Skip to main content

Bir web sitesi sahibi olmak, oldukça önemlidir. Fakat web sitenizin olmasını istiyorsanız, web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler olacaktır. Bu sayede müşterileriniz ya da potansiyel müşterileriniz hakkında bilgi sahibi olursunuz. Web sitesi sahibi olmak sadece büyük şirketlere has bir özellik değildir. Günümüzde küçük ya da orta ölçekli firmalarında web sitesi sahibi olması gereklilik gibi olmuştur. Çünkü web sitesine sahip olmanın yarattığı pek çok avantaj vardır. Şimdi bir sonraki adıma geçelim. Diyelim ki bir web sitesi kurdunuz. Fakat işler burada bitmiyor. Bu web sitesinden maksimum verimi almak için siteyi geliştirmeniz gereklidir. Aksi takdirde herhangi bir yarar sağlamanız mümkün değildir. Peki, web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler nedir? Bütün adımları tek tek inceleyelim.

Web Sayfasının Ögeleri Nelerdir?

Bu başlık altında öncelikle bir web sitesinin unsurlarından bahsedelim. Web tasarımı dünyası gerçekten çok geniştir  ve her küçük ayrıntıyı bilmek zaman kaybıdır. İster sıfırdan bir web sitesi kuracak olun, ister bir profesyonele yaptırmayı planlayın, temel bilgileri bilmek etkili bir şekilde iletişim kurmanıza ve nihai ürünün etkinliğini analiz etmenize olanak sağlayacaktır. Bu nedenle bilmeniz gereken web sayfasının ögeleri ise;

 • Marka adı ve logosu,
 • Sosyal ağlara bağlantılar,
 • Kullanıcı destek sayfasına bağlantı,
 • SSS sayfasına bağlantı,
 • “Hakkında” sayfasına bağlantı,
 • Şartlar ve koşullar,
 • Şirket adresi veya haritası olarak sıralanır.

Web tasarımı büyüleyicidir. Çekici ve profesyonel web siteleri oluşturmak, dünya çapında internet teknolojilerini kullanan milyonlarca tasarımcının hayalidir. Bir web sitesi her şeyden önce erişilebilir, sezgisel ve hoş olmalıdır. Araçları etkin bir şekilde kullanabilmek ve zamanında karar verebilmek için ilk organizasyon çok önemlidir. Sonuç olarak bu kadar önemli olan web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler kriterlerine bu içeriğimizde göz atalım.

İçerik Tasarımının Önemi

İçerik Tasarımının Önemi

Günümüz pazarlarını karakterize eden büyük rekabet dikkate alındığında firmalar arasında öne çıkmak oldukça zordur. Şirketler potansiyel müşterilerin dikkatini çeken bir format sunmak için canla başla mücadele etmektedirler. Tam da bu noktada içerik tasarımının önemi devreye giriyor. Şirketin rakiplerinin sunmadığı bir özgünlükle öne çıkması gereken yer burasıdır. Burada özgünlük kelimesine dikkat çekmemiz gerek. Çünkü Google için de bu konu oldukça önemli. Sitenizin kalitesini belirleyen en önemli etmenlerden birisi, içeriklerinizin özgünlüğüdür.

Bir firmanın içerik stratejisinin başarısı, haftalık olarak yayınladığı içerik miktarına göre değildir. Burada kriter, söz konusu içeriğin kalitesi ve özgünlüğüdür. Web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler kapsamında bilinmesi gereken husus; içerik oluşturma, şirketin düşünme biçimi ve dolayısıyla hedef kitlesi ile yakından ilgilidir. Kısacası, bir şirketin içerik tasarımının önemi, müşterilerin bilgi ve eğlence ihtiyaçlarını karşılama potansiyeline göre ölçülür.

İçerik Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

İçerik tasarımının önemi bir bakıma iletişiminizi daha etkili kılmasından geçer. Birkaç önemli nokta ile müşterileriniz ile daha etkili iletişim kurmanız mümkün olacaktır. Peki, bu adımlar nedir?

 1. Hedef kitlenizi inceleyin. Web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler kapsamında bilinmesi gereken husus; bir şirket, hedef kitlesinin düşünme biçimini bulmayı başarırsa, onunla aynı parametreler altında iletişim kurar. Bu durum hedef kitlenin şirketin mesajlarını mükemmel bir şekilde anlamasını ve ayrıca belirli bir yakınlık ve organizasyonun içeriği tarafından temsil edilen duyguyu hissetmesini sağlayacaktır. Bu analize ve dinleyicilerin düşüncelerine ilişkin araştırmalara başlamak için aşağıdaki soruları sormalısınız. Kullanıcı içeriğimi nasıl okuyor? Hedef kitlem şirketimin içeriğini hangi amaçla okuyor? Hedef kitlem tarafından en çok kullanılan dil nedir ve neden bu dili kullanır?
 2. Etkili bir format tanımlayın. Ziyaretçilerin düşüncesini anlayın. Ve onunla iletişim kuracağınız formatı seçin. Dil; biçim olarak etkili, orijinal ve normalde basit bir özellikte olmalıdır. Web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler kapsamında, mesajı sorunsuz bir şekilde iletmek ana hedeftir.
 3. Bilgi miktarını ve stilini ayarlayın. Hem içerik tasarımı yoluyla ileteceğiniz bilgi miktarını, hem de kullanacağınız kelime türlerini belirleyin. Kelime türleri konuşma dili, teknik, profesyonellik gibi kavramları kapsar. Tutarlı üslubunuzu koruyun. Şirketin kimliğini belirleyen bir stil benimseyin. Bu sayede hedef kitle ya da marka ne olursa olsun şirketinizle her türlü iletişim sizinle ilişkilendirecektir.
 4. Bilgileri etkili bir yapıda organize edin. Etkili bir yapı ile anlamla iletişim kurma olgusuna atıfta bulunuyoruz. Web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler kapsamında, ilginç, doğru ve anlaşılması kolay başlıklar ve paragraflarla tanımlanan bir metin oluşturun.

Müşterilerinizle daha etkili bir iletişim kurabilmek için verdiğimiz önerileri uygulayabilirsiniz.

Görsellerin Önemi

Görsellerin Önemi

İnternet gerçekten baş döndürücü bir hızla büyüdü. Bugün asgari düzeyde eğitimli herhangi bir kişinin bir blogu veya web sitesi olabileceğini görüyoruz. Çoğu durumda, yalnızca bunlar kişisel bloglardır. Ancak iş merkezleri, bir online mağazalar, işletmeler ya da şirketler profesyonel anlamda bir web sitesine sahiptir. Bir web sitesine sahip iseniz görsellerin önemi hakkında bilmeniz gereken pek çok şey vardır. Ayrıca web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler de bulunmaktadır.

İnsan beyni, bir metne kıyasla görüntüleri yaklaşık 60 bin kat daha hızlı algılar. Beyne iletilen bilgilerin neredeyse %90’ı görseldir. Çoğunlukla görselin sizi etkilemesi önemlidir. Çünkü görseli beğenirseniz içeriğin geri kalanına dikkat etmeniz yüksek ihtimaldir. Ayrıca mesajlardan kendinizi haberdar etmeniz ve daha sonra metnin sahip olabileceği bağlantılardan birine tıklamanız çok daha olasıdır. Bu nedenle, bir yandan bir sitenin metinleri doğru anahtar kelimeler ile iyi dengelenmelidir. Ayrıca anahtar kelimeler iyi biçimlendirilmiş olmalıdır. Fakat bir yandan web tasarımı için etkileyici ve görsel olarak çekici görüntülerin desteği lazım gelir.

Görsel Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Görsellerin önemi ve potansiyelini daha iyi kavrayabilmek adına web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler kapsamında şunları sıralayabiliriz:

 • Fotoğraflar için belirli bir konsept belirleyin. Ve bu konseptinizi koruyun.
 • Müşterilerinizi yanıltmayın. Pazarlamasını yapmak istediğiniz ürünün fotoğraflarını çekin. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey fotoğrafların gerçek ile aynı olmasıdır. Yani, ziyaretçilere ve potansiyel müşterilere, o ürünü alırlarsa ne elde edeceklerini gösterin. Ürünlerin fotoğraflarda daha profesyonel görünmeleri için biraz rötuş yapılabilir. Ancak ürünleri müşterilerin dikkatini çekmek için başka bir şeye dönüştürmeyin.
 • Görsel tercih ederken modelleri kullanmak önemlidir. Müşterilerin görsellerinizle ve dolayısıyla sattığımız ürünle bağlantı kurmasını sağlamak için en iyi yöntemlerden biridir.

Bazı teknik ipuçlarını web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler kapsamında şu şekilde açıklayalım:

 • Görüntülerde soğuk tonlar yerine sıcak renk tonları varsa daha iyidir.
 • Sahnelerin yeterince aydınlatılması önem taşır. Örneğin, uygun aydınlatma bir odayı daha çekici hale getirir.
 • Görüntüler keskin ayrıntılarla parlak olmalıdır.
 • Bulanık resimleri veya cep telefonlarıyla çekilmiş resimleri kullanmayın.
 • Web sayfasını görecek farklı mobil cihazları dikkate alarak, resimlerin uygun çözünürlüğünü ve ağırlığını dikkate alın.

Bu unsurlar sayesinde Google’da görünür olma ihtimaliniz da artacaktır.

İletişim Bilgilerinin Önemi

İletişim Bilgilerinin Önemi

Bir web sitesinde mutlaka bulunması gereken bölümlerinden biri de iletişim bilgileridir. İletişim bilgilerini hafife almak doğru değildir. Bu nedenle iletişim bilgileri, her web sitesinin ayrılmaz bir parçası olmak zorundadır. Web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler arasında bulunan iletişim bilgilerinin iyi hazırlanmış olması idealdir.

İyi hazırlanmış bir iletişim formu olmadan, herhangi bir müşteri edinme stratejisi eksik ve zordur. Kişiselleştirilmiş bir iletişim başlaması için telefon numaraları, adres ve formlar mutlaka olması gerekir. Bu araç aynı zamanda tabanınızı beslemenin, daha sonra onu oluşturan kayıtların ilgi düzeyine göre analiz edip sınıflandırmanın ve böylece her bir durum için uygun yaklaşım planına karar vermenin en etkili ve güvenli yolunu temsil eder. Başka bir deyişle, bir iletişim bilgileri en değerli girdiyi toplamanıza olanak tanır. En değerli girdi ise potansiyel müşterileriniz hakkındaki bilgidir.

İletişim Formları Nasıl Etkinleştirilir?

İletişim bilgilerinin önemi belki de en çok iletişim formları ile tezahür eder. Peki, formların etkin kullanımı nasıl sağlanır? Gelin, web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler arasında ilk sırada yer alan iletişim etkinleştirmeyi inceleyelim.

Formu programlamak ve sitede çalışmasını doğrulamak önemli adımlardır. Kullanıcıların büyük bir bölümünün kişisel bilgi vermek konusunda isteksiz olduğu gerçeğini gözden kaçırmayın. Bu nedenle bunu başarmak için gereken argüman açık, güçlü ve karşı konulmaz olmalıdır. Tam da bu noktada bir form tek başına tüm fonksiyonları yerine getirmek için yeterli olmaz. Ayrıca teklifinizin çeşitliliğine ayrıca tanıtmak istediğiniz ürün veya hizmetlere göre web sitenizde çeşitli formlar kullanabilirsiniz. Örneğin, işletmeniz spor malzemeleri satışı konusunda uzmanlaşmış olsun. Sizde bu bağlamda bisiklet dönüşümlerini artırmayı hedefliyorsunuz. Bisiklet bölümü için elinizdekilerin dışında bir form oluşturmaya çalışın. Bu anlamda iletişim formlarınızın tasarımını profesyonellerin ellerine bırakın. Bu durumun beklediğiniz sonuçları verdiğinden emin olun.

İletişim Formunun Avantajları

Bir iletişim formu, yalnızca hedef kitlenizin potansiyel müşteri haline gelmesi için fayda sağlamaz. Bu aynı zamanda fikir almak, geri bildirim almak veya ziyaretçilerinizin endişelerini bilmek için mükemmel bir araçtır. Sonuç olarak, tüm bunlar hem sayfanızı hem de ürün ve hizmetlerinizi optimize etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda daha iyi bir yatırım getirisi elde etmenizi sağlar. Web sitenizde önemsemeniz gerekenler arasında olan iletişim bilgilerinin pek çok getirisi vardır. Hepsinden iyisi, bir iletişim formu ile elde edilebilecek daha birçok avantaj var. Web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alan iletişim formlarının listesi aşağıdaki gibidir:

 • İletişim bilgilerinin önemi listesinde ilk olarak tutarlılık gelmektedir. Yalnızca potansiyel müşterilerinizin sizinle iletişim kurması için e-posta yeterli değildir. Bir iletişim formu aracılığıyla aldığınız tüm e-postalar tutarlı olduğundan, kendinizi organize etmenize olanak tanır.
 • CTA’lar sonuç verir. Web sitenizde stratejik olarak konumlandırılan harekete geçirici mesajlar, ziyaretçileri iletişim formunuza yönlendirir. Sonuç olarak, bu şekilde ziyaretçilerden potansiyel müşterilere dönüşümleri artırabileceksiniz.
 • Web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler arasında kontrollü bilgi yer alır. Kullanıcılara hangi bilgileri soracağınıza form ile siz karar verirsiniz. Bir form ile tam olarak ihtiyacınız olan verilere ulaşmak daha kolaydır.
 • Kullanıcı deneyimini kolaylaştırın. Müşterileriniz veya potansiyel müşterileriniz ile doğrudan web sitenizde iletişim formlarıyla bağlantı kurmak çok daha kolaydır. Bu nedenle, bir iletişim formu, sayfanızın dönüşüm oranını en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü yalnızca bir e-postayı göstermek sizinle iletişim kuran kişilerin sayısını azaltabilir.

Tasarımın Önemi

Web tasarımı; web sitelerinin planlanması, tasarımı, uygulanması ve bakımından oluşan bir faaliyettir. Tasarım, web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alıp, müşterilerin sitede etkileşim kurma biçimini oluşturmaya, geliştirmeye ve çalışmaya odaklanır. Bu nedenle, profesyonel bir web tasarımcısı, ziyaretçilere en iyi deneyimi sunan çekici, işlevsel bir sayfa oluşturmak için tasarım ilkelerini nasıl birleştireceğini bilir. Tasarımın önemi tam da bu noktada başlar.

Web tasarımı sayfanın görünen yüzü olarak tanımlanabilir. Yapı, görüntü ve biçim bu faktörün dikkate aldığı temel unsurlar olacaktır. Bir web sitesi tasarımının ana hedefleri vardır. Bu hedeflerden başlıcası iyi estetik ve optimum kullanıcı deneyimidir. Genel olarak web tasarımı, bu amacı kapsayacak şekilde basit ve mükemmel bir tasarım yaratmayı amaçlar.

Bir web sayfası oluşturmaya yatırım yapmanın önemi, en saf haliyle iletişim olduğu gerçeğinde yatmaktadır. İyi bir sayfa, web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler kapsamında kullanıcıda önemli bir fark yaratmalıdır. Tasarım, kullanılabilirlik veya iyi iletişim için diğer web sitelerinde göremediğiniz farklı bir şey yapmalısınız. Bu noktada web tasarımı için nöropazarlama çok önemli hale geliyor. Bu alan son derece karmaşıktır. Sonuç olarak profesyonel bir destek almak şarttır.

Web Tasarımı ve Ana Unsurları

Web Tasarımı ve Ana Unsurları

Eğer bir web siteniz var ise bu site birtakım unsurları da içerir. Ayrıca web tasarımın da belirli unsurları vardır.  Bunların hepsi web sitenizde önemsemeniz gerekenler başlığı altındadır. Peki, bu unsurlar nedir? Web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler kapsamında web tasarımının spesifik unsurları aşağıdaki gibidir:

 • Tipografi: Sayfayı çok fazla metinle yüklemek okuyucu için cazip değildir. Öte yandan yazı tipi, boyut ve stili kapsayan tipografi okunaklı olmalıdır. Görseller ve yazı yoğunluğu doğru orantılı olmalıdır. Sayfayı görsele de boğmamak gerekir.
 • Renkler: Önemli bir faktör, okuyucularda duygu uyandıran renkler ve bunların kombinasyonlarıdır. Örneğin; siyah renk gizemi, gücü ve zarafeti temsil eder. Aksine, lacivert güven hissi yaratır. Renklerin kullanımı ve kombinasyonları her zaman dikkat çekmek istediğiniz noktaya odaklanmalıdır. İmajı güçlendirmek için markaya uygun renkler kullanmak daha doğrudur.
 • Görsellerin doğru kullanımı: Resimsiz bir sayfanın ne kadar sıkıcı olduğunu tahmin edebilirsiniz. Değer kattıkları sürece görseller, videolar, bannerlar sunmak kullanıcıların ilgisini çekecektir. Görseller çekici olmanın yanı sıra profesyonel ve kaliteli olmalıdır. Bu sayede işiniz hakkında iyi bir izlenime sahip olmanız mümkündür.
 • Kullanılabilirlik: Bir web sitesi çok çekici bir tasarıma sahip olabilir. Ancak kullanıcı aradığı bilgiyi kolayca bulamazsa, sekmeyi kapatacaktır. Piyasada rekabete bağlı pek çok alternatif vardır. Bu yüzden potansiyel bir müşteriyi kaybetmeyi göze almak doğru değildir. Bir web sayfasının tasarımının kullanıcıya odaklanması gerekir. Web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler kapsamında, iyi bir kullanıcı deneyimi için sezgisel, açık ve gezinmeyi kolaylaştıran bir tasarım gerektiğini görüyoruz.
 • Güven: Web sitesi bir işletmenin yüzü, dijital vitrinidir. Kötü tasarlanmış bir site, kötü giyimli biri gibidir. Hiç şüpheniz olmasın ki ilk izlenim son derece önemlidir. İyi bir web tasarımı profesyonellik, kalite, güvenilirlik, şeffaflık ve hepsinden önemlisi güven hissi verir.
 • SEO: İçeriğin nasıl yayınlandığı konusu farklı web tasarım faktörlerini etkiler. Bunlar da içeriğin arama motorları tarafından nasıl indekslendiğini etkiler. Basitçe söylemek gerekirse sitenizde trafik istiyorsanız web tasarımı ve SEO arasında uyumluluk olmalıdır. Her ikisi de web sitelerinin görünürlüğünü artırmayı amaçlar.

Saydığımız detaylar kullanıcı deneyimini olumlu kılabilmek adına oldukça önemli diyebiliriz. Eğer sitenize gelen kullanıcıları, sitede olabildiğince uzun tutmak istiyorsanız, bunlara dikkat edebilirsiniz.

İyi Bir Web Tasarımının Avantajları

Pratik düzeyde iyi web tasarımı ile kendinize neler sunabileceğinizi sormanız önemlidir. Web sitesi ve temsil ettiği marka ne kazanıyor? Temel şey, kullanıcı deneyimini geliştirmesidir. Ancak gerçek şu ki, iyi web geliştirme ve tasarımı aynı zamanda birçok başka avantaj da sunuyor. Web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler kapsamında, iyi bir web tasarımının avantajları aşağıdaki gibidir:

 • İşletmenize daha fazla kişilik kazandırır. Bir tasarım yapmaktan bahsettiğimizde, bir marka yaratmaktan bahsediyoruz.
 • Prestij ile eş anlamlıdır. İnternette şirketinizin büyüklüğü önemli değildir. Herkes aynı seviyede rekabet etme fırsatına sahiptir. İyi bir web tasarımı ile kullanıcı, işletmenizin gerçekte olduğundan daha büyük ve daha başarılı olduğunu düşünme ihtimali vardır.
 • Daha fazla rekabet gücü sağlar. E-ticaretin bir satış mekanizması olarak ortaya çıkması, tüm garantilerle rahat ve güvenli alışveriş yapmak için daha fazla araca sahip olan bir tüketicinin dijitalleşmesinin sonucudur.
 • Web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler kapsamında, içeriğinizi ve SEO’yu güncellemeyi kolaylaştıran bir tasarıma sahip olmalısınız. Tasarımcınız sizin için dinamik bir web sayfası oluşturmalıdır. Ayrıca içeriği çok kolay bir şekilde güncelleyebilecek ve potansiyel tüketicilerinizin sizi daha erken bulabilmesi için iyi bir arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisi oluşturmalıdır.
 • İşinize daha fazla kârlılık getirir. Reklam verebileceğiniz diğer araçlarla karşılaştırıldığında, bir web sitesi bulabileceğiniz en iyi maliyet-fayda oranını sunar.
 • Sonuçların daha fazla kontrol ve analiz edilmesini sağlar. Tasarımınız iyi ise sayfanız Google Analytics gibi bazı uygulamalar aracılığıyla kolayca analiz edebileceğiniz kullanıcı trafiği alacaktır.

Sonuç olarak, bir markanın çevrimiçi halka açık yüzünü oluşturmaktan sorumlu olan web tasarımı, önemli bir unsurdur.  En iyi sonuçları elde etmek özen ister. Web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler arasında bulunan web tasarımı için profesyonel destek alabilirsiniz.