumamızı sağlayan haber akışıdır. Ancak, Discover ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir ve bu özelliğin keyfini çıkarmaya devam etmek için bir çözüm bulmaya çalışmamıza neden olabilir. Bu hata genellikle Keşfet’e bağlanılamıyor mesajıyla birlikte görünür. Google aracının düzgün çalışmasını engelleyen durumlar da vardır. Peki böyle bir sorun ile karşılaştığınızda hangi adımları takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Google Discover çalışmadığında izlemeniz gereken adımları teker teker inceledik.

Cep Telefonunu Yeniden Başlat

İlk adım olarak cep telefonunuzu yeniden başlatarak sorunu bu şekilde çözmeye çalışmalısınız. Böylece sorunu çözmek için ilk testinizi yapmış olursunuz. Cihazın basit ve hızlı bir şekilde kapatılması ve açılmasıyla, sistem önbelleğini boşaltmayı ve böylece uyumluluk sorunlarını silmeyi hedefleniyor. Sadece güç düğmesini basılı tutmanız ve yeniden başlatmaya tıklamamız yeterlidir. Ardından, sorunun ortadan kalkıp kalkmadığını ve normal şekilde çalışıp çalışmadığını görmek için Google Discover ağına geri döneceğiz.

Google Uygulamasını Güncelleyin

Hata, Discover’un görüntülendiği Google uygulamasını bir süredir güncel olmamasından kaynaklıyor ise çözümü çok basittir. Öyleyse, akıllı telefonunuzun uygulamalarının olduğu mağazasına başvurmak gerekir. Daha doğrusu Play Store mobil uygulamasına giriş yaparak uygulamanız için güncelleme yapabilirsiniz.

Önbelleği ve Verileri Temizle

Discover’ı düzeltmenin bir yolu da ön belleği temizlemekten geçer. Bu sayede verileriniz de temizlenecektir. Fakat bu çözümün olumsuz bir yanı vardır. O da şudur ki önbelleği ve verileri temizlediğiniz halde aynı hata ile tekrar karşılaşma ihtimalinizin oluşudur. Eğer Google Discover hata veriyor ise geçici bir çözüm de olsa denemeye değer. Önbelleği ve verileri temizlemek için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Ayarlar uygulamasına gelin.
 • Uygulama menüsünü tıklayın.
 • Google’da aratın ve tıklayın sekmesini seçin.
 • Burada, önbelleği ve verileri temizleme seçeneklerine tıklamanız gereken depolama seçeneğine girmemiz gerekecektir.

Bu yöntem mobil dosyalarınızı hiç etkilemeyecektir. Herhangi bir hata olmadan çalışmasını sağlamak için uygulamayı yeniden başlatmanız yeterlidir.

Uygulamayı Yeniden Yükleyin

Google arama motoru telefonunuza önceden yüklenmiş bir uygulamadır. Bu nedenle Google  telefonunuzdan silemezsiniz. Fakat sorun yaşıyorsanız, sorunları gidermek için güncellemelerini kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak için Android mağazasını açın ve Google’ı arayın. Uygulamaya ve Kaldır’a dokunun. Ardından telefonu yeniden başlatmanız gerekecek. Ardından, uygulamayı Google Play’den tekrar indirerek güncelleyin ve Google Discover akışının artık tüm haberleri sorunsuz bir şekilde gösterip göstermediğine bakın.

Mobil Verileri Kontrol Edin

Mobil verinizin kapalı olduğunu fark etmemiş olabilirsiniz. Örneğin bir wi-fi ağına bağlıyken Keşfet düzgün çalışmıyorsa, telefonun mobil verilerinde bir sorun olduğu anlamına gelir. Yani cihazımızda bulunan veri planının kullanımı kısıtlanmış olabilir. Bu olasılık dâhilinde ya SIM kartta bir sorun nedeniyle mobil veriniz düzgün çalışmıyor ya da cep telefonunuzun kapsama alanındaki bir tür arıza nedeniyle veri bağlantımızın düzgün çalışmaması da ihtimal dâhilindedir. Bu noktada Google Discover ağı için yapabileceğiniz en iyi şey, operatörünüzle iletişime geçerek size bu konuda bir çözüm sunmalarıdır. Böylece operatörünüz sunucuların kapalı olup olmadığını veya her şeyi engelleyen bir tür sorun olup olmadığını size bildirmelidir.

Hizmetin Durumunu Kontrol Edin

Keşfet sorununa yönelik tüm çözümler elimizin altında değildir. Bazen sorunlar, uygulamanın kendisinde veya Google’dan kaynaklanır. Bu nedenle, Google hizmetinin doğru çalıştığından emin olmak gerekiyor. Cep telefonumuzda kullandığımız farklı servislerin sunucularının sorun yaşaması veya direkt olarak kapalı olması yaygın bir durumdur.

Google tarafından yönetilen WhatsApp, Facebook, Instagram veya Gmail gibi platformlarda da hataların olması yaygındır. Bu nedenle Google Discover hizmetinde sorun yaşamanızın nedeninin bir sunucu arızası olması da muhtemeldir. Bu hatadan emin olmak için en iyi yol, sizin gibi bu hatayı yaşayan kullanıcı olup olmadığını kontrol etmektir. Diğer kullanıcılar için de çalışmaması durumunda, her şey Google’ın kendisine bağlıdır. Bu durumda birkaç saatten fazla sürmemesi gereken bir işlem olan sunucunun geri yüklenmesini beklemek en iyisidir.

Ayrıca, bu hizmeti kullanmak için aceleniz olduğu durumlar olacaktır. Discover ile ilgili olası arızayı ve bunun sonucunda ortaya çıkan düzeltmeyi bize bildirebilmeleri için Google ile iletişime geçmemiz gerekecektir. Google Discover için bu iletişimi, Google kullanıcı hizmeti web sitesi üzerinden yapmak mümkündür.