Skip to main content

İnternet labirent gibi. İstediğiniz yere gitmek için bazen bambaşka yollardan geçmeniz gerekir. Bu sorun daha çok web siteleri kullanıcılara ulaşmaya çalıştığı zaman yaşanır. Bu noktada ise SEO raporu bir harita gibi web site sahiplerinin yardıma koşar. Bu harita tıpkı Oz Büyücüsü’ndeki sarı taşlı yol gibidir, birçok maceranın içinden geçip doğrudan hedefe ulaşmaya çalışır. Tabi hedefte Oz yok, sarı taşlı yol bu kez kullanıcıyı arama motorlarındaki yüksek sıralamalara ulaştırr. Peki en başta sarı taşları döşeyen kişi kimdi?

Danny Sullivan adını hiç duydunuz mu? Hayır mı? Öyleyse gelin kim olduğunu birlikte öğrenelim. Sullivan SEO’nun babası olarak kabul edilen eski bir gazeteci. Web site sahipleri için harita olan SEO raporunun ilk çizgisini onun attığını söyleyebiliriz.

Hikâye basit; Sullivan bir gün gazeteciliği bırakmaya karar verir ve bir arkadaşıyla birlikte web site geliştirmeye başlar. Yeni işinde başarıyla ilerlerse de bir gün bir müşterisi, 1995 yılında, sitesinin neden arama sonuçlarında ilk sıralarda olmadığının hesabını Sullivan’a sormaya karar verir. Bu hesaplaşmayla Danny’in aklında şimşeklerin çaktığını iddia edebiliriz. Çünkü bir sene sonra Search Engine Watch web portalını kurdu. Böylece izlenmeye başlanan arama motorlarıyla SEO kavramı da ortaya çıktı.

Kullanıcıların yaptığı arama sorgularında üst sıralara çıkmak isteyen web sitelerinin ihtiyaç duyduğu şey, SEO’dur. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bu hizmet web sitesinin labirent olan internette doğru yollardan geçip kullanıcıya ilk ulaşanlardan olmasını sağlar.

SEO raporu ile sunulan bu hizmet, web sitesinin ya da sayfaların eksikliklerini, kusurlarını ve yapması gerekenleri müşteriye belirtir. Sullivan’ın ilk adımı attığı sarı taşlı yolun kalanında gelin beraber yürüyelim.

SEO Analiz Araçları

SEO Analiz Araçları

Bir şeyin eksikliğini keşfetmek için önce onu tanımak gerekir. SEO raporu oluşturmak için de önce analiz yapmak şart. Analiz yapıldığında sitenin sağlığı, sorunları öğrenilir, veri istatistiğine ulaşılır, backlink yani geri bağlantılar incelenebilir. Bu raporu hazırlamak için kullanılan birçok SEO analiz aracı mevcut ama biz sizinle en popüler olanları paylaşacağız;

  • Semrush: Ücretli olan bu analiz aracı anahtar kelime araştırması ve sıralama analiziyle birlikte daha pek çok işlem yapabiliyor.
  • Ahrefs: Site denetimini birçok açıdan sağlayan bu araç da ücretli fakat buna karşın olukça tercih ediliyor.
  • Moz: SEO’nun daha akıllıca bir yolu olduğunu iddia eden bu ücretli araçla çeşitli analizler yapmak mümkün.
  • Screaming Frog: Bir diğer ücretli SEO analiz aracı olan Screaming Frog söz konusu siteyi tarayarak hataları keşfediyor.
  • Google Search Console: Bütün analiz araçları ücretli değil, Google’ın kendi hizmeti olan bu araç ücretsiz olarak arama motoruna dair araştırma yapıyor.
  • Google Analytics: Ücretsiz olan bir diğer araç olan Google Analytics ise sıralama ve etkileşim analizi sunuyor.

En sık kullanılan bu araçlar ile SEO raporu için gereken malzemeler toplanır. Bir raporun hazırlanması için gereken verileri sağlayan bu araçlar daha sağlıklı ve işe yarar bir rapor hazırlamayı mümkün kılar.

SEO Raporu Neleri İçerir?

SEO Raporu Neleri İçerir?

Geleneksel bir pazarda üretici müşterilerini görür. Onun tezgâha yaklaşırken sergilediği tavrını, ürüne olan beğenisini ya da memnuniyetsizliğini bizzat inceler, zamanla kemik müşterilerini tanır. Ama dijital pazarda bu imkân soyut kalır. Bunu somut hale getirecek şey ise SEO raporu olur.

Üretici, müşteri ve satış. Bunların hepsi dijital dünyada var fakat aradaki etkileşimi anlamak ise fiziki dünyadan hem daha zor hem de daha kolay.

Daha zor çünkü burada görünmeyen insanları çözümlemeye çalışırız, daha kolay çünkü insanların aksine internet verilerden oluşur.

İnternet artık alıştığımız ama kimi özellikleriyle hala yabancılığını koruyabilen bir dünya. Bu dünyadaki doğru yolun tıpkı Oz Büyücüsü’ndeki Zümrüt Şehre giden sarı taşlı yol gibi olduğunu söylemiştik. SEO raporu ise bize sarı taşlı yolu bizim için keşfeder.

Peki sarı taşlı yolda bizi bekleyen başka neler var?

Site Denetimi (Site Audit)

Bir web sitesi dijital dünyadaki hayatına devam ederken attığı her adımın sağlam olmasını arzular. Bunun için de eksiklerini ve hatalarını tam anlamıyla bilmesi gerekir. SEO raporu ile sağlanan şeylerden biri de budur; site denetimi ile teknik SEO sorunları tespit edilir, denetlenir.

Kocaman bir ağaç olarak düşünebileceğimiz web sitesinin çürük, kuru dallarını bir denetim sayesinde temizleyebiliriz, böylece ağaç daha verimli bir şekilde büyür, dijital ormanda kendini gösterir.

Organik Trafik Analizi

Dünya nüfusunun yarısından fazlası internet ile bir bağa sahip. Artık insanın uzuvlarından biri gibi olan teknolojik araçları internettin yuvası olarak kabul ederiz. Bu yuvaların kapısını çalıp içeri giren insanlar ise bir trafiği oluşturur. SEO raporu ile analiz ettiğimiz bu trafiğin önemli olan kısmı ise organik taraftır.

Herhangi bir reklam olmadan, ücret ödenmemiş bir biçimde arama motorunda web sitesine ulaşan kitleler organik trafiği oluşturur. Bunlar web sitesinin kemik kitlesi dediğimiz, ulaşmak için reklam gibi fazladan bir çabaya başvurulmayan internet kullanıcılarıdır.

Bu kullanıcıların varlığını korumak için ise analiz sonucu elde edilen veriler ışığında yürümek şarttır

Anahtar Kelime Analizi

İnternet bir sürü kilitli kapısı olan devasa boydaki bir şato gibidir. Kullanıcılar istedikleri bilgiye ya da hizmete ulaşmak için kapıları bir bir açar ve açarken de her defasında bir kelime ya da söz öbeği fısıldar. Web siteleri ise bu kapıların ardındadır, kullanıcıya ulaşmaları için kilidin açılması gerekir. Bu noktada da anahtar kelime devreye girer. Üretici ve tüketiciyi buluşturur.

Bir aramada içeriği öne çıkaracak, kullanıcıya ulaştıracak olan şey anahtar kelimedir. Fakat bu kelimeler rastgele seçilmez. SEO raporu ile içeriğin sesini duyuracak olan kelime bir analiz sonucu doğar.

İçerik Özgünlüğü Analizi

Özgünlük. Bizim adımızda taşıdığımız şey aslında her içeriğin temelinde olması gereken bir ihtiyaç. İçerik markanın imajını inşa eden şeylerden birisi. Bu yüzden bir içeriğin kalitesi, web sitesinin görünümünü doğrudan etkiler.

Arama motoru optimizasyonuyla uyumlu olması beklenen içerik aynı zamanda hedef kitleyi de besler. Web sitesinin kimliğini en özgün biçimde sunan içerikler kullanıcılar için birer üründür. SEO analizi sayesinde de biz bu ürünün ne kadar fazla tüketildiğini öğreniriz.

Rakip Site Analizi

Kalabalık bir dünyanın rekabetten yoksun olması düşünülemez. Karşıtlıklar var olmanın bir ihtiyacı ve bir işletme rakiplerinden çok fazla şey öğrenir.

Aynı yolda giden farklı insanlar benzer adımları atmak zorunda değil. Ancak birbirlerinin adımlarını analiz ederek yola devam etme şansları vardır.

SEO raporu yaptığı rakip site analiziyle web sitesini bekleyen geleceğe dair öngörü sunar. Rakibin yaptığı hatalardan kaçınıp, verdiği doğru kararların başka versiyonunu deneme imkanına rapor sayesinde ulaşılır.

Backlink Analizi

Kullanıcının size ulaşmasının tek bir yolu yoktur. Arama sayfasında kullanıcı sizi es geçtiğinde her şey bitmez. Backlink adı verilen, diğer internet sitelerindeki bağlantılar web sitesinin sesini duyurmasının başka bir yoludur.

Web sitesinin başka siteler içinde kapıları vardır, bu kapılar reklam ya da linklerden oluşur, bir tıklama ile kullanıcıyı web sitesinin trafiğine katar. Kullanıcı çekme amaçlı kullanılmasının yanı sıra, arama motoru botlarının linki takip etmesini sağlayan ”dofollow” backlinkler ile sitenin otorite skoru artar. Otorite skorunun artışı ise arama sonuçlarında site sıralamalarınızın yükselmesine katkı sağlar. Backlink analizi ile sitenizin aldığı geri bağlantıların kalitesi incelenir. Toksik olarak adlandırılan zararlı backlinklerin tespit ederek engellemenizi sağlar. Backlink analizi düzenli yapılmadığı taktirde, rakiplerinizin siteniz için yaptığı “black hat SEO” çalışmaları nedeniyle zarar görmeniz kaçınılmazdır.

Site Hızı Ölçümü

Teknolojinin getirdiği kolaylıklardan biri hızdır. Hıza alışmış olan insan yavaşlığa karşı sabırsız olur. Bu yüzden bir web sitesinin açılma süresi kullanıcının sabrına göre şekillenir. Bir sitenin sürekliliği hızı ile korunur.

Bu hızın ölçümü de SEO raporunun bir parçasıdır, kullanıcının ne kadar sürede kazanılıp ne kadar sürede kaybedildiğini gözler önüne serer, böylece hız insanların ilgisini kaybetmeyecek biçimde ayarlanır.

SEO Raporu Neden Gereklidir?

SEO Raporu Neden Gereklidir?

Bilinmeyen bir yolda ilerlemek rahatsız edici ve risklidir. Dijital dünyada da bu böyledir. Yolu aydınlatacak, bize tanıtacak olan SEO raporu ise bu riskleri en aza indirmek için vardır.

İçinde dolaştığımız bu geniş internet ortamında kaybolmamak, insanların bize ilk sıralardan oluşması için SEO hizmetinden faydalanmak şart. Sarı taşlı yolun haritası dediğimiz SEO raporuyla bu amaca ulaşmak ise çok daha kolaydır.

Üst sıralara tırmanmak için geçilen çeşitli aşamaların bir bütünü olan SEO analizi, bir rapor ile en açık ve yalın biçimde sizlere anlatılır. İncelenen her şey web sitesinin sesini daha iyi duyurmak içindir, onu iyileştirirken bir yandan da üretime devam etmesi için sağlanan şevk burada doğar.

Eğer sarı taşlı yolu gözden kaybettiyseniz, internetteki koca ormanda tek başınıza kaldıysanız, ne yapacağınız konusunda kafanız karışık ise durun, rahat bir nefes alın, endişelenmeyin. Biz bunun için buradayız. Belki Oz değiliz ama SEO tabiri caizse bizden sorulur. Sizin için en verimli raporu hazırlayabileceğimiz konusunda bize güvenebilirsiniz.